nieruchomoscipodlaskie.pl

Zwiększenie potencjału finansowego

Przemysław Miron: Ludzie z ogromną łatwością wydają pieniądze podczas gdy ciężko je zarabiają

Brat, syn, sprzedawca, przyjaciel, ekspert ds. rozwoju biznesu. Na co dzień spotyka się z przedsiębiorcami, aby przy kawie, w biurze lub w terenie, porozmawiać o istocie finansów. Entuzjasta rynku nieruchomości, na którym odnosił sukcesy już w wieku 21 lat. Trenuje sporty walki, kręci go też motoryzacja, a na co dzień zajmuje się rozwojem osobistym pochłaniając książki i uczestnicząc w szkoleniach.

Przemku, jesteś młodym przedsiębiorcą, ale dosyć mocno i stabilnie stąpającym po ziemi. Swoją karierę prowadzisz wielotorowo i do tego przejdziemy w dalszej części naszej rozmowy, ale zacznijmy od finansów, bo na tym znasz się najlepiej. Prowadzisz Kancelarię Finansową LEX w Białymstoku. Czy według Ciebie ludzie, sami, potrafią zarządzać pieniędzmi?

Nie do końca. Problem zaczyna się w naszych pierwszych latach edukacji, gdzie w szkołach kompletnie nie ma nacisku na przygotowanie do życia, uświadamianie czym są pieniądze, czym jest praca, wydatki. Taka wiedza mogłaby wnieść ogromną wartość już w samo funkcjonowanie rodziny, gdzie być może dzieci zastanowiłyby się nad wydaniem swojego kieszonkowego na kolejną zabawkę, która za chwilę pójdzie w odstawkę. Mało jest przydatnej wiedzy także w kolejnych latach edukacji.

Czym to owocuje?

Tym, że w późniejszych latach ludzie z ogromną łatwością wydają pieniądze, na które wcześniej bardzo ciężko pracowali.

To pewnego rodzaju paradoks. Systemu edukacji sami nie zmienimy, ale czy warto jest korzystać z usług osoby, która ma wiedzę, specjalizuje się w zarządzaniu finansami? Prywatne i w firmach?

Jeśli mówimy o swoim domu, to ciężko jest wpuścić obcą osobę do naszego świata, tym bardziej do świata domowych finansów, ale na pewno nie zaszkodzi konsultacja z takim specjalistą. W firmach natomiast, wydaje się to koniecznością. Po co? Aby  właściciel mógł bezpiecznie prowadzić biznes delegując zadania finansowe osobom,  które się w tym specjalizują. Przedsiębiorca nabędzie niezbędną mu wiedzę, dzięki czemu być może uda mu się nie popełniać błędów w postępowaniach zawodowych, a także będzie miał więcej czasu by skupić się na rozwijaniu swojego przedsiębiorstwa.

Jak dzisiaj możemy odpowiednio zarządzać pieniędzmi? Jak sprawdzać możliwości rynkowe, rozwiązania? Jak je rozpoznawać?

To, co niestety charakteryzuje naszą cywilizację, to wszechobecny konsumpcjonizm. Kupujemy dużo więcej niż potrzebujemy. Wydajemy masę pieniędzy na niepotrzebne rzeczy. Warto jest rozpisać swój budżet. Jak to zrobić? Bierzemy kartkę i długopis. Spisujemy wszystkie zarobki i wydatki. Zapisujemy wszystko i na koniec miesiąca przeglądamy nasze obydwie listy. Mając świadomość na co zostały wydane pieniądze, często złościmy się na siebie samych, że można było tego uniknąć. Wtedy łatwiej jest nam zaobserwować, z jakich rzeczy, z jakich zakupów możemy w przyszłości zrezygnować, lub przynajmniej je ograniczyć. Kupujmy świadomie. Czy nie można byłoby tego uczyć od najmłodszych lat? Wydaje się, że taka świadomość kiełkowałaby w człowieku od małego, kiedy jesteśmy najbardziej chłonni wszelkiej wiedzy.

Czyli uczymy oszczędzania. A warto jest mieć oszczędności? W jakiej formie?

Warto je mieć, by swobodnie żyć na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Pamiętajmy, że tak zwana „czarna godzina” wybija niespodziewanie. Jeśli chodzi o formę oszczędzania, najlepiej aby była zdywersyfikowana w postaci gotówki, złota, sztabki lub monety, akcji, obligacji, nieruchomości. Ważne jest, aby nie fiksować się na jednym źródle dla oszczędności. Pamiętajmy, że jesteśmy narażeni na ryzyko utraty dóbr, kradzieży, spadku wartości danego przedmiotu. Oszczędzajmy różnymi sposobami.

Wiadomo, że nie opłaca się trzymać pieniędzy w „skarpecie”, co pokazuje obecna sytuacja na rynku finansowym i spadek wartości pieniądza. Jeśli nie w skarpecie, to może pod poduszką. W świecie finansów istnieje pojęcie poduszki finansowej. Co to takiego?

Określamy w ten sposób odłożone pieniądze, które gromadzone są na wypadek utraty swojego źródła zarobku. Jest to indywidualna kwestia ile pieniędzy potrzebuje dana osoba aby przeżyć bez żadnego przychodu, do momentu znalezienia nowej pracy.  Taką poduszkę, zapewnimy sobie chociażby odkładając nadwyżki finansowe, nagły dodatek czy premię w pracy. Robimy to po to, aby taka poduszka miała realny wpływ na nasz spokojny sen.

W swojej pracy uświadamiasz przedsiębiorców, uczysz ich zarządzania pieniędzmi, możesz zaoferować unieśmiertelnienie ich biznesów oraz zabezpieczenie majątku prywatnego Nestora, wspólników i ich rodzin. Na czym to wszystko polega?

Można powiedzieć, że pomagam przedsiębiorcom składać konkretne zapisy w ich spółka. Ma to na celu zwiększenie potencjału finansowego firmy. To wszystko, to  zestaw usług szytych na miarę potrzeb danego przedsiębiorstwa. Oznacza to, że przy odpowiedniej wiedzy i wdrożeniu działań prawnych w firmie, rodzinę Nestora można zabezpieczyć na okoliczność jego śmierci lub zagrożonego stanu zdrowia, kiedy tej firmy prowadzić już nie jest w stanie. Pozwala to uniknąć działań nieuczciwej konkurencji. Ta usługa gwarantuje także płynność finansową najbliższych i sprawne funkcjonowanie firmy w dalszym ciągu. Nierzadko, w takich sytuacjach ma miejsce problem ze spłatą zobowiązań członków rodziny, swojej lub wspólnika, oraz utraty majątku czy dochodu w domu przedsiębiorcy, gdzie często jest to główne źródło utrzymania rodziny. Uczymy i uświadamiamy, że o takie kwestie należy zadbać zdecydowanie wcześniej.

Kancelaria Finansowa LEX ma ciekawą usługę. W ramach abonamentu miesięcznego dla firm, informujecie przedsiębiorstwa, z którymi współpracujecie, o niewykorzystanym przez nich czasie obsługi prawnej. Sami wręcz informujecie i zachęcacie do wykorzystania pełnego czasu. Dlaczego?

Z szacunku dla firm, które korzystają z naszych usług. Powiem więcej, czasami wręcz sami namawiamy prezesów firm, naszych współpracowników, iż jeżeli mają takie godziny do wykorzystania w naszym pakiecie, mogą je podarować swoim pracownikom. Wtedy osoba, która się do nas zgłosi, otrzymuje od nas poradę prawną w ramach współpracy z jego pracodawcą. Coraz więcej właścicieli firm korzysta z tej usługi, aby mieć zadowolonych pracowników. Kadra także docenia dbającego szefa.

To na koniec, wróćmy do początku. Mówiliśmy o wielotorowości Twoich działań. Kancelaria finansowa to jeden z Twoich torów drogi zawodowej. A drugi tor to nieruchomości.

Przygodę z tym biznesem zacząłem w 2020 roku. To wtedy zdecydowałem, że spróbuję swoich sił jako agent nieruchomości. Okazało się, że w dość krótkim czasie zacząłem odnosić spore sukcesy w pośrednictwie, przy obrocie nieruchomościami. Zacząłem zgłębiać temat, rozwijać się w tym kierunku, zdobywałem nowe, cenne kontakty i pojawiły się nowe możliwości. Z racji pogorszenia się sytuacji na rynku pierwotnym nieruchomości, postanowiłem pójść w coś równie perspektywicznego, opierającego się na sprzedaży. Zainteresowałem się nieruchomościami w Hiszpanii, ponieważ bardzo odpowiadała mi forma współpracy na tej płaszczyźnie, a także płynące z tego możliwości. To zupełnie inny rynek, inne zasady, inna praca. Memu sercu, prywatnie i zawodowo, bliskie są też grunty inwestycyjne na Mazurach. Stale buduję swój portfel klientów, wykorzystując to czego się nauczyłem dotychczas w branży. Chociaż temat nieruchomości tymczasowo poszedł w odstawkę, to wiem, że za jakiś czas ponownie do niego powrócę. Z kilkoma renomowanymi firmami od nieruchomości współpracuje do dziś na różnych płaszczyznach.

RAMKA

Przemysław Miron

Kancelaria Finansowa LEX w Białymstoku

email: przemyslaw.miron@kf-lex.pl

Tel. 571 571 969