nieruchomoscipodlaskie.pl

Rynek nieruchomości, jako dobra inwestycja

Jakie są sposoby inwestowania na rynku nieruchomości?

Inwestycja to sposób na powiększenie naszych finansów. Wielu z nas decyduje się na inwestowanie swoich oszczędności w rynek nieruchomości. Głównie jest to kupno mieszkań przeznaczonych pod wynajem, ale czy wiemy, że istnieją również inne opcje? Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę odnośnie inwestycji na rynku nieruchomości, zostań z nami i przeczytaj artykuł, który znacznie Ci w tym pomoże. 

Inwestycja na rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości to obszerny zakres, który daje nam możliwość inwestycji na wiele sposobów, po to, aby zwiększyć nasz kapitał. Inwestycja to nic innego jak forma zainwestowania naszych pieniędzy po to, aby w przyszłości przyniosły nam znaczny zysk. To idealna forma rozmnażania naszych oszczędności, bez dużego wysiłku, lecz w wielu przypadkach jest to inwestycja długoterminowa, której rezultat będzie widoczny w przyszłości. Jest wiele form inwestycji, natomiast rynek nieruchomości w ostatnim czasie zyskał wielu zwolenników. Coraz częściej decydujemy się na kupno mieszkań, które zostaną przeznaczone na wynajem, ale czy zdawaliśmy sobie sprawę, że istnieją różne rodzaje inwestycji na rynku nieruchomości? Nasze działania od dziś mogą znacznie się poszerzyć i nie ograniczać na zakupie mieszkań pod wynajem. 

Rodzaje inwestycji 

Bardzo popularną formą inwestycji na rynku nieruchomości jest kupno mieszkania z zamiarem późniejszego sprzedania go. Jak dobrze wiemy, ceny mieszkań coraz wzrastają, dzięki czemu mamy pewność, że kwota, którą wydaliśmy na mieszkanie, za jakiś czas znacznie się powiększy. Jest to produkt, który cały czas będzie dostępny i pożądany przez innych ludzi. Najkorzystniej jest kupić mieszkanie w większym mieście, gdzie szybko znajdziemy potencjalnych kupców. 

Kolejnym rodzajem, który najlepiej sprawdza się w dzisiejszych czasach, to kupno mieszkania przeznaczonego pod wynajem. Wielu z nas decyduje się na kredyt hipoteczny, który zostaje spłacany przez najemców. Takim oto sposobem, spłacamy mieszkanie, jednocześnie nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Jest kilka sposobów i form mieszkań pod wynajem. Możemy kupić nieruchomość z niewielkim metrażem, który jest rozchwytywany przez studentów, ale również możemy postawić na mieszkanie, które posiada kilka oddzielnych pokoi i zainicjować wynajem na pokoje studentom, zyskując znacznie więcej niż w przypadku najmu kawalerki. W takim przypadku musimy również liczyć się z dodatkowymi kosztami, jakim jest remont, czy zaopatrzenie mieszkania w niezbędne sprzęty i rzeczy do codziennego użytku. Musimy również liczyć się z tym, że będziemy w takiej sytuacji zmuszeni poświęcić dużo naszego czasu, na kontakt z najemcami czy też szukanie ich w początkowej fazie naszej inwestycji. Jednakże należy dodać, że jest to forma inwestycji długoterminowej, która przyniesie nam zyski za kilka lat. Kolejnym aspektem w takiej inwestycji, nad którym musimy się zastanowić to, na jaki wynajem stawiamy. Czy chcemy znaleźć najemców, którzy będą z nami przez wiele lat, czy jednak stawiamy na wynajem krótkoterminowy, gdzie najemcy będą zmieniali się kilka razy w przeciągu jednego miesiąca? Ta opcja jest znacznie korzystniejsza, ponieważ jest to dużo większy zysk, lecz zabiera zbyt dużo naszego wolnego czasu, który musimy poświęcić na sprzątanie i kontakt z takimi osobami.

Kolejnym rodzajem inwestycji jest tzw. house flipping. Jest to nic innego jak kupno mieszkania i sprzedanie go za znacznie wyższą cenę. Są to najczęściej nieruchomości, które wymagają remontu. Zatem podczas formy takiej inwestycji niezbędne są dodatkowe oszczędności, które poświęcimy na niezbędne materiały. W takim przypadku najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie wykończenie mieszkania na własną rękę, bez zatrudniania fachowców, którzy również będą dodatkowym kosztem. Zatem jeśli mamy fach w ręku i posiadamy wolną gotówkę, ta forma będzie dla nas idealnym rozwiązaniem. Piękne i świeżo wyremontowane mieszkanie będzie dużo droższe niż stare i niekoniecznie praktyczne wnętrza. 

Spółki giełdowe to forma inwestycji mniej znanej oraz mniej korzystniejsza dla osób, które nie posiadają zbyt dużej wiedzy odnośnie rynku nieruchomości. Inwestycja w spółki na giełdzie musi być oparta o niezbędną wiedzę, która pozwoli nam zainwestować i zyskać. Musimy wiedzieć w kogo zainwestować i ile pieniędzy, aby ich nie utopić i nie stracić naszych oszczędności. Jest to dość ryzykowna forma, dla  ludzi, którzy niekoniecznie znają się na rynku i giełdzie. 

Również mniej znaną formą są condohotele. Jest to forma zakupu pokoi hotelowych, na których projekt nie mamy wpływu. Inwestor kupuje pokój hotelowy, który będzie zarządzany przez kogoś innego, a zysk z tego pokoju będzie podzielony. Inwestor nie musi zaprzątać sobie głowy szukaniem najemców oraz sprzątaniem czy też remontami. W każdej chwili również możemy zabukować sobie pokój dla własnego użytku. Taka forma sprawdzi się idealny w przypadku gdy nie posiadamy zbyt dużej kwoty, aby zakupić mieszkanie czy też działkę. 

Ostatnią formą, która jest dla każdego znana to kupno działek pod inwestycję. Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, że działki nie tracą na swojej wartości, lecz z roku na rok wręcz powiększają swój koszt, co jest znacznie korzystną formą inwestycji dla każdego z nas. Kupując działkę, mamy pewność, że przyniesie nam zysk tak czy inaczej, a jeśli znajduje się w odpowiedniej lokalizacji, deweloperzy mogą za nią zapłacić znacznie więcej, niż się spodziewamy. 

Każdy z nas chciałby poszerzyć swoje oszczędności, zatem, aby to zrobić, odpowiednio zastanów się, co będzie idealne dla Ciebie i Twoich oszczędności. Na czym się znasz i z czym sobie będziesz w stanie poradzić.

Anna Trzeszczkowska