nieruchomoscipodlaskie.pl

Dom – miejsce, które daje nam schronienie i poczucie bezpieczeństwa

Jak sprawić, by nasz dom był oazą spokoju i bezpieczeństwa?

Dom stanowi dla nas wyjątkowe miejsce, gdzie odpoczywamy, podejmujemy ważne decyzje oraz spotykamy się z bliskimi i przyjaciółmi. Aby zapewnić pełne poczucie bezpieczeństwa w naszym domu, warto rozważyć wdrożenie odpowiednich systemów zabezpieczeń. Takie rozwiązanie pozwoli nam zwiększyć komfort i spokój w codziennym funkcjonowaniu.

Jak odpowiednio zabezpieczyć dom?

Odpowiadając na pytanie postawione w nagłówku warto przez chwilę zastanowić się nad tym, jakie niebezpieczeństwa zagrażają naszemu domowi. Z reguły bezpieczeństwo domu utożsamiane jest z odpornością na włamanie i kradzież. Tylko część społeczeństwa zwraca uwagę na ryzyko związane z pożarem czy zalaniem domu, nie wspominając o monitorowaniu złej jakości powietrza, którym oddychamy. W dalszej części artykułu omówione zostały główne systemy przeciwdziałające wymienionym niebezpieczeństwom.

Najczęściej wykorzystywanym systemem bezpieczeństwa są tradycyjne systemy alarmowe. Składają się one z centrali wyposażonej w wybrane moduły komunikacyjne (Ethernet, GSM), czujników umieszczonych w strategicznych miejscach naszego domu (ruchu, otwarcia drzwi/okna, pożaru, jakości powietrza) oraz syreny akustyczno – optycznej. Każdy element składowy systemu został zabezpieczony przed sabotażem czyli celową próbą jego zniszczenia czy też odłączenia poprzez przecięcie przewodu. Dodatkowo system wyposażono w zasilanie akumulatorowe umożliwiające jego działanie po zaniku zasilania z sieci. Każda aktywność sygnalizowana jest za pomocą wiadomości SMS, email czy powiadomień PUSH. Możliwe jest uzbrojenie i rozbrojenie alarmu zdalnie przez aplikację na telefonie. Niezawodność tego rozwiązania, stabilność pracy centrali i szybkość reakcji systemu na wszelkie próby włamania przemawiają za zastosowaniem tego środka bezpieczeństwa.

Poziom bezpieczeństwa posiadłości znacząco zwiększa system monitoringu. Kamery nie tylko pozwalają na zapis materiału z włamania czy kradzieży, ale również skutecznie odstraszają potencjalnego złodzieja. Niektóre systemy wyposażone w funkcje inteligentne takie jak wykrywanie i rozpoznawanie ludzi, zwierząt, samochodów itp. są w stanie stworzyć klasyfikację obiektów, które znalazły się w zasięgu widzenia kamery. Pozwala to na szybkie odtworzenie fragmentów nagrań wykonanych dla konkretnego obiektu. Dostęp do fragmentów nagrań przechowywanych na dysku twardym oraz podgląd obrazu na żywo możliwe są z poziomu aplikacji na komórkę z każdego miejsca na ziemi (z dostępem do internetu).

Interesującym rozwiązaniem umożliwiającym bezpieczny i wygodny sposób przeprowadzania rozmowy z osobą odwiedzającą naszą posiadłość, są wideodomofony. Za ich pośrednictwem jesteśmy w stanie zobaczyć odwiedzającego oraz z nim porozmawiać. Jest to szczególnie przydatne, gdy nie ma nas w domu (odwiedzający nie wie czy jesteśmy w domu, ponieważ połączenie możemy odebrać za pomocą komórki z dowolnego miejsca na świecie). Możliwe jest również wywołanie rozmowy bezpośrednio przez właściciela nieruchomości (również zdalnie) w celu odstraszenia niechcianego gościa lub zwrócenia mu uwagi (rozmowa odbywa się bez otwierania drzwi, co zabezpiecza nas przed potencjalnym włamaniem).

Integrację wszystkich systemów bezpieczeństwa w połączeniu z dodatkowymi funkcjonalnościami takimi jak sterowanie oświetleniem, klimatyzacją, wentylacją, ogrzewaniem i innymi systemami w jakie wyposażono dom określa się mianem „Smart Home”. Kontrola domu przy pomocy jednej aplikacji to nie tylko wygoda ale i bezpieczeństwo polegające na scentralizowaniu źródła powiadomień oraz możliwość stworzenia złożonych relacji między wszystkimi systemami domu w celu zabezpieczenia mienia. Współpraca urządzeń w jakie wyposażono dom skutecznie chroni przed włamaniem, zalaniem czy pożarem. System „Smart Home” zwiększa bezpieczeństwo, wygodę użytkowania domu oraz przyczynia się do zmniejszenia rachunków (poprzez zoptymalizowanie zużycia mediów takich jak prąd czy woda).

Czy warto wyposażyć dom w systemy bezpieczeństwa? 

W obecnych czasach domy są narażone na różnorodne niebezpieczeństwa: poczynając od włamań i kradzieży po zalanie czy pożar. Warto zabezpieczyć się przed utratą dorobku swojego życia inwestując w systemy zapobiegające tym niebezpieczeństwom. Komfort, oszczędności, bezpieczeństwo to tylko kilka z zalet takich systemów. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że zarządzanie domem nigdy nie było tak łatwe i przyjemne. System sam zareaguje na wykryte niebezpieczeństwo zwiększając szansę na eliminację zagrożenia (o czym niezwłocznie poinformuje właściciela). Jeden przycisk czy komenda wystarczą aby budynek przygotował się na nocne czuwanie, wyjazd firmowy czy dzienny tryb czuwania. 

Sam zdecyduj czy warto mieć pełną kontrolę nad swoim domem i jego bezpieczeństwem, a w razie wątpliwości skontaktuj się ze specjalistą, który pomoże dobrać odpowiednią opcję do Twoich potrzeb.