nieruchomoscipodlaskie.pl

Jak zwiększyć zaufanie do agencji nieruchomości?

Szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego Białostoczanie zbyt rzadko korzystają ze współpracy z biurami pośrednictwa, należy przyjrzeć się trochę naszym ludzkim cechom charakteru. Nie tylko u Podlasian, ale ogólnie, u nas Polaków. Należy cofnąć się w czasie, aby zrozumieć, jak te cechy nabyliśmy.

Przez setki lat Polacy jako dumny, honorowy naród musieli ciągle walczyć. Doświadczeni przez wojny, zabory, napadani, okradani, chronili siebie i swoje rodziny. Oprócz znanej na świecie życzliwości, rodzinności i zaradności nabyli też wiele przywar. Nauczyli się liczyć wyłącznie na siebie, robić wszystko samemu i po swojemu. Poza tym własny dom, gospodarstwo, mieszkanie, to jedna z najdroższych rzeczy w naszym życiu. Jak to powierzyć w „obce ręce”? Z drugiej strony sam zawód pośrednika nieruchomości jest dość młody. Zaczął się rozwijać po 1989 roku, po przemianach ustrojowych. Dlatego bycie „Zosią samosią” oraz raczkująca profesja agenta nieruchomości docierały się kolejne 25 lat.

Pośrednik – agent nieruchomości to zgodnie z ustawą z sierpnia 1997 roku zawód wykonywany przez osobę fizyczną posiadającą licencję zawodową. Artykuł ten uległ zmianie i po 2013 roku i uchwaleniu “ustawy deregulacyjnej” pośrednik nie jest zobowiązany do posiadania licencji. Musi jednak być objęty odpowiednim ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Czyli do 2014 roku zawód rozwijał się w ogólnym rozumieniu jako kierunek specjalistyczny. Należało bowiem zdobyć wykształcenie wyższe i praktykę zawodową, aby uzyskać licencję państwową. W 2012 roku, przed ”uwolnieniem zawodu”, Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości przeprowadziła ankietę, wg. której 68% respondentów korzystało z usług agencji nieruchomości. Wówczas zawód cieszył się zaufaniem społecznym, był postrzegany jako potrzebny i użyteczny w przeprowadzeniu bezpiecznych transakcji.

Po 2014 roku agencje pośrednictwa zaczęły się mnożyć jak grzyby po deszczu. Swoje działalności zaczęły zakładać osoby, które niekiedy tylko trochę „liznęły” tematu. Jak sytuacja wygląda obecnie? Powróćmy znowu do naszego rynku podlaskiego, a nawet białostockiego. Liczba założonych agencji pośrednictwa przekroczyła 100. Ciągle się waha, zmniejsza i zwiększa. Rynek zaczął obfitować w pseudo agentów chcących w krótkim czasie szybko zarobić pieniądze. Nie krzywdząc ambitnych i zaangażowanych ludzi, bo oczywiście tacy również ten rynek zdobywają, mamy do czynienia z sytuacją, że nasi nieufni z natury (krótki rys historyczny wyżej), klienci, Białostoczanie, Podlasianie wielokrotnie, a czasem wystarczy, że tylko jednokrotnie, sparzyli się na usługach niekompetentnych pośredników. Zgadzając się na często niemałe prowizje oczekiwali bezpiecznych transakcji, sprawdzonych nieruchomości i dokumentów. Pozostawali jednak z przeszacowanym zakupem, „babcią” na dożyciu, współwłasności w drodze dojazdowej, o której nie mieli pojęcia, czy z długami. Nie dziwi więc fakt, że wg obecnych szacunków niespełna 50% korzysta z usług agencji nieruchomości. Jak zwiększyć ten odsetek ?

Tu wracamy do naszych ludzkich przywar. Po co komuś płacić? A jeszcze oszuka? Sam mogę wszystko załatwić, wystarczy wystawić ogłoszenie. To dlaczego chorzy idziemy do lekarza? Oczywiście sami też się leczymy, ale do czasu. Albo zlecamy malarzowi pomalowanie mieszkania?  Przecież tak łatwo zostać bohaterem domu! Albo w każdym sklepie, na stacji benzynowej, banku płacimy podatki, akcyzę i prowizje. Pytamy dlaczego? Nie, bo tej kwoty nie widać wyróżnionej przy zakupach czy usługach. A prowizję pośrednika widać! Ba, jeszcze nie ma współpracy, brak szczegółów na temat nieruchomości, a już zadajemy pytanie: ile wynosi prowizja?!

Zgoda, prowizja może nam się wydać wysoka, ale przyjrzyjmy się co profesjonalny agent powinien robić i jak powinna wyglądać pełna obsługa. I pamiętajmy, że prowizja jest po wykonaniu zadania, a nie przed! Często nawet cały miesiąc agent musi się najeździć, nachodzić, ponieść wiele kosztów bez finału w postaci transakcji.

Szukając agencji pośrednictwa warto sprawdzić ile lat istnieje na rynku, czy ma licencję, czy ma pochlebne opinie na swój temat. Dalej powinniśmy zainteresować się zapisami umowy i zakresem jaki proponuje. Rola agenta nie powinna się bowiem ograniczać do wskazania nam ofert mieszkań lub domów. Do jego obowiązków należy zebranie i zweryfikowanie całej dokumentacji związanej z nieruchomościami, przygotowanie odpowiedniej umowy, umówienie notariusza itp. Pośrednik nie tylko doradzi i pomoże w procesie prowadzącym do kupna bądź sprzedaży. Przez wzgląd na wykonywany zawód będzie miał możliwość szybszego dotarcia do wymaganych dokumentów. Wolno mu bowiem przeglądać oraz pobierać odpowiednie odpisy, wypisy i zaświadczenia m.in. z ksiąg wieczystych, ewidencji sieci uzbrojenia terenu, planów miejscowych, studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, rejestrów osób mających własnościowe prawa do lokali oraz prawa odrębnej własności lokali w spółdzielniach mieszkaniowych, ewidencji ludności. Dla pośrednika realizacja transakcji kupna-sprzedaży to chleb powszedni, stąd będzie doskonale wiedzieć, co krok po kroku powinno się robić, by doprowadzić do niej jak najszybciej. Nie tylko zadba o badanie rynku pod kątem naszej nieruchomości, ale i przy sprzedaży zadba o jej odpowiednią reklamę. Z kolei zajmując się kupnem, będzie miał na uwadze wszystkie kryteria poszukującego i zadba o dobrą cenę za wymarzony dom czy mieszkanie. Przy sprzedaży i kupnie nieruchomości pośrednik odpowiedzialny jest za czynności, związane z prezentacją oferty, dopełnieniem wszelkich formalności oraz przekazaniem nieruchomości. W ramach przygotowania oferty sprzedaży lub wynajmu nieruchomości pośrednik przygotowuje też dokumentację fotograficzną oraz zamieszcza daną ofertę w ogólnopolskiej lub lokalnej bazie nieruchomości. Są to przeważnie popularne serwisy internetowe oraz własna strona biura nieruchomości. Pośrednik zajmuje się również prezentacją nieruchomości, przygotowuje dokumentację w postaci umowy przedwstępnej, protokołu zdawczo – odbiorczego, a także ustala termin podpisania umowy notarialnej. Najczęściej aktywnie uczestniczy w podpisaniu umowy oraz przekazaniu nieruchomości. Doświadczony specjalista od nieruchomości będzie w stanie polecić doradcę finansowego, firmę przeprowadzkową, sprawdzoną ekipę remontowo-wykończeniową oraz pomoże nawiązać współpracę z architektem wnętrz.

Dobry doradca ds. nieruchomości tak naprawdę wykonuje szereg czynności, których często klient nie widzi, a które oprócz tego, że zapewniają bezpieczeństwo stronom transakcji, to finalnie oszczędzają czas i pieniądze klientów.  Jako biuro Korona Nieruchomości reprezentujemy taką obsługę Klienta i zaangażowanie  naszych doradców, że Klienci którzy raz skorzystają ze współpracy z nami, są na tyle pozytywnie zaskoczeni jakością i profesjonalizmem, że później nie wyobrażają sobie  samodzielnej sprzedaży bądź kupna, wracają i polecają nas dalej. Dlatego tak ważne jest wybranie sprawdzonego na rynku biura.

Doradca ds. nieruchomości

Urszula Iwanowska

Korona Nieruchomości

O firmie

Firma KORONA Nieruchomości od 2013 roku świadczy usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami w Polsce i Hiszpanii zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym. Oferujemy pełną obsługę w zakresie sprzedaży, zakupu i wynajmu: lokali mieszkalnych, domów, działek oraz obiektów komercyjnych.

Transakcje przeprowadzamy rzetelnie i skutecznie na każdym etapie; pozostajemy do dyspozycji naszych klientów również po wydaniu nieruchomości. Działamy w oparciu o licencję Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości nr 12825, a transakcje zawarte z udziałem firmy objęte są ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej.

Klienci w naszym biurze są obsługiwani kompleksowo: począwszy od procesu wyboru, zakupu (lub sprzedaży, wynajmu) aż do sfinansowania transakcji (zawsze jesteśmy obecni na akcie notarialnym lub umowie najmu), pomagamy załatwić wszelkie sprawy około transakcyjne tj. ubezpieczenie, wydanie nieruchomości i przepisanie umów z dostawcami mediów.

Kontakt

ul. Legionowa 28 lok.103A

15-281 Białystok

(I piętro „błękitny wieżowiec”)

tel: 85 733 37 82 kom.: 730 008 703