nieruchomoscipodlaskie.pl

Sposób na eleganckie i przytulne wnętrze – powrót retro w nowym wydaniu

W ostatnich latach trendy modowe, makijażowe, a także te w aranżacji wnętrz zmieniały się dynamicznie. Mogliśmy obserwować nowe, innowacyjne rozwiązania, tendencje do unowocześniania pomieszczeń. Aktualnie odczuwalny jest powrót do przeszłości, a konkretniej lat 60. Zmodyfikowany styl retro to powrót do klasyki w świeżym wydaniu. Dzięki niemu nadamy wnętrzu charakter, ale również przytulność i klasę. 

Inspiracja naturą

W tym roku kolory trawy, nieba oraz neutralnych beży zdecydowanie dominują w trendach. Dzięki butelkowej zieleni możemy nadać pomieszczeniu głębi, a także elegancji w nienachalny sposób. To świetny wybór na kolor ścian dla pomieszczeń, które mają nas wyciszać i koić, na przykład sypialni. Odcienie niebieskiego często będą spotykane w przestrzeniach bardziej użytkowych i wśród dodatków. Coraz bardziej popularne rośliny domowe niezmiennie będą królować jako elementy wystroju. Warto zainwestować w stojaki na doniczki i wypełnić kwiatami przestrzeń na podłodze, świetnie uzupełni to minimalistyczny wystrój mieszkania. W kwestii materiałów polecamy kierować się naturalnością, która dominuje w bieżących trendach.

Tendencje wzrostu popularności zauważono także w surowości wnętrz otoczonej przytulnymi meblami. Dominuje tam beton na ścianach, ale też duże płytki w łazienkach i przeszklenia, które otwierają przestrzeń i wpuszczają więcej światła do pomieszczeń. Wówczas stawia się na jakość (a nie ilość) mebli i dekoracji, często na przykład w salonie stawiając komplet mebli ze złotym okuciem i przytulny dywan z eleganckim wzorem w neutralnych odcieniach brązu.

Minimalizm i złamanie monotonni

W nowoczesnym retro największą zaletą jest fakt, że oryginalne i nietuzinkowe pomieszczenia nie tracą swojego uroku dzięki postawieniu na minimalizm. Najlepszymi dodatkami do domu w tym stylu będą rośliny,  rodzinne albumy ze zdjęciami i oryginalne, ręcznie malowane zastawy stołowe. Warto rozejrzeć się w lokalnych sklepach ze starociami za jakimś antykiem, na przykład stylową lampą czy wazą na owoce. Fanom muzyki polecamy zainteresować się kupnem gramofonu, który nie tylko może stanowić wyjątkową dekorację, ale też stanie się integralną częścią mieszkania, dzięki której zyska ono duszę. Popularność tego sprzętu napędziła rynek płyt winylowych, których dostępność i różnorodność gatunkowa jest ogromna, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Obłe kształty mebli to charakterystyczna cecha stylu retro, której nie sposób się oprzeć. Proste, kwadratowe linie w połączeniu z małą ilością dodatków byłyby tylko niczym nie wyróżniającym się minimalizmem. Można temu zaradzić, zmieniając klasyczny fotel na okrągłą pufę z milutkiego materiału (bądź puszysty fotel w kształcie owalu). Poza złamaniem prostoty, dzięki takim zmianom dodamy naszemu mieszkaniu również przytulności i ciepła. Jeżeli tylko się odważycie, zachęcamy do eksperymentów z kolorami. Chabrowa kanapa cudownie ożywi salon z nudnymi (choć modnymi) beżowymi ścianami. Na stoliku wystarczy postawić jedną, asymetryczną wazę w neutralnym kremowym odcieniu, bądź kolorze kontrastującym z meblami.

Szczypta klasyki

Jeżeli jednak kolory do Państwa nie przemawiają- proszę się nie martwić! W świeżym wydaniu retro można postawić na elegancki czarno-biały wystrój. Długie, ciemne zasłony zastąpią w sypialni butelkowo zielone ściany i malowanie nie będzie wymagane. Styl lat 60. w eleganckim wydaniu to nic innego, jak zastąpienie dodatków na złote lub srebrne i rezygnacja z koloru. W te pomieszczenia idealnie wkomponuje się duży, staromodny dywan i obite komplety mebli w neutralnych odcieniach. Kropką nad i w takiej wariacji retro będzie pozłacana lub posrebrzana zastawa do herbaty stojąca na niskim stoliku kawowym.

Nowoczesne podejście pozwala na wiele wariacji, dzięki czemu mają Państwo szansę stworzyć oryginalne wnętrze. Za jego pomocą odświeżycie mieszkanie i poczujecie komfort płynący z jego przytulności. To wyjątkowy styl, który wpasowuje się w gusta wielu osób, dzięki temu że można dostosowywać kolorystykę i dodatki w taki sposób, aby był bardziej elegancki i klasyczny lub kolorowy i wesoły.