nieruchomoscipodlaskie.pl

Urządzanie mieszkania – z architektem czy bez?

Gdy decydujemy się na kupno nieruchomości bez względu na to, czy jest to nowo wybudowany dom, czy mieszkanie, które miało już domowników, zależy nam na tym, aby spełniała nasze oczekiwania i wszelkie założenia. Bowiem to właśnie tam będziemy mogli czuć się swobodnie i to właśnie tam będziemy odpoczywać w domowym zaciszu. Ale jak spełnić wszystkie nasze założenia dotyczące wykończenia wnętrz? Jak pogodzić nasze plany oraz zachcianki? Czy skorzystanie z pomocy doświadczonej osoby znacznie nam to ułatwi? Poznaj wady i zalety korzystania z usług architekta. 

Jaka odpowiednio urządzić naszą nieruchomość?

Odpowiednie urządzenie nieruchomości to nie lada wyzwanie, które czeka na każdego nabywcę. Każde z pomieszczeń powinno spełniać wiele założeń, które znacznie ułatwią nam mieszkanie. Pamiętajmy zatem, aby każde pomieszczenie było jak najbardziej funkcjonalne w użytku, co sprawi, że przebywanie w nim będzie przyjemnością, a nie karą. Każda półka i szafka czy też gniazdko powinno być zaplanowane tak, aby spełniało w 100% swoje zastosowanie. Każde pomieszczenie posiada inne założenie i ma inną funkcjonalność, ale kluczowe w nich jest to, aby w połączeniu razem tworzyły harmonijną całość w danej nieruchomości. Przy tworzeniu koncepcji danego pomieszczenia weźmy pod uwagę każdego domownika. Czy posiadamy małe dzieci, czy mieszkają z nami osoby starsze, dla których otoczenie powinno spełniać wiele warunków? Takie podejście może znacznie ułatwić nam wizję przyszłego mieszkania czy też domu. 

Bardzo ważne jest również to, aby wziąć pod uwagę metraż całej nieruchomości. Jeśli mamy niewielkie pole do popisu, pamiętajmy, aby starać się optycznie je powiększyć, a w niewielkich pomieszczeniach maksymalnie wykorzystać ich powierzchnię. Ku zaskoczeniu wielu osób, nawet przy niewielkich metrażach możemy stworzyć przepiękne i przytulne wnętrza, a co najważniejsze praktyczne pomieszczenia. Ale czy każdy z nas jest w stanie tak rozwinąć swoją wyobraźnię przestrzenną, aby zaprojektować całą nieruchomość? Niestety nie. Część z nas rewelacyjnie radzi sobie w planowaniu oraz wizualizacji, ale również spotkamy się z osobami, które tego nie lubią i sprawia im to dużą trudność. Zatem co w takiej sytuacji zrobić? Najlepszym sposobem będzie skorzystanie z usług architekta. Ale decydując się na pomoc takiego specjalisty, chcemy wiedzieć, co będzie wchodziło w skład jego obowiązków, a co będzie należało do nas. 

Architekt to osoba odpowiedzialna za odpowiednie zaplanowanie przestrzeni w taki sposób, aby była ona funkcjonalna, przytulna oraz spójna z naszymi założeniami. Taka osoba przeprowadza z nami rozmowę, z której wyniknie, co lubimy, jak odpoczywamy oraz czego oczekujemy, a na bazie uzyskanych informacji stworzy wizualizację pomieszczeń, która trafi do naszej akceptacji. Zależnie od kompetencji oraz specjalizacji wybranego architekta może ona spełniać wiele innych funkcji w całym przedsięwzięciu, jakim jest remont. Taka osoba może również być odpowiedzialna za nadzór pracy w naszej nieruchomości. Jej zadaniem będzie dopilnowanie usługodawców oraz tego, czy wszystkie prace idą zgodnie z założeniami projektu, a materiały są wykorzystane w zaplanowany sposób. Jeśli architekt posiada również kompetencje dekoratora wnętrz, w takiej sytuacji będziemy mieli szeroką gamę usług, która wiąże się z dopilnowaniem całego remontu, od pełnej koncepcji każdego pomieszczenia, aż po dopasowanie wszystkich dodatków niezbędnych w każdym wnętrzu. Czy skorzystanie z pomocy architekta jest kosztowne? Ciężko określić czy pomoc specjalisty jest droga. Oferując nam odpowiedni projekt, wiąże się to z dokładną koncepcją ustawienia wszystkich elementów, które w przyszłości muszą spełnić swoje zastosowanie, a co za tym idzie, unikniemy zbędnych poprawek oraz kolejnego remontu za jakiś czas. Zatem mamy pewność, że wydając pieniądze na taką pomoc, unikniemy kolejnych wydatków za jakiś czas. Kolejną rzeczą, która jest w stanie przekonać nas do skorzystania z usług specjalisty, jest realizacja całego remontu z gwarancją nieprzekroczenia założonego budżetu. Architekt zaplanuje nam wszystkie przewidziane koszty w taki sposób, aby nie naginać naszego określonego budżetu. Jeśli samodzielnie podejmiemy się takiego wyzwania, nie mamy gwarancji, że nie przekroczymy go naszymi zachciankami, a wskutek czego nie będziemy w stanie spełnić wszystkich założonych celów. Jednakże decyzja o skorzystaniu usług takiej osoby powinna należeć tylko i wyłącznie do nas. To właśnie my powinniśmy zadać sobie pytanie czy mamy na tyle wolnego czasu, aby go poświęcić na remont, czy mamy na tyle dużą wyobraźnię, aby cały projekt końcowy był spójny oraz czy stać nas na to, aby pilnować każdego procesu całego remontu. Gdy odpowiemy sobie na te wszystkie pytania, odpowiedź sama się nasunie. Pamiętaj, że jest to Twoja nieruchomość i to właśnie tam tworzy się miejsce, w którym będziesz mógł być sobą i które będzie tylko i wyłącznie dla Ciebie. Sam zdecyduj, co jest dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.

Anna Trzeszczkowska