nieruchomoscipodlaskie.pl

Plac zabaw – bardzo ważny element każdej inwestycji

Zagospodarowanie terenów osiedlowych to już od lat stały element inwestycji dla wielu firm deweloperskich. Okazuje się jednak, że plac zabaw stworzony dla najmłodszych mieszkańców to wciąż nie jest standard, nawet w największych polskich miastach, gdzie powstają osiedla dla kilku tysięcy ludzi.

Co więcej, w niektórych mniejszych miastach próżno szukać nowej inwestycji deweloperskiej wyposażonej w miejsce zabaw dla najmłodszych. Osiedlowy plac zabaw wciąż pozostaje magnesem na klienta.

Jak pokazują statystyki portalu RynekPierwotny.pl najczęściej występującym udogodnieniem na osiedlach mieszkaniowych jest winda w przypadku mieszkań (68 proc. ofert w serwisie) oraz ogrodzenie terenu domów (62 proc. ofert). Place zabaw są dopiero na trzecim miejscu. 43 proc. mieszkań oferowanych w serwisie to lokale na osiedlach wyposażonych w plac zabaw. W przypadku domów odsetek ten wynosi 16 proc. Widać więc, że w przypadku osiedli domów jednorodzinnych deweloperzy dość rzadko oferują dodatkową przestrzeń dla dzieci. Możliwe, że wynika to ze specyfiki zabudowy – domy mają często własne ogródki, które można urządzić tak, aby były atrakcyjne dla dzieci.

Zauważalna jest jeszcze jedna prawidłowość – osiedla wyposażone w plac zabaw to częściej domena dużych miast, w mniejszych miejscowościach znacznie trudniej o oferty spełniające to kryterium. Dla przykładu, w Gdyni aż 63 proc. inwestycji posiada plac zabaw, nieco mniej w Poznaniu – 52 proc. W Warszawie, Toruniu, Rzeszowie i Łodzi plac zabaw dla dzieci ma ok. 40 proc. ofert zamieszczonych w serwisie, ale np. w Koszalinie i Legnicy żadna z prezentowanych inwestycji nie posiada takiego udogodnienia dla mieszkańców.

Plac zabaw – magnes na klienta

Plac zabaw na osiedlu wciąż pozostaje dużym atutem dla kupujących mieszkanie. Szczególnie dla rodzin, które mają dzieci lub planują powiększenie rodziny. Wtedy bezpieczne miejsce do zabaw dla najmłodszych, zlokalizowane tuż obok bloku jest dobrodziejstwem i może stanowić argument przemawiający za konkretną lokalizacją. Inaczej atrakcyjność terenów wspólnych mogą postrzegać osoby, które nie mają dzieci w wielu przedszkolnym lub w młodszych klasach szkoły podstawowej, które to najczęściej korzystają z atrakcji placu zabaw. Dlatego plac zabaw może stanowić magnes na klienta, ale głownie w tych lokalizacjach, gdzie docelową grupą kupujących są rodziny z małymi dziećmi.

Od co najmniej kilku lat koncepcje zagospodarowania części wspólnych wokół budynków zmieniają się – deweloperzy dostrzegają potrzeby mieszkańców w różnym wieku, nie tylko najmłodszych dzieci, i plac zabaw dla maluchów to już nie jedyny element małej architektury. Powstają także przestrzenie atrakcyjne dla nastolatków – rolkostrady, skateparki itp. oraz dla pokoleń ich rodziców i dziadków – siłownie na świeżym powietrzu oraz strefy ciszy i relaksu. Powód? Nie każdy mieszkaniec osiedla lubi huśtawki i zabawę w piaskownicy, a dla niektórych pobliski plac zabaw nie dość, że nie stanowi atrakcji, to może być źródłem hałasu i związanych z tym uciążliwości.

Na wyłączność czy ogólnodostępny?

Nie bez powodu firmy deweloperskie lokalizują swoje inwestycje w pobliżu miejskich parków lub skwerów, gdzie znajdują się ogólnodostępne place zabaw. Wtedy nie budują osiedlowego placu na terenie inwestycji i na wyłączność mieszkańców, a oferta mieszkaniowa pozostaje atrakcyjna, bo tereny rekreacyjne są w zasięgu ręki. Potwierdzają to dane serwisu RynekPierwotny.pl – aż 31 proc. ofert domów prezentowanych na portalu znajduje się w pobliżu parku, a 47 proc. blisko lasu. W przypadku mieszkań odsetek ten wynosi odpowiednio: 51 proc. i 24 proc.

Miejsce rekreacji dla dzieci zlokalizowane poza terenem osiedla ma swoje plusy i minusy. Plac zabaw nie zajmuje powierzchni działki, ale jest publiczny, więc może np. stać się obiektem zainteresowania osób przypadkowych i niepożądanych. Z drugiej strony, ogólnodostępne miejsce zabaw dla dzieci pozwala najmłodszym i ich opiekunom na nawiązywanie nowych znajomości i budowanie relacji społecznych. To daje maluchom więcej doświadczeń niż przebywanie wyłącznie w znanym towarzystwie sąsiadów.

Wymogi budowlane

Powodem, dla którego inwestorzy nie decydują się na budowanie osiedlowych placów zabaw mogą być wymogi prawne określające odległość boisk, placów zabaw dla dzieci i młodzieży oraz miejsc rekreacyjnych m.in. od ulic i budynków mieszkalnych. Powinna ona wynosić 10 metrów. Ponadto place zabaw należy lokalizować 7 metrów od parkingów z maksymalnie 10 stanowiskami, 10 metrów od parkingów z 11–60 stanowiskami i 20 metrów dla pozostałych parkingów.

RynekPierwotny.pl

https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/plac-zabaw-wazny-element-inwestycji/3592/

https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/plac-zabaw-wazny-element-inwestycji/3592/