nieruchomoscipodlaskie.pl

Co trzeba wiedzieć o krótkoterminowym najmie?

“Dawno, dawno temu…” pomysł wynajmowania swojego domu lub mieszkania nieznajomym podczas np. wyjazdu na wakacje byłby uważany za dość dziwny. Dziś zmieniło się nastawienie konsumentów, ekonomia współdzielenia zyskuje na popularności, a także pojawiły się usługi online, takie jak Airbnb, FlipKey (TripAdvisor) i VRBO (HomeAway) ułatwiające kontakt pomiędzy wynajmującymi a najemcami.
Wynajmowanie pokoju w domu (lub całego domu czy mieszkania) turystom staje się coraz bardziej popularne. Wynajem krótkoterminowy zapewnia właścicielom możliwość dodatkowego zarobku, a gościom niepowtarzalny sposób na poznanie miasta. Bo czy jest lepszy sposób na zdobycie lokalnego doświadczenia niż zamieszkanie z miejscowymi lub wynajem od nich?
Zresztą w Polsce najem krótkoterminowy ma swoją historię. Od lat w miejscowościach górskich czy nadmorskich oferowane są “kwatery”, czyli często pokoje w domach zamieszkałych przez właścicieli, którzy w ten sposób dorabiają sobie w sezonie turystycznym.
Jeśli myślisz, że mógłbyś być gospodarzem krótkoterminowego wynajmu, oto trzy rzeczy, o których warto pamiętać.

Legalność

Wzrost popularności serwisu Airbnb i innych podobnych stron nie jest pozbawiony kontrowersji. Istnieją obawy, że krótkoterminowe najmy zagrażają miejscom pracy pracowników hoteli oraz że wynajem krótkoterminowy nie musi podlegać tym samym zasadom kontroli czy zezwoleniom jak hotele lub pensjonaty. Wreszcie, wielu inwestorów kupuje nieruchomości z zamiarem ich wynajmu, co powoduje, że w niektórych miastach na świecie lokale mieszkalne stają się bardzo drogie i trudno dostępne, szczególnie na obszarach o ograniczonej podaży, co uderza w lokalne społeczeństwa. Na idei “wolnego pokoju” w domu lub mieszkaniu zbudował się wielki, dochodowy biznes.
Z tego powodu niektóre miasta wprowadziły ograniczenia dotyczące krótkoterminowych najmów. W Paryżu, San Francisco, Barcelonie – wprowadzone są ograniczenia ilościowe (liczba wynajętych dni w roku lub liczba wynajętych lokali). W Berlinie obecnie nie można wynajmować w ten sposób całych mieszkań, a jedynie pokoje. W niektórych regionach wymogi stawiane takim obiektom są nie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych hoteli, co odstrasza inwestorów, a w niektórych za brak zgłoszenia takiej działalności można trafić do aresztu.
W Polsce nie ma obecnie ograniczenia co do wynajmowania krótkoterminowego pokoi, a nawet całych lokali. W zależności od skali – traktowane mogą być jako najem prywatny lub jako działalność gospodarcza. W tym drugim przypadku wszystkie podmioty wynajmujące pokoje w obiektach innych niż obiekty hotelarskie są zobowiązane do zagwarantowania, że wykorzystywane w powyższym celu pomieszczenia spełniają wymogi sanitarne i przeciwpożarowe, określone odrębnymi przepisami, a także minimalne wymagania co do wyposażenia. Prowadzenie takich usług jest zgłaszane w Urzędzie Miasta lub Gminy.
Przed rozpoczęciem takiej działalności warto skontaktować się z lokalnym urzędem, aby poznać wymogi dotyczące świadczenia takich usług.
Podatki
W Polsce najem prywatny może być rozliczany podatkowo na zasadach ogólnych lub w formie ryczałtu. Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą rozliczały podatki w ramach prowadzonej działalności.
W każdym kraju zobowiązania podatkowe oraz zasady rozliczania mogą być inne. Dlatego przed rozpoczęciem tej działalności warto zasięgnąć fachowej porady.

Dodatkowe koszty

Podatek od nieruchomości – w przypadku gdy nieruchomość jest wykorzystywana w celach komercyjnych (działalność gospodarcza) w Polsce obowiązują inne, wyższe stawki podatku od nieruchomości.
Ubezpieczenie – tu również może okazać się wskazane wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, na okoliczność najmu krótkoterminowego. Warto skonsultować się w tej sprawie z agentem ubezpieczeniowym.
Zaangażowanie czasowe i finansowe na promocję i obsługę gości – odpowiadanie na zapytania, prowadzenie kalendarza rezerwacji, sprzątanie, wszystkie naprawy, wydawanie i odbiór kluczy – to zajęcia czasochłonne. Jeśli zlecimy to wyspecjalizowanej firmie, pomniejszymy dochód o około 20-40%.

Agata Stradomska
www.remax-polska.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *