nieruchomoscipodlaskie.pl

Rodzaje i sposoby inwestowania w nieruchomości

Obecny czas sprzyja inwestycjom w nieruchomości. Nie można w tej branży mówić o kryzysie. Nieruchomości sprzedają się jeszcze zanim zostaną wybudowane, czyli na etapie „dziury w ziemi”. Mnogość klientów w tej branży obecnie jest bardzo duża. Zaczyna się od prywatnych osób poszukujących rodzinnego mieszkania po różnego typu inwestorów. Dziś opiszemy, kto kupuje nieruchomości i w jaki sposób na nich zarabia. Podejście w wielu przypadkach wydaje się podobne, jednak z doświadczenia oraz obserwacji rynku wynika, iż wiele osób szuka swojej specjalizacji i w niej się doskonali. Pozwala to lepiej zrozumieć rynek oraz bardziej szczegółowo go poznać co przyczynia się do mniejszej ilości podjęcia nietrafionych decyzji.

1. Zakup na własne potrzeby mieszkaniowe.

Nie jest to forma, która przynosi dochód, lecz jednak nie można jej pominąć. Najczęściej spotkamy się z zakupem mieszkania na własne rodzinne potrzeby. Osoby kupują mieszkanie jako pierwsze swoje własnościowe lub z powodu powiększenia się rodziny, bądź zmiany miejsca zamieszkania. Zmiana mieszkania może również nastąpić z powodu zmiany statusu materialnego.

2. Zakup lokalu mieszkalnego na wynajem długoterminowy.

Jest to chyba jedna z najpopularniejszych form inwestycyjnych. Wiele osób posiadających oszczędności zastanawia się właśnie nad tą formą ulokowania własnego kapitału. Podejścia są oczywiście różne. Część osób zakupuje mieszkania z rynku wtórnego ze sprawdzoną okolicą oraz znajomością popytu na wynajem a inny stawiają na mieszkania z rynku pierwotnego. Wiele osób jednak uważa, iż nowe mieszkania są lepiej zaprojektowane oraz wykończone co powoduje wzrost potencjalnych zainteresowań wynajmem.

3. Zakup lokalu mieszkalnego na wynajem krótkoterminowy.

Osoby mające więcej czasu, gdyż w tej formie zdecydowanie go więcej potrzeba, decydują się na wynajem krótkoterminowy. Działa to na zasadzie wynajmu mieszkania na kilka nocy. Należy zatem poświęcić więcej czasu na administrację mieszkaniem w zamian za większe wynagrodzenie. Co więcej, można wynajmować poszczególne, osobne pokoje w mieszkaniu co jeszcze bardziej zwiększy, opłacalność inwestycji. Dużą rolę odgrywa w tym przypadku lokalizacja nieruchomości. Może się okazać, iż błędnie dobrana lokalizacja w ogóle nie będzie dochodowa.

4. Zakup lokalu usługowego na wynajem.

Bardzo rzadko się zdarzają osoby inwestujące w ten sposób bez wcześniejszego doświadczenia. W tym przypadku również znajomość lokalnego rynku oraz poprawne określenie wybranej lokalizacji jest kluczem do sukcesu.

5. Podnajem nieruchomości.

Osoby nieposiadające wkładu własnego na zakup własnego mieszkania decydują się na podnajem nieruchomości. Podnajem jest to wynajem nieruchomości od właściciela oraz wynajęcie je innej osobie za większe pieniądze.

UWAGA: pamiętajcie, iż bez zgody właściciela nieruchomości nie można jej podnająć!

Często osoby pytają jak to możliwe, aby ktoś wynajął za mniejsze pieniądze, aby ktoś mógł jeszcze na tym zarobić? Odpowiedzi i powodów może być wiele.

Można zaproponować obecnemu właścicielowi wynajem na dłuży okres, np. 5 lat w zamian za korzystniejsze warunki wynajmu. Właściciel nie ma problemów wówczas z poszukiwaniem oraz obłożeniem nieruchomości. Często również wynajmowane są mieszkania za niższą kwotę, gdyż są w gorszym stanie technicznym. Może się okazać, iż wykonanie drobnego remontu znacznie zwiększy możliwość wynajmu za większą stawkę.

6. Zakup nieruchomości w celu remontu i odsprzedaży.

Często na aukcjach można znaleźć nieruchomości w tragicznym stanie technicyzm. Są to nieruchomości z rynku wtórnego. Dobrze przemyślany remont oraz jego kompletna kalkulacja może się okazać drogą do sukcesu. Osoby sprzedające takie nieruchomości często nie mają czasu zajmować się sprawami budowlano remontowymi.

7. Zakup, podział i wynajem.

Ten przypadek opisuje sposób wynajmu mieszkania na poszczególne pokoje. Wiele mieszkań posiada układ pozwalający na zmianę jego aranżacji. Np. mieszkanie dwupokojowe z aneksem kuchennym posiadające odpowiednią ilość okien oraz układ można zmienić w mieszkanie trzy pokojowe choćby nawet z ciemną, ale osobną kuchnią. Nie trzeba chyba tłumaczyć, iż dużo więcej zarobimy, wynajmując trzy osobne pokoje, niż jedno mieszkanie lub pokój z pokojem przechodnim.

Pamiętajcie, iż nie ma jednej sprawdzonej metody na przychód z nieruchomości. Sposobów jest bardzo dużo. Brak jednak wiedzy oraz doświadczenia może sprawić, iż każdy z nich nie będzie dochodowy. Jednak dobrze przemyślana inwestycja może dać duży zwrot z inwestycji oraz stabilność dochodów.

Zauważmy również, iż w żadnym przypadku nie otrzymuje nikt nic za darmo. Każdy zwrot z inwestycji wymaga odpowiedniej wiedzy, kapitału oraz czasu. Aby zacząć inwestować w nieruchomości, musicie posiadać choć jedną z nich. Im więcej z tych trzech rzeczy posiadacie, tym inwestowanie w nieruchomości będzie łatwiejsze.

Adrian Jochymczyk

RynekPierwotny.pl.

https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/rodzaje-i-sposoby-inwestowania-w-nieruchomosci/9588/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *