nieruchomoscipodlaskie.pl

Przepisy wprowadzą wymóg budowania budynków energooszczędnych

W 2021 roku w życie wejdą przepisy dotyczące zwiększenia efektywności energetycznej dla nowych budynków. Według ekspertów regulacje te nie przyniosą jednak wzrostu cen mieszkań.

Poprawa efektywności energetycznej dla nowych budynków

Wraz z początkiem 2021 roku w Polsce mają zacząć obowiązywać nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej dla budowanych budynków. Zmiany dotyczyć będą m.in. zapewnienia lepszej izolacji termicznej, co zmniejszy zapotrzebowanie na energię. Użytkownicy będą mogli cieszyć się nie tylko zwiększonym komfortem, ale także oszczędnościami na rachunkach za ogrzewanie.

Zmiany wymuszone były wpisaniem się w unijne standardy. Ich wprowadzanie następowało etapowo. Nowe przepisy mają być elementem ostatniego, trzeciego etapu. Według przedstawicieli branży budowlanej nowe wymogi nie wpłyną na wzrost cen mieszkań. Poprawa efektywności energetycznej budynków to także sposób na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju, ochrony środowiska oraz komfortu życia Polaków.

Rok 2021 przyniesie istotne zmiany w przepisach dotyczących warunków technicznych w zakresie poprawy efektywności energetycznej dla nowo powstających budynków (WT2021). Zaostrzenia mają dotyczyć m.in. poprawy współczynników przenikania ciepła ścian zewnętrznych oraz dachów. Wyższe wymagania będą musiały również spełniać okna i drzwi.

Nowe budynki mieszkalne trzeba będzie odpowiednio ocieplić. Ponadto wymogiem będzie zastosowanie w nich urządzeń korzystających z energii odnawialnej. Nowe wymogi techniczne pomogą w poprawie stanu istniejącej substancji mieszkaniowej w naszym kraju.

Szansa na rozwój branży budowlanej

Szansą na rozwój branży budowlanej mają być zarówno nowe regulacje, jak i termoizolacja istniejących już budynków. W naszym kraju jest ok. 5,5 mln domów jednorodzinnych. Duża część z nich powstała jeszcze przed 1989 rokiem, a często to, co ich łączy to niska efektywność energetyczna.

Termomodernizacja już istniejących budynków wspierana jest w ramach kilku programów oraz instrumentów finansowych (m.in. Czyste Powietrze, ulga termomodernizacyjna, Stop Smog).

Członek Stowarzyszenia MIWO w rozmowie z agencją Newseria Biznes przekonuje, że nowe warunki techniczne są doskonałym uzupełnieniem termomodernizacji, na czym w kolejnych latach ma się opierać rozwój branży budowlanej.

Nowe regulacje są efektem unijnej dyrektywy EPBD, której celem jest minimalizowanie zużycia energii i emisji dwutlenku węgla w budownictwie. W Polsce przepisy były wprowadzane etapami: w 2014, 2017 i teraz 2021 roku.

Nowe standardy nie spowodują wzrostu cen mieszkań

Według wyliczeń Stowarzyszenia MIWO nowe regulacje dotyczące energooszczędności budynków nie powinny wpłynąć na cenę mieszkań. Szacuje się, że dodatkowy koszt związany z zastosowaniem grubszej izolacji, to ok. 9-10 złotych za 1 mkw. W porównaniu z oszczędnościami dotyczącymi zużycia mniejszej ilości energii do ogrzania domu jest to niewielki koszt. Nowe mieszkania mają być nie tylko energooszczędne, ale także zapewnić lepszą akustykę.

Źródło: KRN.pl | 2020-08-18