nieruchomoscipodlaskie.pl

Ogrzewanie podłogowe w pokoju dziecka

Planując pokój dziecięcy w nowym domu, bierzemy pod uwagę wiele kwestii, jednak najważniejszą z nich jest zapewnienie zdrowych warunków dla rozwoju pociechy. Wielu rodziców zastanawia się, czy ogrzewanie podłogowe wpłynie korzystnie na organizm dziecka. Zdecydowanie tak, jednak pod warunkiem właściwego wykonawstwa.Jednym z podstawowych warunków zdrowia i dobrego samopoczucia dziecka jest utrzymanie optymalnej temperatury w jego sypialni. To właśnie pierwsze lata życia decydują o przyszłym rozwoju organizmu, dlatego szczególnie wtedy staramy się uchronić dziecko przed niekorzystnymi czynnikami otoczenia – nieprzyjemnymi przeciągami czy unoszącymi się w powietrzu szkodliwymi substancjami. Dobrze zaprojektowane wodne ogrzewanie podłogowe zapewni dziecku nie tylko idealny komfort cieplny podczas snu czy zabawy, lecz także pomoże zachować optymalne warunki higieniczne. Redukcja problemów związanych m.in. ze wzbijającym się kurzem czy suchym powietrzem może nawet zapobiec niektórym zachorowaniom w obrębie górnych dróg oddechowych.

Podłoga – cały świat dziecka

Popularnie uważa się, że wodne ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdzi się w łazience czy salonie wykończonym kafelkami. Wbrew pozorom znajdzie ono doskonałe zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach, w których na co dzień przebywają najmłodsi domownicy. Podłoga to bowiem miejsce, na którym dzieci bardzo chętnie się bawią, ale też uczą się raczkować czy stawiać pierwsze kroki. W rozwiązaniu tym ciepło jest emitowane wertykalnie z dołu do góry, dzięki czemu intensywniej odczuwamy je na poziomie stóp, niż na wysokości głowy. Odróżnia je to od ogrzewania grzejnikowego, w którym posadzka jest chłodniejsza niż powietrze w pomieszczeniu. Różnica temperatur powoduje ruchy konwekcyjne, które czasem można odczuć w postaci nieprzyjemnego przeciągu tuż nad poziomem podłogi. Stosując ogrzewanie podłogowe mamy pewność, że rozkład temperatur w pomieszczeniu jest równomierny, a dzieci bawiące się na podłodze odczuwają optymalny komfort cieplny. Warto przy tym podkreślić, że ogrzewanie podłogowe jest systemem niskotemperaturowym. W poprawnie wyregulowanej instalacji podłoga znajdująca się w pomieszczeniach mieszkalnych takich jak salon, sypialnia czy pokój dziecięcy powinna mieć temperaturę zaledwie 26-29°C. Bawiące się na niej dziecko nie ulegnie przegrzaniu.
Ponieważ nie dochodzi do ruchów konwekcyjnych powietrza, a radiacja ciepła jest subtelna, kurz nie wzbija się z podłogi. Dzięki temu dziecko jest mniej narażone na jego wdychanie, co mogłoby powodować reakcje alergiczne. Ciepła podłoga ma jeszcze jedną ważną zaletę – ułatwia utrzymanie wzorowej czystości, gdyż jej powierzchnia schnie szybciej po zmyciu na mokro.

W zdrowym klimacie

Niskotemperaturowe ogrzewanie pozwala kreować zdrowy mikroklimat dla organizmu dziecka, a w szczególności dla górnych dróg oddechowych. Warto wiedzieć, że ryzyko podrażnienia błon śluzowych wzrasta znacząco przy temperaturze powyżej 22-24°C. W ogrzewaniu podłogowym ciepło jest rozprowadzane równomiernie całą powierzchnią podłogi, co sprawia, że komfort odczuwa się przy temperaturze powietrza niższej o 2°C niż w przypadku ogrzewania grzejnikami. Dzięki temu można utrzymać optymalną wilgotność powietrza, która jest niezbędna dla utrzymania błon śluzowych, gardła i nosa w dobrej kondycji. Niskotemperaturowy system chroni organizm dziecka przed zachorowaniami w jeszcze jeden sposób. Ponieważ okolice głowy nie są wystawione na tak wysokie temperatury jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania, zmniejsza się ryzyko przeziębienia w wyniku dużego szoku termicznego po wyjściu z nagrzanego pomieszczenia na zewnątrz. Niektórzy obawiają się, że ciepła podłoga może mieć zły wpływ na układ krążenia u dzieci. Nie powinniśmy się tego obawiać, o ile podłoga będzie mieć temperaturę w granicach dopuszczonych w normach. Czasem zdarza się bowiem, że ogrzewanie jest nieefektywne, co powoduje, że użytkownicy ustawiają wyższą temperaturę zasilania podłogi. Jeśli pętle grzewcze zostały dobrze zwymiarowane i ułożone, problemy te mogą wynikać z niedostatecznej termoizolacji budynku lub podłogi. Jednym z ważniejszych warunków efektywnego działania ogrzewania podłogowego jest zastosowanie takiej termoizolacji, która zapewni właściwe ukierunkowanie strumieni ciepła w górę. Taki efekt można uzyskać stosując specjalistyczne płyty Knauf Therm Floor Heating wyposażone w odpowiednio wyprofilowane wypustki. Rur nie mocuje się na płytach, lecz blokuje się na wcisk między wypustkami, bez zastosowania dodatkowych akcesoriów. Materiał o bardzo dobrym współczynniku przewodzenia ciepła 0, 033 W/mK maksymalnie ogranicza straty ciepła do gruntu lub elementów konstrukcyjnych budynku, kierując je do pomieszczenia. Płyty mają grubość zaledwie 20-30 mm i posiadają zwiększone wymiary 1100×700 mm, dzięki czemu nie podnoszą znacząco poziomu podłogi i znacznie przyspieszają układanie ogrzewania podłogowego. W przypadku montowania ogrzewania podłogowego na gruncie, należy zadbać o dodatkową warstwę styropianu podłogowego o grubości co najmniej 15 cm, którą układa się na spodzie, bezpośrednio na wylewkę.