nieruchomoscipodlaskie.pl

Jak technologia zmienia zarządzanie nieruchomościami?

Nowoczesne rozwiązania w automatyce budynkowej: większy komfort, bezpieczeństwo i oszczędności

Ciągły rozwój technologii dostarcza nowych rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej. Z biegiem lat wzrasta liczba nieruchomości wyposażanych w nowoczesne instalacje zapewniające nie tylko komfort i bezpieczeństwo ich użytkowników, ale również oszczędności. Systemy te wspomagają codzienne życie oraz są w stanie wykonywać pewne określone czynności bez naszego bezpośredniego zaangażowania.


Najczęściej decydujemy się na najprostszą formę zapewnienia bezpieczeństwa naszego domu czy biura tj. montaż wideodomofonu. Ciągły dostęp do obrazu z wbudowanej kamery stacji bramowej umożliwia nadzorowanie podjazdu lub wejścia do budynku za pomocą smartfona lub dedykowanego monitora ściennego. Materiał filmowy oraz zdjęcia interesantów mogą być archiwizowane i w łatwy sposób przeglądane. Jest to szczególnie przydatne w przypadku konieczności weryfikowania osób wchodzących. Otwarcie bramy, furtki czy drzwi odbywa się zdalnie z telefonu, panelu lub lokalnie po weryfikacji odcisku palca, kodu, karty RFID lub naciśnięciu przycisku przez portiera. Jedna stacja bramowa może stanowić element wspólny rozbudowanego systemu komunikacji w blokach czy magazynach udzielając
dostępu do obrazu lub wejścia do budynku wielu użytkownikom według określonych przez instalatora praw.


Rozszerzenie możliwości wideodomofonu odbywa się poprzez montaż monitoringu, który może pełnić rolę oddzielnego systemu lub stanowić dopełnienie dla stacji bramowej. Stosując odpowiednią technologię sprzętową jesteśmy w stanie połączyć funkcjonalności obu zabezpieczeń. Obraz z kamer IP może być wyświetlony na monitorze ściennym będącym częścią wideodomofonu, dzięki czemu przy pomocy jednego monitora możemy prowadzić rozmowę z interesantem i jednocześnie przeglądać obraz z kamer IP upewniając się, że w pozostałych miejscach na posesji nie istnieje zagrożenie w postaci nieproszonych gości czekających na otworzenie furtki. Oprócz tego system kamer IP coraz częściej ma wbudowane inteligentne funkcje, umożliwiające śledzenie i rozpoznawanie ludzi, informowanie o określonych zdarzeniach i naruszeniach zakazanych stref. Jest to przydatne zarówno w budynkach mieszkalnych jak i halach produkcyjnych. Obecność człowieka w strefie pracy maszyny czy zamkniętej przestrzeni prywatnej posesji powinno wyzwolić sygnał optyczno-akustyczny i przeciwdziałać zagrożeniu. Rejestrator po wykryciu zdarzenia może wygenerować sygnał skutkujący wyłączeniem maszyny lub włączeniem systemu ostrzegania i reagowania, jakim jest alarm.


Wyzwolony sygnał świetlny lub dźwiękowy skutecznie odstraszają i zazwyczaj zapobiegają dalszemu naruszaniu zakazanych stref. Informacja o zdarzeniu może być przekazana niezwłocznie na telefon komórkowy, co umożliwia podjęcie reakcji przez właściciela budynku lub firmę ochroniarską. Aktywacja systemu alarmowego może odbywać się nie tylko za pośrednictwem innych urządzeń ochrony ale również sygnałów z czujników umieszczonych wewnątrz posiadłości. Tak więc wewnątrzbudynkowy system alarmowy dopełnia działanie zewnętrznych środków bezpieczeństwa.


Wygodę użytkowania opisanych instalacji zapewnia Smart Home, który uzupełnia je o dodatkowe funkcjonalności. W połączeniu z możliwością zdalnego sterowania oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją, zaworami wody i gazu, roletami itp. system Smart tworzy jeden organizm złożony z wielu komórek. Jedna aplikacja umożliwiająca powiadamianie, nadzorowanie i sterowanie wszystkimi urządzeniami w jednym miejscu. Możliwość tworzenia zaawansowanych scenariuszy aktywowanych jednym kliknięciem bądź określonym zdarzeniem wpływa na komfort użytkownika. Zarządzanie budynkiem jak dotąd nie było prostsze.


Nowością na rynku są różnego rodzaju automatyzacje urządzeń nieprzystosowanych do zdalnego sterowania. Przykładem takich rozwiązań są schody strychowe rozkładające się automatycznie po wciśnięciu przycisku lub wydaniu komendy głosowej, telewizor wysuwający się z komody w określonej porze dnia, rzutnik opuszczający się z sufitu w celu wyświetlenia filmu na ścianie i wiele innych.


Ciągły rozwój technologii dostarcza coraz to nowsze i bardziej zaawansowane rozwiązania w dziedzinie automatyki budynkowej. Te nowoczesne systemy zapewniają nie tylko większy komfort i bezpieczeństwo, ale także oszczędności energetyczne. Dzięki integracji różnych funkcji, takich jak wideodomofony, monitoring, systemy alarmowe i Smart Home, użytkownicy mogą zarządzać swoimi nieruchomościami w sposób bardziej wydajny i intuicyjny. Wraz z rozwojem technologii można spodziewać się dalszych innowacji i jeszcze większej dostępności tych rozwiązań na rynku, co przyczyni się do poprawy jakości naszego codziennego życia.

O firmie
Firma oferuje usługi: montażu, konfiguracji oraz serwisu systemów: Smart dom, wideodomofony,
monitoringi, alarmy oraz innego typu automatyzacje. Głównym celem działalności jest integracja
systemów w jakie wyposażono budynek. Korzyści jakie można z tego otrzymać to: zwiększenie wygody
użytkowania domu, biura itp.; zwiększenie bezpieczeństwa; zmniejszenie rachunków za prąd i wodę;
zdalna, pełna kontrola nad budynkiem i jego otoczeniem za pośrednictwem smartfonu, strony
internetowej itp. Oferta kierowana jest zarówno do firm jak i osób fizycznych. W celu zapoznania się z
ofertą zapraszamy na stronę internetową.

Kontakt
Inteligentna Chata Łukasz Daniłowicz
tel.: 780 504 304
e-mail: inteligentna.chata.ld@gmail.com
www.inteligentnachata.com