nieruchomoscipodlaskie.pl

Najszybsze lasery Podlasia

Działająca w podbiałostockich Sowlanach firma alu-frost zajmująca się cięciem laserem i obróbką metali należy do najnowocześniejszych w regionie. Jej park maszynowy składa się przede wszystkim z wyspecjalizowanych laserów, które tną nawet 10-krotnie szybciej niż maszyny starego typu.

Najważniejszymi urządzeniami, na których opiera się produkcja zakładu, są trzy lasery o mocy – 2kW, 6kW i 10kW, tnące w technologii fiber. Cięcie laserem od starszej metody CO2, popularnej jeszcze dekadę temu, różni się przede wszystkim tym, że ostrzem tnącym jest tu światłowód. Jak mówią eksperci, między obydwoma technologiami jest przepaść, jak między maszyną do pisania i komputerem.

3 lasery fiber

Technologia fiber stosowana w alu-frost jest precyzyjna, bardziej ekonomiczna i dużo szybsza od metody z użyciem CO2. Polega ona na szybkiej zamianie energii elektrycznej w tnącą wiązkę świetlną. Aktualnie uważana jest za najefektywniejszą technikę obróbki metali.

– Wielu klientów, którzy chcą skorzystać z usługi cięcia laserem i zależy im na czasie, zwraca się właśnie do nas, ponieważ dzięki metodzie fiber potrafimy wykonać zlecenie nawet 10-krotnie szybciej niż firmy dysponujące starszymi maszynami. Nasze wycinarki tną w tempie nawet 200 km na godzinę. Uchodzimy za najszybszy pod tym względem zakład na Podlasiu – wyjaśnia Piotr Świrko, prezes alu-frost. - Nasz ostatni nabytek to laser o mocy 10 kW. Dzięki niemu możemy obsłużyć naszych klientów jeszcze bardziej kompleksowo.

Inne maszyny

Z usług alu-frost korzystają różne branże, od motoryzacyjnej, przez roliczniczą po spożywcze. Przeważnie zlecają w Sowlanach wycinanie części do maszyn lub elementów konstrukcyjnych.

Poza laserami na park maszynowy alu-forst składa się też prasa krawędziowa o nacisku 150 ton.

– Nasza krawędziarka zagina elementy o maksymalnej długości 3100 mm. Urządzenie to znacznie poprawia nasze możliwości konstrukcyjne. Dzięki niej jesteśmy w stanie wykonywać bardziej zaawnasowane i zróżnicowane detale i części – mówi Monika Piłasiewicz z alu-frost.

Innym urządzeniem, bez którego alu-frost nie byłby tym, czym jest, czyli kompleksowym zakładem zajmującym się obróbką metali jest frezarka. Ma ona szerokie zastosowanie przy obróbce aluminium i stopów lekkich. Maszyna posiada też stół roboczy o rozmiarze 1000×1500 cm (obroty wrzeciona zamontowanego na nim osiągają szybkość 24 000/min).

Przede wszystkim ludzie

Jednak to nie maszyny stanowią o tym, że alu-frost uchodzi za największego eksperta na Podlasiu w dziedzinie cięcia laserem. Nie byłoby to możliwe bez wykwalifikowanej i zgranej załogi.   

– Nasz zespół inżynierów i konstruktorów zawsze udzieli profesjonalnej porady, zarówno w kwestii doboru materiałów, ich grubości, jak i rozwiązań technologicznych. Czasami wystarczy pięć minut rozmowy z doświadczonym konstruktorem i zmienia się koncepcja, a klient dostaje to, o co mu chodziło, ale wykonane staranniej, ekonomiczniej i zgodnie ze sztuką – dodaje Piotr Świrko.