nieruchomoscipodlaskie.pl

Aut nie ma, smog jest. Dlaczego?

Od wielu tygodni ulice, drogi, autostrady są niemal puste. O korkach prawie zapomnieliśmy. Zmiany te w naszym codziennym życiu wywołała epidemia koronawirusa. Można się było spodziewać, że w takiej ciszy będziemy żyć bez smogu. Nic bardziej mylnego.

Wysoki poziom smogu, pomimo zmniejszenia aktywności ludzi, można prześledzić w wynikach badań. Pomiary IQAir z 29 marca 2020 r. pokazują, że w tym dniu, na przykład, Warszawa miała najgorszą jakość powietrza na świecie – poziom pyłu PM2,5 został przekroczony o ponad 400 proc, a PM10 o 260 proc. Spacery na świeżym powietrzu nie były też dobrym pomysłem w tym czasie w Łodzi, Lublinie, Katowicach, Kielcach czy Krakowie.

Eksperci jasno wskazują na źródło problemu. – Za smog przede wszystkim odpowiedzialne są nieocieplone budynki, których mamy w Polsce ok. 3,6 miliona, a które generują ogromne ilości szkodliwych substancji do atmosfery. Emisja spalin z domów jednorodzinnych odpowiada za 88% przekroczeń poziomów alarmowych PM10, 87% w przypadku pyłu PM2,5 i 98% w przypadku benzo(a)pirenu. Jest to szczególnie widoczne obecnie, gdy większość Polaków przebywa w domach, a temperatury na zewnątrz w ciągu ostatnich 2-3 tygodni były dosyć niskie – mówi dr inż. Konrad Witczak, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w ROCKWOOL Polska.

Poznaj stan powietrza w Twoim regionie

Każdy z nas może na bieżąco sprawdzać poziom smogu w miejscu, gdzie aktualnie przebywa. Wystarczy smartfon, odpowiednia aplikacja lub strona internetowa, która poda nam stężenie szkodliwych substancji w powietrzu. Przykładem jest mapa zanieczyszczeń powietrza ROCKWOOL, która przedstawia aktualne dane dotyczące jakości powietrza oraz poziomu zanieczyszczeń. Użytkownik może wybrać swoje województwo i rodzaj zanieczyszczenia, by sprawdzić bieżący poziom emisji. Warto monitorować aktualny poziom zanieczyszczeń w powietrzu, ponieważ nawet krótki czas ekspozycji na smog może mieć istotny wpływ na nasze zdrowie.

Jest sposób na smog. Sprawdź jaki

By podjąć skuteczną walkę ze smogiem i zawalczyć o czyste powietrze w długoterminowej perspektywie, właściciele domów powinni postawić na kompleksową termomodernizację budynku, zachowując odpowiednią kolejność działań.

Kompleksowa termomodernizacja budynku składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest ocieplenie domu – należy rozpocząć od izolacji, a następnie dostosować nowe źródło ciepła. Sama wymiana pieca nie wystarczy. Co prawda, spowoduje ona niewielkie zmniejszenie smogu, jednak w długoterminowej perspektywie nastąpi wzrost kosztów za ogrzewanie nawet o 172%. Dlaczego? Nowoczesne kotły wymagają stosowania wysokiej jakości paliwa, które są jednocześnie drogie. Dlatego warto najpierw zmniejszyć straty ciepła, aby móc mniej go dostarczać, czyli innymi słowy mniej zużywać drogiego paliwa.

– Główną przyczyną smogu w Polsce jest brak ocieplenia lub bardzo słabe ocieplenie domów, a przez to konieczność dogrzewania i zużywania jeszcze większej ilości paliwa. Przez to właściciele domów, by uniknąć wysokich kosztów ogrzewania, często uciekają się do stosowania tanich paliw, których spalanie generuje ciepło w pomieszczeniu, ale jednocześnie powoduje wysoką emisję trujących substancji. Ich przeniknięcie do atmosfery tworzy z kolei smog. Takie podejście niestety nie pomoże w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Dlatego tak istotne jest budowanie świadomości, jak można zmniejszyć koszty ogrzewania i mieć realny wpływ na poprawę jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy – mówi dr inż. Konrad Witczak.

Zachowanie odpowiedniej kolejności przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych i wykorzystanie materiałów wysokiej jakości gwarantuje w długiej perspektywie nie tylko spore oszczędności, ale i efektywnie rozwiązuje problem smogu. Wyniki raportu „Szóste Paliwo” od ROCKWOOL Polska pokazują, że przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 60%, a poziom emisji smogu obniżyć aż o 96%.

Skorzystaj z programu „Czyste powietrze”

Zwiększenie społecznej świadomości w kwestii metod walki ze smogiem i efektywności energetycznej budynków to założenia rządowego projektu „Czyste powietrze”. Beneficjenci programu mogą otrzymać dotację na zakup i montaż materiałów do docieplenia budynku, wymianę starych źródeł ciepła, zakup i montaż nowych kotłów, a także instalację odnawialnych źródeł energii. Pomoc przyznawana na przeprowadzenie termomodernizacji budynku to duża szansa na zwiększenie efektywności energetycznej i świadomą walkę o poprawę jakości powietrza.

Przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji budynku pozwoli nie tylko na zwiększenie komfortu użytkowania pomieszczeń przez domowników, ale również wesprze działania mające na celu poprawę jakości powietrza i zmniejszenie zanieczyszczeń. Korzyści są więc ogromne, a podjęcie walki ze smogiem jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek.