nieruchomoscipodlaskie.pl

Kupuj i wynajmuj z głową

Jesień jest czasem, kiedy słupki statystyk dotyczące wynajmu i sprzedaży nieruchomości idą w górę. UOKiK przestrzega przed pułapkami.

UOKiK zwraca uwagę na błędy, jakie można popełnić, kiedy poszukuje się mieszkania czy chce się udostępnić swój lokal. Jedną z kwestii, przed którą przestrzega UOKiK, jest płatność z góry. Niestety często dochodzi do sytuacji, w których firmy pośredniczące w obrocie nieruchomościami jedynie przekazują swoim klientom znalezione w internecie oferty bez kontroli lokalu. Ich działalność opiera się bowiem tylko na przekazaniu oferty, a opłata poprzedza transakcję. Myląc tego typu firmy z tradycyjnymi agencjami, można narazić się na wydatek, który nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Decydując się na skorzystanie z usług pośrednika, należy dokładnie przeanalizować podpisywaną umowę. W dokumencie powinny zostać precyzyjnie określone oczekiwania co do nieruchomości oraz pośrednika – w jego obowiązku leży weryfikacja stanu faktycznego z treścią oferty, a także stanu prawnego lokalu. Oprócz tego istotne są również kwestie dotyczące czasu obowiązywania umowy, zasady odstąpienia od niej czy możliwości korzystania z usług innych pośredników (opcję wyklucza np. umowa na wyłączność). Ważne także, by dokładnie zapoznać się ze wszystkimi kosztami oraz regulującymi je warunkami. Powinniśmy znać nie tylko cenę mieszkania czy najmu, ale też wysokość prowizji pośrednika i zasady jej egzekwowania.

W związku ze zmianami, jakie zaszły w regulacjach obejmujących profesję agentów nieruchomości, pośrednikiem może zostać każdy, dlatego przed skorzystaniem z usług osoby wykonującej ten zawód warto sprawdzić, czy przynależy ona do stowarzyszeń zrzeszających profesjonalistów posiadających licencje, tj. Polska Federacja Rynku Nieruchomości.

Źródło: KRN.pl