nieruchomoscipodlaskie.pl

Mieszkanie w wysokim budynku – fakty i mity

Wysokie budynki mieszkalne często budzą negatywne skojarzenia. Wiele osób w ogóle nie bierze pod uwagę zakupu mieszkania w wieżowcu w obawie przed uciążliwościami. Często niepotrzebnie, bo współczesne budownictwo wielorodzinne to całkiem co innego niż budynki z tzw. wielkiej płyty z okresu PRL.

Drapacz chmur – niepowtarzalny widok

TO FAKT. Mieszkanie w wielopiętrowym budynku położone na najwyższych kondygnacjach ma zwykle bardzo dużą zaletę – niepowtarzalny widok z okna. A jeśli lokal jest wyposażony w duże, panoramiczne okna, to efekt może być naprawdę zachwycający. Widok będzie niezwykły nawet jeśli po sąsiedzku znajduje zwarta, miejska zabudowa. W mieszkaniach powyżej 5-6 piętra na większość budynków można spojrzeć z góry, a niewiele jest takich, które mogą zasłaniać panoramę miasta. Ludzie od dawna zachwycali się widokiem z lotu ptaka, a niemal każdy miejski krajobraz z tej perspektywy będzie zapierać dech w piersiach. Nie tylko w dzień, ale także w nocy, kiedy znaczna część budynków i ulic jest oświetlona.

Dobre oświetlenie

TO FAKT. W wieżowcach często stosowane są okna panoramiczne, co oznacza dobre oświetlenie pomieszczeń. Nowoczesne, wielopiętrowe budynki są także wyposażone w okna o odpowiednich parametrach termicznych, co znacznie poprawia energooszczędność budynku. Stosuje się także technologie ograniczające wpływ promieniowania UV na wnętrza.

Duże przeszklenia – zmniejszają bezpieczeństwo

TO MIT. Współcześnie produkowane okna wielkoformatowe zapewniają optymalny poziom bezpieczeństwa antywłamaniowego. Najlepsze modele posiadają specjalne okucia antywłamaniowe z zaczepami antywyważeniowymi, mocowanymi do stalowego zbrojenia w ramie okna. Panoramiczne okna na wyższych kondygnacjach często nie są otwieralne, a w przeciwnym wypadku można zamontować specjalne klamki z kluczem, co jest wskazane szczególnie z uwagi na dzieci. Dobrym rozwiązaniem jest także szkło laminowane, które na wypadek uderzenia pęka, ale nie rozsypuje się na małe kawałki.

Udogodnienia – firma sprzątająca i ochrona

TO FAKT. W wielopiętrowych budynkach mieszkalnych standardem jest firma sprzątająca i ochrona. Właściciele mieszkań nie muszą się zajmować utrzymaniem porządku w częściach wspólnych oraz w otoczeniu budynku. W apartamentowcach często funkcjonuje także recepcja, a w niektórych dostępna jest także usługa osobistego asystenta. Zwykle nie trzeba się także martwić o zakłócanie spokoju lub kłopotliwych domokrążców, bo tym problemem zajmuje się ochrona.

Lokalizacja ma znaczenie

TO FAKT. Wieżowce powstają zwykle w centrach miast, czyli tam, gdzie każdy metr ziemi przeznaczonej pod budowę jest bardzo cenny. Deweloperzy stawiają na wielopiętrowe realizacje, żeby dobrze wykorzystać powierzchnie działki, ale ma to plusy także dla mieszkańców związane z lokalizacją – bliskość biurowców, urzędów, uczelni i komunikacji miejskiej itp. To duże udogodnienie na co dzień, szczególnie dla osób aktywnych zawodowo. A restauracje, kina i teatry stanowią gratkę dla tych, którzy w weekendy poszukują miejskich atrakcji.

Rynek Pierwotny,

Wysoki budynek – fakty i mity o mieszkaniu w wieżowcu – RynekPierwotny.pl