nieruchomoscipodlaskie.pl

Czy rynek nieruchomości będzie mniej ruchomy? Prognoza na 2022 rok

Faktem jest, że branża nieruchomości przeżywa istną plagę zmian. Trudno stawiać pewnie kroki na takim gruncie. Nieruchomości to duże pieniądze, więc każdy, kto wchodzi na ten rynek, chce mieć poczucie, że zainwestował jak najkorzystniej, a sama zaś transakcja przebiegnie bezpiecznie. O zmianach na rynku nieruchomości rozmawiamy z ogólnopolskim biurem nieruchomości Express House.

Czy warto jeszcze przed Świętami robić transakcje?
Piotr Kurzawa: Zawsze jest dobry moment na zrobienie transakcji, jeżeli tylko pośrednik znajdzie odpowiednią nieruchomość. Nawet gdy ceny rosną, warto zainwestować swoje oszczędności. Oczywiście nie w każdą nieruchomość, ale opłacalność i zwrot z inwestycji może wyliczyć Ci pośrednik i powinien doradzić tak, abyś zarobił jak najwięcej. Nieruchomości to nadal bardzo opłacalna lokata pieniędzy.


Podobno na lokaty raczej nie ma co liczyć, a ziemia zawsze w cenie?
Przemysław Smalkowski: Grunty są zawsze w cenie, tym bardziej, że nikt nie wyprodukuje ziemi. Poza tym jest wiele możliwości zainwestowania — nie zawsze od razu trzeba budować dom. Możesz kupić grunt jako inwestycję długoterminową, a potem podarować dziecku lub sprzedać, gdy ceny rynkowe będą atrakcyjne i zainwestować w nieruchomość, by nie płacić podatku.


Podatki i te wszystkie niuanse prawne — to chyba skomplikowane, tym bardziej, że szykowane są zmiany w tym zakresie?
Marek Szubzda: 2022 to przede wszystkim zmiany w przepisach, między innymi w opodatkowaniu przychodów osiąganych z najmu lub dzierżawy, w zakresie amortyzowania budynków i lokali mieszkalnych oraz w uldze mieszkaniowej.

To będą zmiany na lepsze czy gorsze?
MS: To zależy dla kogo i czy umiesz tak pokierować zmianą, aby była dla Ciebie korzyścią. Dlatego zawsze polecam współpracę ze sprawdzonym pośrednikiem. Wówczas możesz być pewien, że doradzi tak, abyś osiągnął najkorzystniejszy wynik transakcji i nie ponosił zbędnych kosztów.


Które zmiany jeszcze wpłyną na rynek nieruchomości?
Krzysztof Dąbrowski: Zmiany zasad opodatkowania przychodów z najmu lub dzierżawy. Do końca roku każdy podatnik będzie rozliczany ryczałtowo lub według skali podatkowej. Po Nowym Roku rozliczenie się z fiskusem będzie wyłącznie zryczałtowanym podatkiem od przychodów z najmu lub dzierżawy. Inaczej będzie w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Dla klientów ważnym aspektem będzie też zlikwidowanie możliwości skorzystania z kwoty wolnej od podatku i podwyższonego drugiego progu podatkowego oraz odliczenie kosztów związanych z najmem.
PK: Warto podkreślić, że nowe przepisy głównie niekorzystnie wpłyną na podatników, którzy już poczynili inwestycję, nabyli nieruchomości albo mają kredyty hipoteczne. Zawsze jednak można coś zaradzić np. dom z kredytem można sprzedać lub przyjrzeć się innym opcjom. Są też zmiany w uldze mieszkaniowej, które akurat korzystnie wpłyną na ten sektor. Do kwalifikowalnych wydatków, będzie zaliczana, chociażby spłata kredytu (pożyczki) i jego odsetek od kredytu zaciągniętego na zbywaną nieruchomość lub prawo majątkowe.


Jaki był 2021 dla branży nieruchomości?
PS: Początkowo nerwowy. Dużo zmiennych i niewiadomych. My jako spółka, która ma kilka oddziałów oraz inne firmy, musieliśmy podjąć ważne decyzje i szybko reagować na zmianę np. puste mieszkania z RINT w czasie lockdownu przeznaczyliśmy na pomoc medykom.
Priorytetem są dla nas ludzie i w sytuacjach kryzysowych, największym wyzwaniem jest dla nas utrzymanie ich bytu i atmosfery wewnątrz zespołu. Nam się udało, ale wiem, że nie wszystkim biurom na rynku łatwo było przystosować się do nowej rzeczywistości.


Chyba branża nieruchomości ma się całkiem dobrze?
KD: Początki były trudne. Nie wszystkie firmy właściwie zareagowały, ale te, które myślały rozwiązaniami, wyszły na tym dobrze i teraz zbierają żniwa.
PK: Dla nas jest to czas maksymalnego rozwoju. Zwiększamy zespoły, zwiększyliśmy obroty o ponad 50% w stosunku do 2020 roku, współpracujemy przy inwestycjach z dużymi graczami na rynku, ale również inwestujemy i stawiamy na nowe biznesy, bo „Eldorado” nie będzie trwać wiecznie.


To dosyć śmiała prognoza.
MS: To obserwacje rynku. Z raportu UBS Global Real Estate Bubble Index 2021 wynika, że w wielu krajach ceny nieruchomości są już mocno przeszacowane. Spora część przedsiębiorców straci też na zmianach Nowego Ładu, a pogorszenie ich sytuacji, będzie wpływać na rynek nieruchomości. Zarówno firmy, jak i prywatne osoby będą mniej inwestować, a ceny nieruchomości już hamują. Podwyżki stóp procentowych też wpływają na wartości giełdowego indeksu WIG-Nieruchomości.


Co więc radzicie przyszłym inwestorom lub biurom nieruchomości?
PK:
Inwestorom na pewno w Nowym Roku życzę podejmowania trafnych decyzji przy pomocy oczywiście sprawdzonego biura nieruchomości. Biurom Nieruchomości — strategii na podstawie danych. Liczcie opłacalność, miejcie plan na gorsze czasy, dbajcie o swoich pracowników i bacznie obserwujcie rynek. Nie bójcie się pytać, czy korzystać z pomocy innych biur. Co jakiś czas rynek wprowadza naturalną selekcję. Wygrywają biura nieruchomości ze strategią, pomysłem i silną marką. Z tym niedługo będzie trzeba się zmierzyć.


Dorota Dwornik, Express House

O FIRMIE:
Wierzymy, że dobrze kupione mieszkanie jest jak świetnie skrojony garnitur. Pasuje do Ciebie idealnie i czujesz się w nim komfortowo. Współpracując z profesjonalnym biurem nieruchomości, jakim jest Express House, masz pewność, że znajdziesz mieszkanie na miarę swoich potrzeb i marzeń.

KONTAKT:

Express House Nieruchomości
(+48) 85 733 35 26
(+48) 696 355 039
bialystok@expresshouse.pl
ul. Legionowa 28 lok. 101