nieruchomoscipodlaskie.pl

Umowa rezerwacyjna – co to jest?

Wreszcie trafiasz na ofertę swojego wymarzonego domu, w dobrej lokalizacji i super cenie. Po obejrzeniu decydujesz się na zakup, bo wiesz, że to dobra okazja.

Czy podpisanie umowy rezerwacyjnej wystarczy żebyś czuł/a się spokojnie, że ta oferta Ci nie ucieknie? Czym jest tzw. “umowa rezerwacyjna”? Czy może ona zastąpić umowę przedwstępną?

A co jeśli reprezentujący właściciela pośrednik nieruchomości proponuje podpisanie umowy potocznie zwanej “rezerwacyjną”? Czy podpisać? Czy domagać się jednak podpisania umowy przedwstępnej?

O odpowiedź na te pytania poprosiliśmy właściciela biura nieruchomości REcentrum, radcę prawnego – Filipa Tagil.

W umowie przedwstępnej to właściciel (lub upoważniona przez niego osoba) będzie zaciągał wobec osoby zainteresowanej zakupem jego nieruchomości zobowiązanie, że w określonym czasie i za ustaloną cenę sprzeda Ci nieruchomość, a w celu zagwarantowania tego przyjmie od Ciebie zadatek. Jeśli się z tej umowy wycofa, będzie musiał oddać potencjalnemu nabywcy podwójną wartość.

Umowa rezerwacyjna w obrocie nieruchomościami na rynku wtórnym pojawia się najczęściej, gdy właściciel powierza sprzedaż nieruchomości pośrednikowi. Gdy pojawia się klient, który chce kupić prezentowaną przez pośrednika nieruchomość, wówczas najprostszym i najszybszym sposobem na dokonanie tzw. “rezerwacji” jest podpisanie umowy rezerwacyjnej pomiędzy pośrednikiem a kupującym. W umowie rezerwacyjnej pośrednik zobowiązuje się najczęściej do tego, że do czasu sporządzenia umowy przedwstępnej lub umowy sprzedaży, które będą dokonane w ustalonym terminie, nie będzie prezentował oferty innym osobom zainteresowanym.

W umowie pośrednik wpisze oczywiście opis nieruchomości, cenę i formę zakupu. Dodatkowo klient zobowiązany będzie do wpłaty tzw. “kaucji rezerwacyjnej”, najczęściej w wysokości 2-5 tys., z założeniem, że kwota ta nie będzie podlegała zwrotowi, jeśli klient wycofa się z transakcji. Podpisanie umowy rezerwacyjnej to czasami jedyna możliwość, by sformalizować, chociaż w minimalnym stopniu, potwierdzenie chęci zakupu nieruchomości. Pośrednik wówczas wie, że jesteś osobą zdecydowaną i przystąpi do kompletowania dokumentacji i dalszego ustalonego działania.

Czasami nie ma możliwości podpisania umowy przedwstępnej z powodu czasowego braku dostępności właścicieli, dla których sprzedaż wiąże się z koniecznością przyjazdu z innej miejscowości lub kraju, a nie zadbali oni wcześniej o upoważnienie innej osoby do ich reprezentowania. Możemy czuć się w miarę spokojni, jeśli w takiej sytuacji tylko jeden pośrednik ma daną nieruchomość w swojej ofercie i tylko on, pod nieobecność osób decyzyjnych, ma dostęp do mieszkania czy domu. Dużo zależy od relacji jakie są pomiędzy pośrednikiem a osobą zainteresowaną zakupem.
Jeżeli jednak właściciele nieruchomości są dostępni, a osobie zainteresowanej zależy na jej zakupie, sugeruję aby poprosić pośrednika o możliwość podpisania umowy przedwstępnej i wpłatę zadatku. A nawet jak właściciele nie są dostępni na miejscu, istnieją sposoby by strony transakcji zobowiązały się do zawarcia umowy sprzedaży na odległość.

Agenci REcentrum swoim klientom poszukującym nieruchomości zawsze rekomendują ustalenie warunków transakcji w formie umowy przedwstępnej bezpośrednio z właścicielami. Dlaczego? Oto najważniejsze powody:
w umowie rezerwacyjnej właściciel do niczego się nie zobowiązuje,
pośrednik może nie mieć wpływu na decyzje właścicieli, którzy mogą wycofać się z transakcji, bez ponoszenia skutków finansowych,
gdy nie dojdzie w ustalonym terminie do podpisania umowy przedwstępnej lub sprzedaży z winy właściciela potencjalnemu nabywcy zwrócona zostanie kaucja rezerwacyjna, ale upatrzona okazja ucieknie,
osoba zainteresowana zakupem może też narazić się na dodatkowe koszty związane z opłatą taksy notarialnej, jeśli właściciel wycofa się już po sporządzeniu projektu aktu notarialnego.

Dlatego jeśli zależy Ci na zakupie danej nieruchomości, postaraj się wszystkie ustalenia określić w umowie przedwstępnej i wpłać zadatek!

O FIRMIE
Z pasją, zaangażowaniem, bezpiecznie – to sposób pracy Agentów REcentrum, którzy na podlaskim rynku działają już od kilku lat i mają za sobą kilkadziesiąt udanych transakcji i jeszcze więcej zadowolonych Klientów. Pomogli w wielu skomplikowanych, trudnych transakcjach. Dzięki swemu zaangażowaniu, wiedzy i doświadczeniu niejednokrotnie uchronili swoich Klientów przed kosztownymi błędami. Zespół Agentów REcentrum doskonale się uzupełnia, zapewniając Klientom usługę na najwyższym poziomie. Nie musisz wierzyć na słowo – sprawdź!