nieruchomoscipodlaskie.pl

Rozwój rynku architektury wnętrz

Rozmowa z Mateuszem Czeczko, Architektem Wnętrz z biura Czeczko Design Studio

Architekt wnętrz to zawód, który w ostatnich latach stał się w Polsce dość popularny. Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z profesjonalnej, fachowej pomocy po to by wymarzony dom był zarówno piękny jak I funkcjonalny.

Jakie są najważniejsze elementy w projektowaniu wnętrz?

Mateusz Czeczko:- W projektowaniu wnętrz najważniejsze jest dogłębne poznanie przyszłych mieszkańców, ich oczekiwań ale także trybu życia. Projektowane wnętrza mają ułatwić im życie i stać się przyjemną oazą.

Projekt wnętrz to połączenie nie tylko estetyki i kompozycji ścian podłóg czy sufitów, ale także stworzenie przestrzeni maksymalnie ergonomicznej i funkcjonalnej. Projektowanie wnętrz to intrygujący proces, niczym podróż z klientem mająca dać wiele radości z realizacji marzeń. Czyż nie każdy z nas wykańczając swój dom czy mieszkanie ma na liście konkretne elementy o których myśli wiele lat?

Jak to jest być architektem wnętrz w Polsce?

Rynek projektowania wnętrz rozwija się aktualnie bardzo dynamicznie. Coraz o to nowsze materiały trendy czy technologie dostępne są w Polsce, a projektanci mają więcej możliwości aby kreować przestrzeń. W Polsce nie ma silnej tradycji i doświadczeń w relacjach między architektem wnętrz a klientem, a obecne pokolenia są pierwszymi korzystającymi powszechnie z tego rodzaju usług. Jest to proces, który wymaga wzajemnego zrozumienia i otwarcia się na nowe. Nasza kreatywność niekiedy potrafi onieśmielić, ale najważniejszym jest zrozumienie, co tak naprawdę klient otrzymuje w zamian i na jak duże wsparcie może liczyć w trakcie realizacji projektu wnętrz.

 Czy kliencki, którzy zwracają się z prośba o projekty mają już sprecyzowane oczekiwania?

Współcześnie osoby zwracające się do architektów wnętrz to osoby, które chcą jak najlepiej wykorzystać posiadaną przestrzeń, nawet małego mieszkania, a przy okazji oczekują estetycznych rozwiązań. Daleko nam w dalszym ciągu do Europy Zachodniej, gdzie korzystanie z usług architekta wnętrz jest powszechne. Wśród klientów indywidualnych większość stanowią ludzie młodzi, którzy osiągnęli sukces zawodowy, a dobrze zaprojektowane wnętrze jest potwierdzeniem i dopełnieniem osiągniętej pozycji.

Wielu klientów zmienia swoje długo użytkowane mieszkanie w bloku na nowy dom czy też luksusowy apartament. Świadomość estetyczna Polaków jest coraz większa. Klienci trafiający do naszego biura mają już wstępne przemyślenia i preferencje estetyczne, które są zazwyczaj zbieżne z naszym stylem projektowania.

  Czy usługi architekta wnętrz stanowią dużą część budżetu klienta?

Absolutnie nie! Cena za projekt uzależniona jest od powierzchni, stylu w którym ma być projektowane wnętrze, a także od budżetu inwestora. Ilość detali czy czasu realizacji wnętrza oraz czy architekt wnętrz ma sprawować nadzór nad realizacją, są bardzo istotne. Niestety przy wyborze biura projektowania wnętrz decydującą rolę odgrywa cena za projekt, a nie profesjonalizm biura/projektanta czy też jego doświadczenie. I tu trzeba powiedzieć sobie jasno, że nie jest to najlepsza droga w kreowaniu wnętrz, szczególnie, że to wnętrza w 100% decydują o wygodzie i komforcie użytkownika.

Co aktualnie można uważać za “modne” w projektowaniu wnętrz?

Projektowanie wnętrz to obszerna dziedzina, w której dzieje się wiele. Aktualnie widzimy powrót do bogatych zdobień. Wielokolorowe mozaiki, czy też wyraziste ciemne kolory, a także okładziny ścian wykonane z kamienia czy drewna – to mocne elementy w projektowanych wnętrzach. Siła kontrastów użytych materiałów mocno wybrzmiewa. Czysty styl minimalistyczny jest aktualnie w odwrocie i częściej występuje w oswojonej i miękkiej formie. Aktualnie mówienie o trendach i modzie w projektowaniu także zaczyna odgrywać zupełnie inną role, dzięki czemu mieszamy style I dostosowujemy przestrzeń dla siebie osiągając rozwiązania wielce ponadczasowe i nie bojące sie wyzwań w trendach w kolejnych latach.

Less is bore  czyli mniej znaczy nudniej twierdzenie Roberta Venturi w opozycji do manifestu Miesa van der Rohe zaczyna aktualnie coraz bardziej gościć na salonach, a kolekcje babcinych kryształów czy ceramiki przestają nas zawstydzać.

Mateusz Czeczko

Architekt Wnętrz

Czeczko Design Studio

www.czeczko-design.com