nieruchomoscipodlaskie.pl

Wkład własny – fakty i mity

Zainteresowanie kredytami hipotetycznymi nie maleje. Wciąż wielu Polaków decyduje się na podjęcie takiego zobowiązania, ponieważ często jest to jedyna możliwość pozwalająca na zakup wymarzonego domu lub mieszkania.

Ile wkładu własnego? Wymóg 20%?

Mit. Zakup lokum przy pomocy kredytu hipotecznego wiąże się z wniesieniem określonego wkładu własnego, a także pewną formą zatrudnienia i pracą w stabilnej branży. Niestety w związku z epidemią koronawirusa i zamrożeniem gospodarki uległa zmianie polityka kredytowa banków, które podniosły wysokość wymaganego wkładu własnego, a także wykluczyły branże uznawane za ryzykowne, jak np. turystyka, hotelarstwo, gastronomia, branża eventowa i beauty.

Takie banki, jak PKO BP, Citibank czy BNP Paribas wymagają od kredytobiorców obecnie wpłaty 20 procent, ING Bank Śląski i BOŚ Bank – 30 procent. Oczywiście osoby posiadające mały wkład własny, oscylujący na poziomie 10 procent, wciąż mogą liczyć na kredyt w takich bankach, jak np. Alior Bank, Credit Agricole, mBank czy Bank Millennium. Jednak w takich przypadkach wiele zależy od dochodu kredytobiorcy, rodzaju umowy o pracę i branży, w jakiej pracuje.

Wysokość wymaganego wkładu własnego w największych bankach

Wyższy wkład własny to tańszy kredyt?

To fakt. Dzieje się tak, ponieważ dysponując wkładem własnym w wysokości przynajmniej 20 proc. wartości nieruchomości, nie musimy spłacać wyższej raty kredytu, co przekłada się na mniejszy koszt całkowity. Mając wyższy wkład własny możemy również rozpocząć negocjacje o lepsze warunki kredytowe.


Wkład własny to tylko gotówka?

Kolejny mit. Przy wkładzie własnym koniecznym warunkiem jest to, aby był to kapitał zgromadzony przez klienta. Banki poza gotówką zaakceptują również dotychczasowe wydatki na nieruchomość (np. zaliczka, zadatek), wartość rynkową działki, koszty zakupionych do tej pory materiałów oraz usług budowlanych, oszczędności w formie obligacji, akcji, jednostek funduszy inwestycyjnych i innych, czy dofinansowanie otrzymane w ramach programów mieszkaniowych.

Jednak, aby można było wymienione wyżej formy uznać za wkład własny niezbędne jest przedstawienie odpowiedniej dokumentacji. Punkt ten odnosi się szczególnie do dotychczasowych wydatków poniesionych w związku z inwestycją, co jest bardzo istotne dla osób biorących kredyt na budowę domu. Natomiast jeśli chodzi o gotówkę czy oszczędności muszą to być pieniądze, które zostaną przeznaczone na zakup lub budowę nieruchomości.

Kredyt na wkład własny?

Czy środki na wkład własny mogą pochodzić z kredytu? Owszem. Warto pamiętać, że bank nie sprawdza źródła pochodzenia oszczędności, które mają posłużyć jako wkład własny. Oznacza to, że mogą to być pieniądze pochodzące od rodziny czy z zakładu pracy. Warto również rozważyć, czy takich środków nie warto uzyskać poprzez kredyt gotówkowy. Niestety może się okazać, że znacznie obniży to naszą zdolność kredytową i w efekcie nie będziemy zdolni do otrzymania tego na czym nam najbardziej zależy, czyli kredytu hipotecznego.

Wkład własny to jedyne „dodatkowe opłaty” przy kredycie hipotecznym?

Jest to kolejny mit. Na wkładzie własnym nie koniec. Kupując mieszkanie warto mieć na uwadze fakt, że wymagane środki na niego to pieniądze, które powinniśmy mieć na początku. Do tego dojdą również koszty prowizji, opłat przy zakładaniu księgi wieczystej, podatek od czynności cywilno-prawnych itp. Na samym końcu może się okazać, że będą one stanowić nawet dodatkowe 10 procent wartości nieruchomości.

Aneta Filipczak

RynekPierwotny.pl

https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/wklad-wlasny-fakty-i-mity/9313/