nieruchomoscipodlaskie.pl

Wyróżnienie dla przebudowy z podlaskiej Mikaszówki

Tegorocznym targom BUDMA w Poznaniu po raz kolejny towarzyszyły wielkie emocje związane z rozstrzygnięciem konkursu Remont Roku 2017. Organizatorzy „Murator” i serwis Muratordom.pl podkreślają, że wysoki poziom ponownie zaskoczył jury, a wybór laureatów był niesamowicie trudny. Na stanowisku wydawnictwa 31 stycznia 2018 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród. W kategorii Przebudowa wyróżniono obiekt z podlaskiej Mikaszówki.

W tym roku konkurs został podzielony na dwa etapy – Projekty oraz Realizacje. Powalczyć o nagrodę można było od 17 maja ubiegłego roku. To wtedy rozpoczęła się zacięta rywalizacja o tytuł w każdej z czterech kategorii: Poddasze, Przebudowa, Termomodernizacja i Wnętrze. Partnerami konkursu byli czołowi przedstawiciele branży budowlanej: Ceramika Color, Stargres, Aluplast, Termo Organika, Röben oraz Ceramika – Końskie. Firma Velux objęła stanowisko partnera strategicznego.

W etapie konkursu Projekty uczestnicy mieli czas do 18 października 2017 roku. Natomiast o nagrodę główną mogły ubiegać się Realizacje, które zgodnie z regulaminem zgłaszane były do 18 grudnia 2017 roku. Wydaje się, że w Muratorze widzieliśmy już prawie wszystko, i trudno nas zaskoczyć. A jednak poziom nadesłanych prac, ich staranność i pomysłowość zastosowanych rozwiązań były naprawdę bardzo wysokie. Co nas cieszy, obok zgłoszeń profesjonalnych jest naprawdę dużo ciekawych, ale amatorskich rozwiązań. Świadczy to o coraz większej świadomości remontujących – mówi Irena Walczak, dyrektor marketingu Muratora

Zwycięskie remonty to przykłady inspirujących realizacji, zachwycających wyglądem i polepszających komfort mieszkańców. Do konkursu napłynęło ponad 500 zgłoszeń, a nagrodą główną w każdej z kategorii było 10 tys. złotych. Jedno z wyróżnień specjalnych w kategorii Przebudowa trafiło do Sebastiana Miecielicy z Mikaszówki za odtwarzanie zapomnianej tradycji i wpisanie domu w chroniony wiejski krajobraz oraz za zastosowanie materiałów i technologii, które aktywizują lokalne rzemiosło. Przebudowa została zaprojektowana przez Piotra Olszaka z Polski Drewnianej.

Wyróżniony budynek znajduje się w sercu Puszczy Augustowskiej nad zabytkowym Kanałem Augustowskim. Kanał wraz z urządzeniami hydrotechnicznymi, ale także najbliższe otoczenie podlegają ochronie konserwatorskiej. Dlatego też budynek mimo słabego stanu technicznego nie mógł być rozebrany, a jedynie remontowany i ewentualnie przebudowany. Ponadto należało go dostosować do potrzeb Właścicieli, a przede wszystkim przywrócić mu dawne piękno, którego pozbawiły go liczne przebudowy. W tym celu inwestorzy opracowali całkowicie nowy układ wnętrz, uwzględniający łazienki, salon z dużymi przeszkleniami za którymi roztacza się widok na Kanał. Powstał projekt a następnie rozpoczęto prace w trakcie których rozebrano przybudówki i dach. Niezbędnym okazała się wymiana fundamentów. Wykonano nowy dach który pokryto wiórem osikowym charakterystycznym dla tych okolic. Wykonano nowe szalowania ścian wraz z opaskami i okiennicami ozdobionymi w sposób charakterystyczny dla Suwalszczyzny. Wewnątrz wykonano nowe tynki, sufity, podłogi, wszystko w sposób nawiązujący do tradycyjnych wiejskich rozwiązań. Wewnątrz powstał nowy piec kaflowy i takaż kuchnia. Przy tych wszystkich pracach zostało zatrudnionych wielu tradycyjnych rzemieślników: cieśli, stolarzy, zdunów, kowali, wytwórców gontu i snycerzy. Obok domu była piwnica, której ściany zostały obłożone cegłą, a dodatkowo zostało przygotowane nowe sklepienie i nowe schody. W ten sposób Właściciele uzyskali wygodne, spełniające wszelkie współczesne wymagania siedlisko, które jest doskonale wpasowane w krajobraz Puszczy Augustowskiej.

Wyjątkowość projektów i dbałość o wykończenie

Jak podkreślają organizatorzy – ogromna ilość zgłoszeń wiązała się z dużą różnorodnością realizacji i trudnością wyłonienia zwycięzców. Prace prezentowały bardzo wysoki poziom, a wiele z nich z pewnością stanie się inspiracją do podejmowania się odważnych remontów dla osób planujących metamorfozy swoich domów i mieszkań. Na stronie internetowej konkursu www.remontroku.pl można zobaczyć wszystkie realizacje i już niedługo znaleźć informacje na temat następnej edycji – Remont Roku 2018.

http://www.polskadrewniana.pl/remont-siedliska-nad-kanalem-augustowskim/7766

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *