nieruchomoscipodlaskie.pl

Białystok – tu warto zamieszkać

Najatrakcyjniejszym do mieszkania miastem w Polsce jest Białystok. Takie są wyniki ogólnopolskiego Rankingu Dzielnic Otodom 2020. W badaniu brało udział 12 miast, które były oceniane przez mieszkańców w poszczególnych kategoriach, między innymi: bezpieczeństwo, komunikacja, koszty życia, ekologia, relacje sąsiedzkie czy dostępność do sklepów.

Białystok, który okazał się zwycięzcą w ocenie ogólnej, został przez mieszkańców najwyżej oceniony w następujących kategoriach: komunikacja, zadbana okolica, koszty życia. Drugie miejsce przypadło mu w kategorii bezpieczeństwa i relacji sąsiedzkich, a trzecie jako miejsce z dobrą infrastrukturą dla dzieci, dostępnością sklepów w okolicy oraz dla miłośników nocnego życia.

To kolejna najwyższa lokata Białegostoku w ogólnopolskim rankingu, z której bardzo się cieszę. Od wielu lat staramy się tak planować inwestycje i w taki sposób podejmować wszelkie działania, aby jak najlepiej służyły naszym mieszkańcom. Pozytywna opinia białostoczan na temat miejsca, w którym żyjemy, jest dla mnie najlepszą nagrodą za naszą pracę, ale też największą motywacją do podejmowania następnych wyzwań. Białystok jest wspaniały i nasi mieszkańcy to potwierdzają. Warto przyjechać do nas nie tylko na turystyczny wypad, ale na życie – komentuje Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Drugie miejsce w rankingu przypadło Katowicom, na trzecim miejscu znalazły się Gdańsk i Lublin. Najmniej punktów zdobyła Łódź.

Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom 1541 mieszkańców Białegostoku zostało poproszonych o ocenę życia w swoim mieście. W kategorii „komunikacja” autorów rankingu interesowała zarówno dostępność transportu miejskiego, jak i korki w danej okolicy, liczba miejsc parkingowych i łatwość dojazdu w dowolne miejsce. W zgodnej opinii respondentów przemieszczanie się po Białymstoku jest wygodne i nie nastręcza problemów. Czasem wyzwaniem bywa jedynie znalezienie miejsca do parkowania. Mimo tego problemu aż trzem osiedlom Białegostoku udało się przekroczyć granicę czterech punktów w pięciopunktowej skali. To Dojlidy, Słoneczny Stok i Antoniuk.

Jeśli chodzi o drugą kategorię, w której Białystok okazał się zwycięzcą – czyli „zadbana okolica” – to respondenci oceniali, czy w sąsiedztwie jest czysto, tzn. nie ma śmieci na ulicy, a służby na bieżąco sprzątają i opróżniają kosze. Drugie pytanie w tej kategorii dotyczyło dbałości o ulice i budynki. Najwięcej punktów zdobyły Dojlidy Górne, Dojlidy i Jaroszówka.

Zdecydowaną przewagą nad konkurencyjnymi miastami Białystok wygrał również w kategorii „koszty życia”. Tym razem zadano respondentom dwa pytania: o ceny nieruchomości w okolicy oraz czy ceny produktów i usług nie są wygórowane. W opinii ankietowanych mieszkańców miasta najtańszym osiedlem w Białymstoku jest Słoneczny Stok. Mieszkańcy uznali, że zarówno ceny nieruchomości, jak i koszty utrzymania się właśnie w tej części miasta są najniższe. Na podium znalazły się również Starosielce i Nowe Miasto.

To już druga edycja rankingu dzielnic, przeprowadzona na zlecenie portalu Otodom. Poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy.

(oprac. Anna Kowalska)

www.bialystok.pl