nieruchomoscipodlaskie.pl

Pandemia się kończy. Co dalej z nieruchomościami?

Ceny mieszkań zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym rosły od kilku lat, jednak pandemia jeszcze bardziej spotęgowała to zjawisko. Choć sprzedaż lokali mieszkalnych spadła w ub. roku, to nie na tyle, by znalazło to odbicie w cenach.

Co ważne, rosły lub ustabilizowały się zarówno stawki ofertowe, jak i transakcyjne, na rynku wtórnym i pierwotnym. W największych polskich miastach wzrost cen na koniec ub. roku – w porównaniu z ostatni kwartałem 2019 r. – wynosił od kilku do nawet kilkunastu procent.

– W Białymstoku na rynku wtórnym zanotowano znaczny wzrost cen. Najlepiej widać to na przykładzie duzych mieszkań. Za jeden metr w 80 metrowym mieszkaniu w roku 2019 płaciliśmy 4577 zł. W tym roku cena takiego mieszkania to już 6469 zł za metr kwadratowy – mówi Marek Kożusik, doradca ds. nieruchomości z biura Expert Nieruchomości.

Ceny mieszkań używanych bank centralny liczy z uwzględnieniem jakości sprzedawanych mieszkań (tzw. indeks hedoniczny). Ten sugeruje, że na największych rynkach mieszkania używane w ostatnim roku zdrożały mocniej, bo o 10,8%.

W 2021 roku banki, które pod wpływem pierwszej fali pandemii i niepokojów związanych z sytuacją gospodarczą zaostrzyły politykę kredytową, obecnie zdecydowanie ją złagodziły. Większość instytutów finansowych, w tym NBP, jest dziś bardziej optymistyczna w porównaniu z początkiem epidemii, uważa, że szkody dla gospodarki będą mniejsze, niż oczekiwano i prognozują wzrost PKB o ok. 4%.

Gdzie w Polsce ceny mieszkań wzrosły najbardziej?

Najwyższe wzrosty cen notowane są w Poznaniu (aż 17,3 proc rok do roku), Łodzi (15,4 proc.), Katowicach (13,4 proc.), czy Krakowie (12,3 proc.). W Warszawie, ceny wzrosły w trzecim kwartale o 6,9 proc. rok do roku, co oznacza obniżenie dynamiki w porównaniu z sytuacją w poprzednich kwartałach. W Polsce, nadal nieruchomość postrzegana jest jako bezpieczna lokata kapitału. A przynajmniej bardziej dochodowa niż lokaty bankowe.

Czy ceny mieszkań w Polsce w 2021 roku będą rosły?

Najnowsze dane z raportu NBP wskazują, że pomimo strachu i wyhamowania na początku epidemii, popyt na mieszkania jest wciąż wysoki. Są 3 podstawowe powody. W sytuacji szybko rosnących cen szukamy ochrony przed inflacją. Banki i ich lokaty, zapewniają nam praktycznie zerowe oprocentowanie, dlatego szukamy dochodowych lokat dla naszych oszczędności.

– Nieruchomości, nawet w okresie zagrożenia dają nam pewność zarobku, około 4% rocznie, wartości nieruchomości. Z danych Eurostatu wynika, iż dochody Polaków, przez ostatnie 6 lat, wzrastały niemal tak mocno jak ceny mieszkań. A to przekłada się na umocowanie fundamentów branży nieruchomości w naszym kraju – dodaje Marek Kożusik.

Eksperci finansowi w naszym kraju, prognozują, że PKB dla Polski może wynieść od 2,7 do nawet poniżej 2 proc. w negatywnym założeniu. Wynika z tego, że i tak opłaca się inwestować w nieruchomości. Czas pandemii wpłynął negatywnie przede wszystkim na gałąź związaną z najmem, ale reszta branż oplatających nieruchomości, czyli branże budowlane, deweloperskie, pośrednicy, agenci nieruchomości, projektanci i architekci, mają pełne ręce roboty. I taka sytuacja prognozowana jest w Polsce na 2021 rok.

O FIRMIE:

Expert Nieruchomości działa zupełnie inaczej niż inne biura na rynku. Agenci nie podejmują się sprzedaży każdej nieruchomości. Zwykle najpierw dłuższą chwilę rozmawiają z osobami chcącymi sprzedać dom, czy mieszkanie. Liczą się potrzeby sprzedającego oraz o jego oczekiwaniach co do transakcji i co do doradcy. Na koniec to klient decyduje, czy powierzy agencji sprzedaż swojego domu, a agencja, czy się podejmiemy sprzedaży.

KONTAKT:

E-mail : biuro@bnexpert.pl

Telefon : 85 733 88 20

Adres : Lipowa 4 lok. 106 , 15-427 Białystok