nieruchomoscipodlaskie.pl

Duże triki na małe wnętrza

Aranżacja małych przestrzeni nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Bardzo łatwo można przesadzić z ilością mebli w takich pomieszczeniach, przez co staną się one niefunkcjonalne i będą sprawiały wrażenie zabałaganionych.

Tak więc w małym mieszkaniu najważniejsza jest funkcjonalność. Urządzając je należy bardzo dokładnie i precyzyjnie przemyśleć jakie sprzęty są niezbędne, a jakie mogą pełnić kilka funkcji.

Na małej przestrzeni można pomieścić naprawdę wszystko, podstawa to dobre i skuteczne planowanie. Poniżej przedstawiamy dowód na to, że jest to możliwe. To kawalerka o powierzchni 35 m2, którą urządziła Julita Wnorowska, projektantka wnętrz. Przy jej urządzaniu kierowała się kilkoma podstawowymi zasadami:

FUNKCJONALNOŚĆ

Postaw na funkcjonalność, zastanów się jakie sprzęty muszą znaleźć dla siebie miejsce w twojej przestrzeni. Im mniejsza przestrzeń tym ważniejsze jest, aby każda rzecz miała przypisane sobie miejsce.

ZABUDOWY MEBLOWE

Wykorzystaj maksymalnie powierzchnię mieszkania na zabudowy meblowe od podłogi do sufitu – w ten sposób zyskasz więcej przestrzeni na przechowywanie. Staraj się wybierać sprzęty do zabudowy np. Lodówkę w zabudowie, okap podszafkowy, pralkę i suszarkę schowaną w szafie. Pamiętaj również o zaplanowaniu miejsca na przechowywanie mniejszych sprzętów jak np. deska do prasowania, mop, odkurzacz. Dzięki temu unikniesz sytuacji, że będą straszyć na balkonie lub co gorsza po kątach.

MEBLE MAJĄCE WIELE ZASTOSOWAŃ

Stawiaj na meble łączące kilka funkcji np. Wybierając łóżko do sypialni staraj się znaleźć model mający jak najwięcej miejsca do przechowywania. Polecam łóżka z materacem podnoszonym do góry, pod którym mieści się pokaźnych rozmiarów skrzynia, która bez problemu pomieści walizki, buty i ubrania odłożone na następną porę roku, czy ozdoby choinkowe.

ŁĄCZ FUNKCJE

Chcesz mieć stół, który pozwoli zorganizować obiad na 10 osób, ale nie masz miejsca na jadalnię? Nic trudnego, możesz zaplanować stół mobilny, który na co dzień będzie pełnił rolę blatu roboczego w kuchni oraz miejsce do spożywania posiłków dla 2 osób. Natomiast po wysunięciu lub przestawieniu pomieści wszystkich Twoich gości.

Marzy Ci się stylowy salon, ale na jedynej ścianie, która Ci została musi zawisnąć telewizor? Niekoniecznie, co powiesz na to, aby telewizor ukryć za lustrem w stylowej ramie? Obraz telewizora będzie widoczny dopiero po włączeniu, Ty natomiast zyskasz stylową ozdobę pokoju dziennego oraz lustro powiększające przestrzeń.

Szafka RTV? Możesz zamienić ją na nieco większą, niebanalną komodę, w której poza sprzętami RTV znajdzie miejsce np. barek na alkohole lub szuflada na dokumenty.

JASNE KOLORY

Przy wybieraniu kolorów na ściany i meble w zabudowie, w niewielkiej przestrzeni stosuj jasną paletę barw. Jako baza świetnie sprawdzi się tu kolor biały lub jasno-szary. Powiesz, że jest to oklepane rozwiązanie lub, że nie lubisz zimnych, szpitalnych wnętrz? Pewnie masz rację, chyba że ocieplisz je elementami wykonanymi z jasnego naturalnego drewna – świetnie sprawdzi się drewniana podłoga lub drewniany blat w kuchni. Możesz również na mniejszych powierzchniach wprowadzać dominanty kolorystyczne w ulubionym kolorze. Pomaluj w ten sposób ścianę za kanapą lub powieś zasłony w odcieniach modnej butelkowej zieleni przy oknie. Nie zapominaj o detalach – kolorowe poduchy na kanapie, grafiki powieszone na ścianach – to właśnie one decydują o unikatowym charakterze Twojego mieszkania i odzwierciedlają Twoją osobowość, a dodatkowo są elementem, który można łatwo wymienić i odświeżyć w momencie gdy zmienią się trendy.

LUSTRA

Patent najbardziej znany przy urządzaniu wnętrz o niedużej powierzchni. Lustrem możesz wykończyć bok szafy lub zastosować w meblu lustrzane fronty. Nie ograniczaj się do jednego lustra w pomieszczeniu.

OŚWIETLENIE

Urządzając małe mieszkanie nie ograniczaj się do 1 punktu świetlnego na środku pomieszczenia. Nawet jeżeli dysponujesz tylko 1 pomieszczeniem staraj się tak rozplanować oświetlenie, aby wydzielić poszczególne strefy oraz podkreślić różne funkcje przestrzeni. Pamiętaj, aby dobrze oświetlić miejsce przygotowywania posiłków stosując np. oświetlenie montowane pod szafkami w kuchni. Powieś lampę nad stołem, którą będziesz włączać podczas spożywania posiłków. Zaaranżuj więcej niż 1 scenariusz oświetlenia, oprócz oświetlenia centralnego w pokoju dziennym, zastosuj również dodatkowe oświetlenie, np. ledowe wokół pomieszczenia.

Małe mieszkanie może być naprawdę funkcjonalne, pod warunkiem, że do jego aranżacji podejdziemy w sposób przemyślany. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy projektanta wnętrz, który po pierwsze doskonale wie, jak to projektowanie powinno się odbywać, a po drugie zna rozwiązania i tricki optycznie powiększające wnętrza.