nieruchomoscipodlaskie.pl

Czym kierować się przy zakupie nieruchomości?

Wybór pomiędzy mieszkaniem do remontu, a stanem deweloperskim.

Inwestowanie w nieruchomość jest jednym z najpopularniejszych sposobów na zabezpieczenie finansowe. Kiedy podejmujemy decyzję o zakupie nieruchomości, często stoimy przed dylematem: czy lepsze byłoby wybranie mieszkania do remontu czy też w stanie deweloperskim? Obie te opcje mają swoje wady jak i zalety, które warto dokładnie przeanalizować. W tym artykule pochylimy się nad nimi, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję inwestycyjną.

Nieruchomość do remontu

Inwestowanie w nieruchomość do remontu może być atrakcyjną opcją dla osób poszukujących tańszych mieszkań. Jeżeli interesuje Cię cena niższa od rynkowej to zdecydowanie powinieneś szukać okazji w tej kategorii. Dodatkowo, po przeprowadzeniu remontu takiego mieszkania, jego wartość wzrasta, co może pozwolić ci na uzyskanie zysku płynącego z jego sprzedaży lub wynajmu.

Zakup nieruchomości do remontu daje ci pełną kontrolę nad jej wykończeniem i pozwala  zrealizować swoje wizje i własne pomysły projektowe, dostosowując mieszkanie do własnych potrzeb.

Remont nieruchomości zajmuje niestety czas i pochłania sporą sumę pieniędzy. Oprócz kosztów materiałów i opłaty za wykonanie usług, należy także wziąć pod uwagę utratę potencjalnego dochodu w czasie, gdy wykonywane były prace remontowe.

Dodatkowo, podczas renowacji mieszkania istnieje ryzyko napotkania ukrytych wad konstrukcyjnych lub problemów z instalacjami, co może prowadzić do dodatkowych kosztów i opóźnień.

Jak wiadomo, decydując się na zakup takiej nieruchomości zakładamy, że wyniesie nas ona z remontem mniej niż stan deweloperski i nastawiamy się na ewentualny zysk. Kiedy koszta związane z pracami nad mieszkaniem przekraczają szacowane korzyści, ponosimy straty finansowe i mimo obiecujących założeń zysku, nie wychodzimy nawet na zero. 

Nieruchomość w stanie deweloperskim

Alternatywnie można zdecydować się na zakup nieruchomości w stanie deweloperskim, czyli nieruchomości, która jest w trakcie budowy lub niedawno ukończona, ale nie została jeszcze wykończona przez właściciela.

Mieszkania prosto od dewelopera często oferują dobrej jakości wyposażenie i wysokie standardy, co może być atrakcyjne dla osób poszukujących nowoczesnego stylu życia. Schludne, czyste i estetyczne wnętrza cieszą oko.

W porównaniu z nieruchomością do remontu, mieszkanie w stanie deweloperskim wymaga zdecydowanie mniej nakładu pracy i poświęconego czasu przed wprowadzeniem się. Wszystkie podstawowe instalacje są zazwyczaj gotowe, co ogranicza konieczność wykonywania większych remontów.

Wiele nieruchomości w stanie deweloperskim oferuje gwarancje na różne elementy budynku co może dać poczucie bezpieczeństwa i zapewnić wsparcie w przypadku problemów z mieszkaniem.

Tym, co na pewno może wpłynąć na Twoją decyzję, jest cena nowych nieruchomości. Może to zdecydowanie wpłynąć na Twoje budżetowe możliwości albo zmusić do zakupu mniejszego metrażu. Cena nowego mieszkania, którego będziesz pierwszym właścicielem niestety będzie dużo wyższa, niż mieszkania do remontu.

Zdecydowanie się na nieruchomość w stanie deweloperskim odbiera nam także możliwość dostosowania jego wystroju zgodnie z naszymi preferencjami. Większy angaż w wygląd mieszkania może naruszyć warunki ubezpieczenia albo być po prostu dodatkowym, niepotrzebnym wydatkiem.

Kupno nieruchomości od dewelopera, które notabene jest ciągle w trakcie budowy, pozostawia cień ryzyka, że termin oczekiwania na mieszkanie się wydłuży przez jakieś problemy napotkane w trakcie budowy, czy opóźnienia wykonawców. Nie tylko może wpłynąć to na termin wprowadzenia się, ale także spowodować dodatkowe koszty związane poszukiwaniem alternatywnego zakwaterowania. 

Na jaki wybór postawić?

Kupno mieszkania to poważny krok w życiu człowieka, który trzeba należycie przemyśleć. Wybierając pomiędzy mieszkaniem do remontu, a nieruchomością zakupioną prosto od dewelopera należy dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Decyzję powinniśmy oprzeć o to, jakim budżetem dysponujemy, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na szlifowanie wyglądu naszego mieszkania oraz nasze preferencje. Zaleca się także dokładną analizę wszystkich czynników i skonsultowanie się z ekspertami, aby upewnić się, że wybór jest zgodny z Twoimi celami inwestycyjnymi i celami mieszkaniowymi.