nieruchomoscipodlaskie.pl

Urządzanie łazienki. Jak poradzić sobie z jej aranżacją? 

Urządzanie łazienki to naprawdę nie lada wyzwanie. Przyjrzyjmy się na co zwrócić uwagę podczas aranżacji tego najmniejszego, a jednak jednego z najważniejszych pomieszczeń w naszych domach. 

Nowoczesna łazienka to przede wszystkim funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni oraz minimalizm w zastosowanych materiałach czy formach. Zaplanowanie łazienki jest szczególnie trudne, zwłaszcza jeżeli zależy nam na wygodzie i nowoczesnych trendach.

– Projektowanie łazienki bezwarunkowo rozpoczyna się od wyznaczenie sprzętów jakie maja się w niej znaleźć i gdzie mają być zamontowane. Nierzadko lokalizacja ustalona odgórnie na etapie projektowania budynku nie do końca okazuje się właściwa i należy ją dostosować do konkretnego użytkownika w przyszłości – mówi Mateusz Czeczko, architekt wnętrz z biura Czeczko Design Studio.

Głównym ograniczeniem w aranżacji łazienek jest jej powierzchnia, a także ilość jeśli mówimy o łazienkach zlokalizowanych w domu. Jeżeli pomieszczenie jest dostatecznie duże, ale jedno możemy zaplanować komplet sprzętów – miejsce na umywalkę, wc, wannę prysznic i np bidet czy też pisuar.

Niekiedy wielkość łazienki pozwala nam także wygospodarować w niej miejsce na przechowywanie albo zaplecze użytkowe w postaci pralni. Oczywiście jeżeli mamy kilka łazienek możemy wyodrębnić ich przeciwne funkcje.

– W jednej przygotowując pomieszczenie z wanną, w kolejnej natomiast z prysznicem, dzięki czemu każdy z domowników w zależności od preferencji odnajdzie w tak zaprojektowanej przestrzeni element dopasowany dla siebie – mówi Mateusz Czeczko.

Coraz częściej widzimy nowy trend w przygotowywaniu wygodnych pokojów kąpielowych, które mogą być znacząco rozbudowane o przestrzeń z sauna czy też SPA z wanną wyposażoną w hydromasaż.   

Od lat łazienki wykańczamy płytkami ceramicznymi, gresem, czy też kamieniem. Jednak coraz odważniej stosujemy dodatkowe materiały takie jak drewno – najlepiej egzotyczne czy też tapety, które są w stanie nadać charakteru nawet małej przestrzeni.

Zwolennicy minimalizmu i stylu loftowego zazwyczaj decydują się na płytki imitujące beton czy też surowe posadzki żywiczne zabezpieczane impregnatem. Tradycjonaliści mogą się natomiast pokusić o kafle stylizowane dzięki czemu jesteśmy w stanie przenieść się w dowolne miejsce na świecie, będąc we własnej łazience. 

– Ściany w łazience nie muszą być pokryte okładziną do sufitu. Powierzchnie, które są narażone na zalanie wodą można też pomalować farbą lateksową odciążyć wizualnie charakter projektowanej łazienki – mówi Mateusz Czeczko.

W każdej łazience przydadzą się dodatkowe półki, szafki na kosmetyki czy ręczniki. To pomieszczenie coraz częściej wykorzystujemy także jako dodatkowe miejsce do przechowywania, dlatego każdy centymetr wykorzystujemy do zabudowy. Najwygodniej jest zorganizować tę przestrzeń w postaci zabudowy wykonywanej na wymiar, co pozwala efektywnie wykorzystać miejsce.

Musimy pamiętać, że meble łazienkowe muszą być wykonane z materiałów odpornych na wnikanie wody, a jeśli decydujemy się na prawdziwe drewno to zadbajmy o jego odpowiednie zabezpieczenie.

Urządzanie łazienki, szczególnie małej oczywiście nie jest najłatwiejszym zadaniem, ale odpowiednio przemyślane decyzje pozwalają nam cieszyć się wygodnym i pięknym wnętrzem na lata.