nieruchomoscipodlaskie.pl

Inwestowanie w nieruchomości wiejskie- Czy wiejskie posiadłości są nowym trendem?

W ostatnich latach obserwujemy zmianę trendów na rynku nieruchomości, która sprawia że inwestorzy z coraz większym zainteresowaniem spoglądają w stronę wiejskich posiadłości. W niektórych rejonach dochodzi do ruralizacji, bowiem coraz więcej osób decyduje się na opuszczenie miasta i przeprowadzkę na wieś.

Zalety inwestowania w nieruchomości wiejskie

Podstawową, jednocześnie największą zaletą nieruchomości wiejskich jest ich cena. Umożliwia ona kupienie posiadłości na wsi w podobnej cenie, co niewielkie mieszkanie w mieście. Jest to dużo korzystniejsze dla osób, którym zależy na przestrzeni, ale mają ograniczony budżet czy zdolność kredytową. 

Domy na wsi oferują coś, co niełatwo znaleźć w mieście, a mianowicie- bezpośredni kontakt z otaczającą naturą. Dla wielu osób zmęczonych miejskim zgiełkiem możliwość mieszkania w cichej i spokojnej wsi będzie spełnieniem najgłębszych pragnień. Ucieczka od zanieczyszczonego powietrza i spalin samochodowych do natury i otaczającego nas śpiewu ptaków to marzenie niejednego mieszkańca szarego miasta z betonu.

Charakterystyczną cechą życia wiejskiego jest większa prywatność, której długo by szukać w mieście. Posiadanie dużej działki zwiększa odległość do najbliższego sąsiada i daje większą swobodę w aranżacji przestrzeni.

Dodatkowym atutem wsi jest większy potencjał rozwojowy. Mieszkanie w mieście ogranicza nas do możliwości remontu bądź zakupu innej nieruchomości, podczas gdy wiejskie posiadłości można rozbudowywać, stawiać na ziemi kolejne budynki gospodarcze, zakupić zwierzęta hodowlane, a nawet otworzyć biznes agroturystyczny. 

Wyzwania i ryzyka

Przeprowadzka z miasta na wieś wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami i wyzwaniami, na które nie każdy będzie gotowy.

Dla wielu inwestorów, osób pracujących zdalnie i generalnie- przeciętnego człowieka w dzisiejszych czasach dostęp do dobrego internetu i innych usług jest bardzo ważny. Na wsi z uwagi na mniej rozwiniętą infrastrukturę i mniejsze możliwości, będzie to ograniczone do na przykład jednego dostawcy. Odbierze nam to przywilej wyboru spośród konkurencyjnych firm i zmusi nas do skorzystania z konkretnego dostawcy.

W niektórych obszarach wiejskich obowiązywać będą też ograniczenia prawne lub techniczne uniemożliwiające rozwój infrastruktury lub wprowadzenia nowych technologii. Warto zapoznać się z przepisami wewnętrznymi i przemyśleć wybór miejsca zamieszkania, biorąc pod uwagę lokalne obostrzenia.

Jeżeli jesteśmy inwestorami, poszukującymi posiadłości na wsi z nastawieniem na sprzedaż nieruchomości z zyskiem możemy spotkać się z większymi trudnościami w uzyskaniu szybkiego zwrotu bądź zarobku. Niska płynność rynkowa może zniechęcić do rozglądania się za korzystnymi ofertami domów wiejskich.

Opłacalność inwestycji

Jeżeli mowa o korzystności kupienia nieruchomości wiejskiej w celu przesiedlenia się z miasta na wieś, jest to całkowicie zależne od naszych preferencji. Jeśli przeprowadzka nie wiąże się dla nas z problemem zatrudnienia, bądź nie przeszkadza nam niski wybór szkół dla naszych dzieci (albo decydujemy się na wożenie ich do pobliskiego miasta w celu edukacji na wyższym poziomie) to co stoi nam na przeszkodzie? Warto spełniać swoje marzenia, a zwłaszcza te mieszkaniowe i życiowe, po co więc ograniczać się do małego mieszkania w mieście, gdy w podobnej cenie można prowadzić spokojne życie w domku na wsi, otoczonym pięknem natury i zapewniającym większą prywatność i spokój ducha.

Jeśli natomiast rozważamy zakup nieruchomości wiejskiej w celach zarobkowych, to musimy go poważnie przemyśleć, podobnie jak większość podobnych przedsięwzięć. Jak każda inwestycja, kupno posiadłości na wsi może nieść ze sobą pewne ryzyka, które po przeanalizowaniu mogą okazać się dla nas przeważające za kupnem, bądź rezygnacją z tej akcji. Należy mieć na uwadze, że w obliczu rosnącej popularności życia na wsi i ucieczki od miejskiego zgiełku, wiejskie nieruchomości mogą rzeczywiście stać się nowym trendem na rynku inwestycyjnym.