nieruchomoscipodlaskie.pl

Nowy raport NBP odnośnie aktualnych cen nieruchomości w Białymstoku.

Jak wycenić nieruchomość?

  Istotną umiejętnością skutecznego pośrednika jest właściwa wycena nieruchomości na podstawie rzetelnych źródeł informacji. Ogłoszenia widniejące na portalach internetowych nie powinny być jedynym wskaźnikiem wyceny. Oczywiście, warto z tych danych korzystać ale należy pamiętać że cena z ogłoszenia niejednokrotnie różni się względem finalnej ceny transakcyjnej. To jak różnią się ceny ofertowe od cen końcowych widać na poniższym wykresie przygotowanym przez Narodowy Bank Polski:

         Z powyższego wykresu wynika, że poziom średnich cen mieszkania w Białymstoku w II kwartale 2022r. wynosił 7531 zł/m2, dla porównania w I kwartale wynosił on 6916 zł/m2, a rok temu czyli w II kwartale 2021r. był on na poziomie 6216 zł/m2. Maksymalna cena transakcji w ubiegłym kwartale wyniosła aż 12128 zł/m2 a minimalna 4521 zł/m2.

 Dostęp do raportów odnoszących się do finalnych cen za którą nieruchomość została sprzedana jest ważną informacją określającą aktualną sytuację na rynku nieruchomości. Zestawiając ze sobą ceny na portalach ogłoszeniowych do raportów odnoszących się do finalnych transakcji, pośrednik jest w stanie zaproponować klientowi realną cenę ofertową, oraz potencjalnie transakcyjną. Ważne jest aby korzystać z materiałów stworzonych na podstawie badań z jak najbardziej określonej lokalizacji/regionu, na nic zdają się raporty mówiące o ogólnej sytuacji w całej Polsce czy nawet z różnych dzielnic tego samego miasta. Przykładowo: Warszawa, Poznań czy Kraków mają zupełnie inną strukturę sprzedaży a przede wszystkim inne ceny względem białostockiego rynku. Jako profesjonalne biuro nieruchomości od wielu lat współpracujemy z Narodowym Bankiem Polskim od którego otrzymujemy kwartalne raporty dotyczące naszego lokalnego rynku. W raporcie Narodowy Bank Polski bada wpływ na cenę zmiennych takich jak: osiedle, liczba pokoi, kondygnacja, standard wykończenia, technologia budowy, roku budowy.

 W aktualnym raporcie odnotowano, że wg liczby pokoi najczęściej sprzedawano lokale mieszkalne dwupokojowe, stanowią one prawie połowę (46%) wszystkich transakcji, lokale trzypokojowe stanowiły 32%, z kolei jednopokojowe zaledwie 14%, natomiast lokale o ponad czterech pokojach charakteryzowały się najmniejszym zainteresowaniem. Oczywiście w tym przypadku przyczyna jest prosta- większy metraż oznacza wyższą cenę. Przy wyborze mieszkania z więcej niż trzema sypialniami inwestorzy zaczynają rozważać inne warianty, w zbliżonej cenie, takie jak kupno szeregówki, czy budowa domu. Kluczowym punktem przy wycenie jest piętro, w blokach bez windy im wyższe piętro tym taniej. W nowych budynkach jest dokładnie na odwrót. W przypadku roku budowy, a co za tym idzie technologią budowy widzimy duże różnice w cenie. Za nowe mieszkanie budowane metodą tradycyjną udoskonaloną białostoczanie płacili średnio ok. 8854 zł/m2, za takie samo mieszkanie wybudowane technologią wielkiej płyty zapłacono średnio ok. 6676 zł/m2. Zawsze najciekawszym i najbardziej burzliwym punktem raportu jest cena i udział w rynku transakcji wg osiedla. W I kw. 2022r. najdroższym osiedlem okazało się os. Mickiewicza, w raporcie z II kw. to osiedle charakteryzowało się mniejszym zainteresowaniem i uplasowało się dopiero na 12 pozycji. Według aktualnych danych NBP najdroższym osiedlem jest os. Kawaleryjskie (8699 zł/m2), następnie Wygoda i na trzecim miejscu Centrum. Najtańsze osiedle, tu bez zmian w zestawieniu ze wcześniejszym kwartałem- os. Zielone Wzgórza (6405 zł/m2). Sytuacja na rynku nadal jest dość dynamiczna, co potwierdza przedstawiony raport, wymaga to od pośredników ciągłego monitorowania sytuacji na rynku. Aby skutecznie i profesjonalnie wyceniać nieruchomość nie wystarczy dostęp do internetu i szybka przeglądarka. Przy tak intensywnych zmianach warto wyceny opierać o rzetelne źródła.

 W kolejnym kwartale mogą być już widoczne spadki cen względem ubiegłych miesięcy. Zachęcamy do zapoznania się z całością raportu przygotowanego przez NBP. Na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego dostępne są także inne raporty dotyczące różnych ciekawych zagadnień.

Weronika Karolczuk

Korona Nieruchomości

Legionowa 28 lok. 103A

15-281 Białystok

tel. 794-967-777

tel. (85) 733-37-82