nieruchomoscipodlaskie.pl

Zielona energia w Białymstoku

643 panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną na potrzeby Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Białymstoku. Miejska spółka uruchomiła właśnie instalację, dzięki której będzie mogła nie tylko zmniejszyć koszty, ale również mieć wkład w ograniczenie produkcji CO2. Już wkrótce także inne miejskie budynki będą zasilane energią odnawialną.

494 panele umieszczono na dachach budynków Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, a kolejne 149 na elewacji budynków – w sumie 643 panele fotowoltaiczne o łącznej maksymalnej mocy 202,5 kW będą produkowały energię elektryczną na potrzeby miejskiej spółki. Jest to jedna z największych instalacji w regionie, wpisana do Rejestru MIOZE (baza wytwórców energii odnawialnej w tzw. małych instalacjach). Instalacja fotowoltaiczna zamontowana w KPK pokryje około 55-60% rocznego zapotrzebowania spółki na energię elektryczną. Uruchomiona została 31 grudnia 2020 r. i pomimo pochmurnego nieba już zaczęła wytwarzać „własny prąd”.

Białystok znajduje się w europejskiej czołówce czystych, ekologicznych miast. Chcemy, aby tak pozostało, dlatego dbamy o nasze środowisko i inwestujemy w zieloną energię – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Projekt „Energia elektryczna ze źródeł odnawialnych na potrzeby Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Białymstoku” dofinansowany został ze środków Unii Europejskiej (Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020). Całkowita wartość projektu to prawie 1 mln 422 tys. zł, w tym dofinasowanie z funduszu Unii Europejskiej wyniosło prawie 804 tys. zł, pozostała kwota pochodziła ze środków własnych spółki.

W związku z obowiązującą od 1 stycznia opłatą mocową Miasto szacuje, że wzrost opłat za energię elektryczną dla Miasta Białegostoku wyniesie ok. 3 mln 741 tys. zł rocznie. Dlatego to niejedyne instalacje fotowoltaiczne, które już niedługo będą wytwarzały energię elektryczną na potrzeby budynków miejskich.

Miasto rozstrzyga właśnie postępowania przetargowe dotyczące instalacji fotowoltaicznych na budynkach miejskich: przy ulicy Słonimskiej 1 o mocy 42 kW, przy ulicy Składowej 11 o mocy 48 kW oraz przy ulicy Branickiego 3/5 o mocy 48,5 kW. Przetarg na dostawę, montaż i uruchomienie elektrowni fotowoltaicznej o łącznej mocy do 1000 kW rozstrzygnęła już inna miejska spółka – Wodociągi Białostockie.

www.bialystok.pl