nieruchomoscipodlaskie.pl

Rynek wtórny w kryzysie

Zakup nieruchomości – dlaczego coraz więcej osób unika rynku wtórnego?

Rynek nieruchomości w Polsce dynamicznie się zmienia, a preferencje kupujących ewoluują z każdym rokiem. Co obserwujemy w ostatnim czasie? Rośnie grupa osób, której zależy na byciu pierwszym właścicielem mieszkania. Skąd mogą wynikać te preferencje i dlaczego nieruchomości z rynku wtórnego są nabywane coraz rzadziej? W tym artykule przyjrzymy się kilku kluczowym czynnikom, które mogą na to wpływać.

Nowoczesność i wygoda

Kupujący decydują się na nowe mieszkania ze względu na nowoczesne wykończenie i wygodę. Mieszkania od deweloperów są nie tylko przestronnie zaprojektowane i wykonane z materiałów, które odpowiadają dzisiejszym normom. Standardem są udogodnienia, takie jak windy, dodatkowe komórki lokatorskie do przechowywania, miejsca postojowe lub parkingi podziemne. Na próżno szukać takich rozwiązań na rynku wtórnym.

Ludzie dążą do polepszania swoich warunków życia i decydując się na zakup własnego gniazdka, oczekują czegoś więcej. Oferty mieszkań z rynku wtórnego kojarzą im się z ogłoszeniami wynajmu, niższym standardem i brakiem nowoczesnych rozwiązań, które znajdą w nieruchomościach od deweloperów.

Koszty życia i eksploatacji

Nowe mieszkania są zazwyczaj bardziej energooszczędne. Rachunki i opłaty za media są mniejsze, niż w starych budynkach. Przez wiele pierwszych lat nie dochodzi do usterek, z którymi wiążą się konieczne naprawy, za które mieszkańcy ponoszą koszty. To wszystko przekłada się na znacznie niższe koszty życia i większy spokój oraz poczucie bezpieczeństwa.

Deweloperzy inwestują w nowoczesne systemy grzewcze, izolacje termiczne i energooszczędne rozwiązania, które obniżają koszty eksploatacji budynku. By dostosować mieszkanie z rynku wtórnego do podobnych standardów, konieczne mogą być kosztowne remonty i modernizacje.

Wysokie opłaty za ogrzewanie, remonty dachu, elewacji czy instalacji to tylko niektóre z wydatków, które mogą obciążyć budżet domowy. Wybierając nowe mieszkanie, nabywcy unikają tych problemów i mogą cieszyć się niższymi kosztami utrzymania.

Gwarancje i poczucie bezpieczeństwa

Przy zakupie nieruchomości od dewelopera, właściciel otrzymuje gwarancję na lokal. Oznacza to, że ewentualne usterki powstałe w wyniku wad budowlanych, są naprawiane przez firmę. Gwarancja zwykle obejmuje kilka lat od momentu odbioru mieszkania. Dzięki temu, nabywcy zyskują poczucie bezpieczeństwa i pewność, że nie będą obciążeni dodatkowymi kosztami napraw.

W przypadku mieszkań z rynku wtórnego, kupujący nie mają takiego zabezpieczenia. W ich interesie leży sprawdzenie stanu technicznego instalacji. Często po czasie, mimo diagnozy stanu budynku, na światło dzienne wychodzą wady, za które odpowiedzialność ponosi nowy właściciel lokalu. Naprawa usterek może być nie tylko kosztowna, ale też niezwykle stresująca. Obawy dotyczące stanu nieruchomości, skutecznie odstraszają kupujących przed mieszkaniami z rynku wtórnego.

Estetyka

Zakup starszego mieszkania zazwyczaj wiąże się z koniecznością przeprowadzenia generalnego remontu. Dostosowanie mieszkania do swoich potrzeb oraz urządzenie się wedle swojego gustu to nie lada wyzwanie. Wiąże się to między innymi z przesunięciem terminu wyprowadzki, dodatkowymi kosztami oraz masą stresu i nerwów. Ciężko znaleźć też rzetelną ekipę budowlaną, która starannie przeprowadzi prace.

Przekonanie o tym, że wszystkie nieruchomości deweloperskie wyglądają tak samo i nie można ich personalizować jest błędne. Coraz więcej deweloperów decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty możliwości modyfikacji układu pomieszczeń. Wówczas, przy zakupie mieszkania w trakcie budowy, można nanieść poprawki wedle swoich preferencji. W ofercie jest także wybór materiałów wykończeniowych, co pozwala na dopasowanie wyglądu lokalu do naszego gustu.

Atrakcyjność lokalizacji

Deweloperom zależy bardzo na inwestycjach w miejscach z potencjałem. Szukają dobrze skomunikowanych dzielnic, możliwości budowlanych w sercu miasta, a także spokojnych i cichych zakątków u jego schyłku. Te lokalizacje cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Po przejrzeniu najnowszych projektów deweloperskich prawdopodobnie każdy znajdzie coś dla siebie.

Rynek wtórny przepełniony jest natomiast ofertami lokali ze starych osiedli, które od lat się nie rozwijają. Bardzo ciężko w ich okolicy znaleźć miejsce parkingowe, z uwagi na dużą liczbę mieszkańców. Sklepy w godzinach szczytu są przepełnione, a kolejki znacznie wydłużają czas potrzebny na uzupełnienie zapasów. Kultura i życie sąsiedzkie są praktycznie nieobecne, ponieważ sąsiadów jest za dużo, żeby powstała zgrana społeczność.

Rynek wtórny skreślony?

Mimo zmieniających się preferencji kupujących, nie można mówić o całkowitej dominacji mieszkań deweloperskich nad tymi od prywatnych sprzedawców. Wiele osób wciąż wybiera rynek wtórny z uwagi na korzystniejsze ceny. Sekretem atrakcyjności tych ofert jest ich okazyjność. Konieczność przeprowadzenia remontu i ryzyko ewentualnych wad wliczona jest w cenę nabycia mieszkania z rynku wtórnego.

Oba źródła mogą wydawać się atrakcyjne dla kupców. Zwiększone zainteresowanie rynkiem deweloperskim może wiązać się z podnoszeniem przez osoby prywatne standardów swoich mieszkań, by ich oferta była na rynku atrakcyjniejsza.