nieruchomoscipodlaskie.pl

Zanim remont Cię wykończy

Jak zabrać się za remont mieszkania z rynku wtórnego?

Zakup mieszkania wiąże się z wielką ekscytacją i szczęściem. W końcu każdy z nas marzy o własnym gniazdku, które będzie naszym wymarzonym miejscem do życia. Nieruchomości z rynku wtórnego są tańsze i często z tego względu się na nie decydujemy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę także wydatki związane z przeprowadzeniem remontu takiego mieszkania, dostosowania go pod nasze preferencje i wykonania koniecznych napraw. Jak za to wszystko się zabrać? W tym artykule postaramy się to uporządkować.

Bezpieczeństwo i budżet

Przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego, konieczne jest przeprowadzenie dokładnych oględzin i sprawdzenia stanu technicznego nieruchomości. Dostrzeżenie w porę problematycznych usterek lub elementów instalacji, które wymagają naprawy, może uchronić nas przed ogromnymi kosztami dodatkowymi. Warto zatrudnić profesjonalistę, który fachowo określi rozmiar uszkodzeń oraz oszacuje koszt ich naprawy.

Gdy już wybraliśmy mieszkanie i wiemy, jakie elementy wymagają dodatkowej opieki, warto zabrać się za planowanie budżetu na remont. Najważniejsze jest odpowiedzialne i poważne podejście do szacunków. Zaleca się unikania zaokrąglania, a jeśli już występuje taka potrzeba, to w górę, a nie dół. Warto uwzględnić wszystkie koszta –  robociznę, materiały, pozwolenia i zapas na wypadek niespodziewanych wydatków. Pomocne może być stworzenie szczegółowej listy prac do wykonania oraz porównanie cen materiałów i usług w różnych sklepach i u wykonawców.

Skup się na najważniejszych pracach

Planowanie remontu wiąże się z organizacją przebiegu prac. Oczywiście, w większości przypadków właścicielom zależy na jak najszybszej wprowadzce do nowego mieszkania. Jak to rozplanować? Najłatwiej będzie, jeśli sporządzisz listę prac, które należy wykonać i skupisz się na remontach, które trzeba przeprowadzić w pierwszej kolejności.

Nie wszystko musi być wykończone od razu – w przypadku, gdy budżet Cię ogranicza, zadbaj o naprawy i najpilniejsze wymiany. Na pewno można do nich zaliczyć montaż nowych okien i drzwi. Nieszczelność może prowadzić do wyziębiania mieszkania i wzrostu opłat za media. Kolejnym istotnym elementem jest zajęcie się podłogą. Oceń jej stan – nadaje się do renowacji czy trzeba ją całkowicie wymienić? Nowa podłoga wpłynie znacząco na komfort mieszkania i widocznie poprawi estetykę wnętrza. Na szczycie planu umieść także prace dotyczące kuchni i łazienki – późniejsze prace w tych pomieszczeniach mogą zakłócić codzienne życie, więc najlepiej odhaczyć je przed przeprowadzką.

Po naprawach i kluczowych remontach, można zacząć myśleć o elementach, które nie wymagają natychmiastowej interwencji. Należy do nich między innymi malowanie ścian. Jest to etap, który znacząco poprawia wygląd wnętrza, jednak nie ma co się oszukiwać – nie jest niezbędny do funkcjonowania. Do takich prac można zaliczyć także dekorowanie mieszkania, wieszanie półek, wymiana mebli czy zakup nowych lamp i żyrandoli.

Jakie materiały wybrać?

Rozumiemy, że chcesz wykończyć mieszkanie szybko, a nie posiadasz ogromnego budżetu. Musisz jednak pamiętać, że nierzadko cena idzie w parze z jakością. Mogłoby się wydawać, że drewniana podłoga to ogromny wydatek, ale jeśli będziesz odpowiednio o nią dbał, możesz cieszyć się jej pięknem i trwałością prawdopodobnie do końca życia. Analizując koszta, skup się na szacowaniu żywotności poszczególnych produktów i postaw na trwalsze materiały. Alternatywą, która pozwoli Ci zaoszczędzić, jest zakup materiałów z drugiej ręki.

Nie do wszystkiego potrzebujesz specjalisty

Pamiętaj, że niektóre prace remontowe nie wymagają asysty specjalisty. Na pewno jesteś w stanie samodzielnie wykonać proste czynności, jak kładzenie płytek czy malowanie ścian. To nie tylko okazja do wykazania się i nauczenia się czegoś nowego, ale także sposób na oszczędności.

Nie ryzykuj jednak na tyle, by podejmować się prac dedykowanych specjalistom. Wszelkie zadania związane z instalacją elektryczną czy wodno-kanalizacyjną powierzaj ekspertowi, który posiada odpowiednie umiejętności i uprawnienia.

Negocjuj z wykonawcami

Nie każdy ma świadomość, że stawki fachowców podlegają negocjacji. Czasem dziwi nas wycena specjalisty i nie zdajemy sobie sprawy, że propozycja wyższej zapłaty wynika z otwartości na negocjacje, a nie wygórowanych stawek. Warto oczywiście poprosić o wycenę kilku wykonawców i porównać ich oferty.

Łap okazje i korzystaj z promocji

Planując zakupy w sklepie budowlanym, sprawdź obecne promocje i programy lojalnościowe. Wiele firm wykończeniowych posiada zniżki na zakupy w konkretnych sklepach albo zna osoby prywatne, u których zawsze dostają rabat.

Pozostań elastycznym

Podczas remontu kluczowe znaczenie ma podejście do problemów i reagowanie na napotkane przeszkody. Zachowaj spokój i przygotuj się na alternatywne rozwiązania. Czasem może okazać się, że zmiana pierwotnych planów i dostosowanie się do sytuacji jest lepsze, niż kurczowe trzymanie się opracowanych wcześniej rozwiązań. Kreatywność może też pomóc w aranżacji wnętrz – czasem proste rozwiązania są najbardziej efektowne.

Pośpiech to zły doradca w przypadku remontów. Ważne jest, aby każdy etap prac był dokładnie przemyślany i starannie wykonany. Błędy popełnione z powodu pośpiechu mogą prowadzić do dodatkowych kosztów i konieczności poprawek. Dlatego warto zaplanować remont w taki sposób, aby mieć wystarczająco dużo czasu na każdy jego etap.

Nie bój się korzystać z porad ekspertów. Wiele informacji na temat remontów można znaleźć w internecie, na forach dyskusyjnych czy blogach. Warto też skonsultować się z architektem wnętrz, który pomoże w zaplanowaniu funkcjonalnego i estetycznego wnętrza. Porady specjalistów mogą zaoszczędzić czas i pieniądze, a także pomóc uniknąć kosztownych błędów.