nieruchomoscipodlaskie.pl

Dom do remontu – jak kupić?

Kupno domu to jak każdy z nas wie, bardzo poważna decyzja, które łączy się przede wszystkim z dużym nakładem finansowym, mnóstwem czasu spędzonym na poszukiwaniach tego idealnego, a później na załatwianiu wszelkich formalności związanych z zakupem.

Co zrobić, żeby mądrze wydać pieniądze? Jak nie dać się oszukać? Jak rozsądnie przeprowadzić tę inwestycję? Podpowiemy Wam, na co przede wszystkim zwrócić uwagę i o czym pamiętać kupując stary dom, który będzie wymagał remontu.

Rozsądne podejście i studzenie emocji kluczem do sukcesu

O tym, jak ważną inwestycją jest zakup domu, nikogo nie musimy przekonywać. O ile podczas budowy nowego domu spodziewać się możemy dość przewidywalnych niespodzianek (jeśli pracuje dla nas doświadczona ekipa budowlana), o tyle stary dom jest zwykle wielką niewiadomą, zwłaszcza dla laika.

Poszukując domu idealnego na rynku wtórnym, które według własnych pomysłów będziecie mogli wyremontować, łatwo popaść w niezdrowy entuzjazm, który utrudni rozsądne podejście do inwestycji. Laikom wydaje się często, iż każdą przysłowiową dziurę da się załatać, ściany przestawić, a zapadający się dach – odrobinę podnieść.

Przygotowując się do tak poważnej inwestycji, jaką jest remont starego domu (w zależności od tego, w jakim jest stanie) najlepiej zasięgnąć porad doświadczonych fachowców i wraz z nimi wybrać się na oglądanie Waszych przyszłych, wymarzonych czterech kątów. Sprzedającym zależy zwykle na szybkiej sprzedaży i często maskują to, czego laik dostrzec nie potrafi. W internecie znajdziecie mnóstwo historii ludzi, których zakup starego domu okazał się ich życiowym błędem, za który musieli słono zapłacić.

O czym pamiętać przede wszystkim?

1) Sprawdźcie, jaki jest stan prawny domu, który zamierzacie kupić.

Od sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości powinniście zacząć. To, co należy skontrolować to księga wieczysta danego budynku oraz wypis z rejestru gruntów dla danej działki. Uczciwy sprzedający nie będzie miał żadnego problemu z udzieleniem wglądu do dokumentów. Zdecydowanie wystrzegajcie się zakupów nieruchomości o skomplikowanej sytuacji prawnej oraz sprzedających, którzy od początku utrudniać będą wgląd do dokumentów.

2) Dokonajcie analizy wnętrza oraz tego, jakiego remontu będzie ono wymagało.

Zanim podejmiecie jakiekolwiek decyzje, obejrzyjcie dom dokładnie wraz z zaufanym fachowcem. Zajrzeć powinniście dosłownie i w przenośni w każdy możliwy kąt, aby mieć pewność, że nie przeoczyliście żadnych istotnych elementów, które mogą generować dodatkowe koszty. Sprawdźcie stan sufitów, ścian, posadzek, stolarki (okna i drzwi) głównie pod kątem wyeliminowania błędów konstrukcyjnych.

3) Sprawdźcie, w jakim stanie jest elewacja.

To, w jakim stanie znajduje się elewacja zewnętrzna, jest sprawą właściwie kluczową, jeśli nie chcecie ponosić zbyt dużych kosztów związanych z remontem. To na co należy zwrócić uwagę to pęknięcia, zacieki, sposób ocieplenia budynku i jego stan po użytkowaniu przez poprzedniego właściciela. Sprawdźcie też, czy opaska wokół domu jest w dobrym stanie i ile pracy Was czeka, żeby doprowadzić wszystko do zadowalającego Was stanu.

4) Zwróćcie uwagę na stan faktyczny instalacji.

Bardzo ważną częścią zakupu domu do remontu jest sprawdzenie wszystkich instalacji (wodnej, elektrycznej i grzewczej), jakie się w danym budynku znajdują. Do ich znalezienia (zwykle są ukryte) potrzebna będzie Wam dokumentacja techniczna. Tutaj zdecydowanie potrzebny będzie fachowiec, który oceni czy ten zakup się opłaca.

5) Sprawdźcie dokładnie stan dachu, strychu i podpiwniczenia, jeśli takowe się w domu znajdują.

Nie mniej ważnymi determinantami podczas podejmowania decyzji o zakupie są: wygląd i stan dachu, poddasza i piwnicy oraz kondycja komina. To, na co koniecznie musicie zwrócić uwagę to występowanie wilgoci i zagrzybienia. Nieuczciwi sprzedawcy suszą zawilgocone miejsca przed umówionym spotkaniem z potencjalnym kupującym. Aby nie dać się oszukać przyjrzyjcie się metalowym elementom, jeśli będą silnie zardzewiałe, podejdźcie do zakupu bardzo ostrożnie i koniecznie skontaktujcie się z fachowcem.

6) Wypiszcie, przeanalizujcie i podsumujcie możliwe koszty konieczne do poniesienia oraz zostawcie duży zapas na nieoczekiwane sytuacje, które, tak czy inaczej, Was spotkają.

Najtrudniejszy element planowanego zakupu to próba podsumowania czekających na Was kosztów. Warto podejść do tego bardzo rozsądnie i przeznaczyć dodatkowe nakłady finansowe, które można będzie wykorzystać w razie nieoczekiwanych sytuacji, czyli wówczas, kiedy odkryjemy coś, czego wcześniej nie dostrzegliśmy.

Joanna Herstowska

RynekPierwotny.pl

https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/dom-do-remontu-jak-kupic/10560/