nieruchomoscipodlaskie.pl

Marta Ziemnicka o urządzaniu sypialni

Urządzenie sypialni nie jest takie proste, jak może się wydawać. To pomieszczenie wyjątkowe, stanowiące naszą oazę spokoju. Powinniśmy czuć się w nim komfortowo i bezpiecznie, dlatego warto zadbać o jego estetykę, klimat, jednak nie zapominać przy tym o funkcjonalności. Warto zrozumieć, że jest to przestrzeń intymna, służąca przede wszystkim wypoczynkowi, dlatego dobrze jest podkreślić jej unikalny charakter. Powinniśmy o nią zadbać i urządzić w taki sposób, aby wywrzeć określony wpływ na nasz organizm i samopoczucie.

Sposób projektowania sypialni znacząco różni się od planowania pozostałych pomieszczeń. Przede wszystkim w tej części domu jest o wiele mniej produktów — nie wybieramy armatury ani AGD, jak w przypadku wymagającej kuchni czy łazienki. Tutaj tych wyborów jest mniej, natomiast wyzwaniem jest stworzenie klimatu oraz przestrzeni przyjemnej do odpoczynku. Można się skupić na detalach oraz specjalnych dekoracjach.
Przy projektowaniu architektka wnętrz Marta Ziemnicka, zwraca uwagę przede wszystkim na indywidualne potrzeby każdego klienta.
Jedni potrzebują większej szafy, natomiast inni zadowolą się mniejszą — opowiada o potrzebach swoich klientów Pani Architekt — Na ogół sypialnie w blokach, czy nawet domach bywają niewielkie i czasem trzeba zdecydować, czy wolimy mieć szersze łóżko czy szafę większą o te kilkadziesiąt centymetrów. Są to funkcjonalne dylematy — podkreśla.

Pierwszy krok — łóżko

Warto, by jednym z pierwszych kroków projektowania sypialni był wybór łóżka. To najistotniejszy element sypialni i „serce” tego pomieszczenia. Od niego zależy jakość snu i wypoczynek, a co dalej za tym idzie — energia, jaką dysponujemy w ciągu dnia. Zarówno materac, jak i poduszki powinny mieć odpowiednią twardość, dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb. Wybór kołdry również powinien być dopasowany do naszych wymagań — zwróćmy uwagę na jej grubość oraz wypełnienie. Warto zadbać o odpowiednie poszewki, które nie tylko zadowolą estetyką, ale i wykonaniem. Należy pamiętać, że dostęp do łóżka powinien być łatwy z każdej strony, warto więc umieścić je na środku pokoju lub w miejscu, które nie zmusi nas do przechodzenia nad drugą, śpiącą już osobą.
W niedużych sypialniach stawiamy łóżko tak, jak deweloper zaproponował, a w rzeczywistości od łóżka do ściany pozostaje często 20 cm i ciężko jest przejść z jednej strony na drugą — mówi Marta Ziemnicka, architektka wnętrz — Wtedy okazuje się, że powinno ono stać w inny sposób, by ułatwić korzystanie z pomieszczenia.

Szafa – trudniejsze, niż się wydaje

Szafa jest kolejnym meblem, którego zakup warto przemyśleć. Zazwyczaj kupuje się gotowe szafy lub idzie do stolarza z wytycznymi: trochę wieszaków, drążków, półki i kilka szuflad — to zazwyczaj oznacza, że człowiek nie wie, czego potrzebuje. Dobrym pomysłem jest zastanowienie się nad swoją garderobą, jej organizacją oraz omówienie jej z architektem. Niektórzy preferują składać ubrania w kostkę, inni wolą korzystać z wieszaków. Są osoby, które trzymają w szafie biżuterię, krawaty, spinki czy okulary przeciwsłoneczne, a to wymaga specjalnych szufladek, o których trzeba pomyśleć wcześniej. Każda organizacja szafy jest inna.
To wszystko sprawia, że nie jest tak prosto zaprojektować szafę — wyjaśnia Marta Ziemnicka — Wizualnie możemy sobie coś wymyślić wcześniej. Również stolarz może coś zaproponować, jednak jeżeli jej nie omówmy, to w środku będzie trochę półek i drążków, które trzeba będzie wypełnić, natomiast po dokładnym zastanowieniu, liczbę półek, szuflad i drążków wybieramy indywidualnie.

Rodzaje oświetlenia

Oświetlenie w sypialni można podzielić na: oświetlenie ogólne, dekoracyjne oraz funkcyjne. Pierwsze z nich, ogólne, przydaje się przy codziennych czynnościach, takich jak sprzątanie. Może nim być górna lampa zlokalizowana na suficie.
Oświetleniem dekoracyjnym są kinkiety i paski ledowe, za których pomocą można stworzyć klimat. Oświetlenie funkcyjne można podzielić dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest oświetlenie w środku szafy — Pani Marta proponuje je swoim klientom, a wielu z nich, po spróbowaniu takiego rozwiązania, pozostaje mu wiernym. Drugim rodzajem jest oświetlenie przy łóżku.
Jest ono zależne od indywidualnych upodobań — zauważa architektka wnętrz — Ludzie przynoszą do łóżka laptop lub książkę. Wtedy wiemy, że przyda się oświetlenie. Na tej podstawie możemy również określić, jakie ono powinno być — być może wystarczy lampka, ale czasem trzeba zadbać o intensywniejsze doświetlenie.

Klimat

Klimat w sypialni jest niezwykle ważny, ponieważ to przestrzeń dedykowana wypoczynkowi. Jest kilka sposobów, w jaki możemy go stworzyć. Jednym z nich jest inwestycja w fototapetę, tapicerowane zagłówki lub nawet tapicerowane ściany — to ostatnie widoczne trendy. Można posiłkować się innymi nowościami, takimi jak ryflowane fronty na płycie meblowej.
Kolor ścian również jest w dużej mierze odpowiedzialny za panującą w pomieszczeniu atmosferę. Warto dostosować go do swoich upodobań, z czym zgadza się architektka:
Nie jestem w stanie zaproponować komuś, kto lubi jasne wnętrza, ciemnej buduarowej sypialni, tworzącej ciekawy klimat, kiedy nie jest on tej osobie zupełnie potrzebny — komentuje Marta Ziemnicka.
Warto pamiętać, że możemy bawić się barwami w dodatkach i nawet w stonowanym wnętrzu postawić na nietypowe akcenty.
W realizacjach dostępnych na stronie internetowej projektantki wnętrz Marty Ziemnickiej można znaleźć zdjęcie sypialni, w której wykorzystano granatowo-żółte wstawki w zagłówku łóżka. Reszta pomieszczenia jest biała, więc wykorzystanie tych barw nie przytłacza, a stanowi jedynie urozmaicający akcent. Doświadczenie oraz sprawne oko profesjonalisty są gwarancją odpowiedniego doboru akcesoriów oraz kompozycji, która nie zaszkodzi harmonii pomieszczenia ani nie przytłoczy domowników.

Klaudia Barcińska

KONTAKT:
Marta Ziemnicka
Białystok
Tel. 792216246
E-mail: marta.ziemnicka@hihome.pl


O FIRMIE:
Marta Ziemnicka – architekt wnętrz z wykształcenia i zamiłowania. Pomagam każdemu, kto ma problem z urządzeniem wnętrza. Rozwiązuję nie tylko dylematy kolorystyczne i stylistyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Tworzy wygodne wnętrza, dopasowane do potrzeb inwestora.