Finansowe ABC
Podstawy budżetowania, oszczędzania i inwestowania dla początkujących
Umiejętność zarządzania wszelkim budżetem, bez względu na to czy zarabia się dużo, czy mało to podstawa, aby w dzisiejszym świecie osiągnąć stabilność finansową i sukces. Bycie świadomym tego, jak dysponować swoim majątkiem jest niezwykle istotne, dlatego w tym artykule przyjrzymy się podstawom budżetowania, oszczędzania i inwestowania tak, aby każdemu uświadomić, jak proste może to być i przekazać początkującym solidne podstawy wiedzy finansowej.
Mądre budżetowanie
Budżetowanie jest niczym innym jak procesem śledzenia swoich dochodów i wydatków. Pierwszym krokiem jest określenie wymiaru swoich dochodów oraz wydatków. Następnie należy przyjrzeć się poszczególnym kategoriom wydatków i zastanowić się, czy jakieś da się ograniczyć bądź całkowicie wykluczyć z budżetu.
Najlepszym rozwiązaniem jest spisanie budżetu na kartce, bądź sporządzenie excela z rozpiską wszystkiego, by widzieć przejrzyście czarno na białym jak rozkładają się nasze wydatki. Dodatkowym atutem programu od Microsoftu będzie możliwość łatwej edycji bądź dopisania dodatkowego wydatku, podczas gdy tradycyjnym sposobem musielibyśmy spisywać wszystko od nowa lub kreślić.
Budżet musi być realistyczny, ale też pozostawać elastycznym. Nie możesz zapominać o nagłych wydatkach, wypadkach i sytuacjach losowych, przez które twoja ogólna sytuacja życiowa może zmienić się o sto osiemdziesiąt stopni. Dlatego też budżetowanie jest tak istotne, gdyż dzięki odpowiednio wdrożonemu planowi zapewnimy sobie pieniądze na nagłe wydatki dodatkowe, oszczędności w razie utraty pracy czy choroby i środki w aktywach.
Skrupulatne oszczędzanie
Po dobremu zaplanowaniu budżetu można przejść w końcu do oszczędzania. Regularne odkładanie pieniędzy w celu stworzenia sobie “poduszki finansowej” na czarną godzinę, dzięki której poczujemy bezpieczeństwo finansowe jest niezwykle istotne. Nawet niewielkie kwoty skrupulatnie odkładane na przykład na konto oszczędnościowe mogą z czasem przemienić się w ładną sumkę, dzięki której osiągniemy nie tylko spokój ducha, ale także będziemy mogli myśleć o inwestycjach czy zakupach na które nie mogliśmy sobie wcześniej pozwolić.
Aby zachować systematyczność w oszczędzaniu poleca się zautomatyzowanie oszczędzania poprzez zaplanowane przelewy z głównego konta na oszczędnościowe, które będą dokonywać się samodzielnie co miesiąc. W ten sposób nie zapomnimy o kolejnej cegiełce do naszego przedsięwzięcia i odciążymy umysł od pamiętania o oszczędzaniu.
Jak zacząć inwestować?
W momencie, gdy mamy uzbieraną odpowiednią sumę na “czarną godzinę”, a to, co udaje nam się odkładać dodatkowo marnuje się, leżąc w kopercie w domu- warto pomyśleć o koncie oszczędnościowym, na którym pieniądze będą zwiększać swoją wartość. Po osiągnięciu pewnego limitu, możemy zacząć myśleć o inwestowaniu.
Żeby skutecznie inwestować i zminimalizować ryzyko strat, trzeba podszkolić się z finansów na poziomie bardziej zaawansowanym, chociaż nawet znając jedynie podstawy można radzić sobie z aktywami na małą skalę.
Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych należy ustanowić sobie cele inwestycyjne i zdać sobie sprawę ze swojej tolerancji na ryzyko. Następnie powinniśmy zapoznać się z możliwościami inwestycyjnymi, to znaczy zainteresować się tym, czym są akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne lub jak można inwestować w nieruchomości nie posiadając własnego mieszkania ani domu.
Warto też przemyśleć, czy interesują nas inwestycje krótko czy długoterminowe i dlaczego. Inwestycje krótkoterminowe zwykle cechują się mniejszym wkładem finansowym, szybszym rozwiązaniem i mniejszym zyskiem. Są też idealne na początek, gdyż dynamicznie zmieniający się rynek finansowy nie sprzyja niedoświadczonym inwestorom w inwestycjach długoterminowych. Są one bardziej wymagające pod względem nie tylko wiedzy na temat zmian w obecnym środowisku inwestycyjnym, ale także ze względu na wyższy próg finansowy i większą powagę inwestycji. Warto przed wejściem w pierwszą długoterminową inwestycję przejść się do prawnika lub doradcy, który pomoże nam nieco odnaleźć się w świecie rynku inwestycyjnego i posłuży dobrą radą na początek tej przygody.
Pierwsze koty za płoty
Jak to zwykle bywa, najtrudniej jest zacząć. Ktoś, kto nigdy nie przyglądał się swojemu budżetowi prawdopodobnie nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, ile może zaoszczędzić i jakie efekty mógłby osiągnąć dzisiaj, gdyby rozpoczął przygodę z oszczędzaniem dwa lata temu.
Kluczem do zdrowej i stabilnej sytuacji finansowej jest budżetowanie i prowadzenie swoich inwestycji. Zapewnienie sobie funduszu awaryjnego w razie wypadków, chorób czy sytuacji losowych to absolutna podstawa, nie wspominając o oszczędnościach na emeryturę. Raczkujący w tym temacie powinni zacząć od stopniowego wdrażania wszystkich rad po kolei i pilnowanie swojego budżetu z poziomu wykonanego excela bądź aplikacji mobilnej. Wprowadź do swojego życia podstawy oszczędzania i zobacz, jakie to proste.