nieruchomoscipodlaskie.pl

Jak przygotować się do budowy domu? 5 rzeczy, o które musisz zadbać!

Według Centrum Badań Marketingowych Indicator aż 57% Polaków i 59% Polek marzy o posiadaniu własnych „czterech kątów” – mieszkania lub domu. Wielu z nas rokrocznie realizuje to marzenie, podejmując się budowy własnego domu. Zanim jednak rozpoczniemy realizację tego przedsięwzięcia, warto dobrze się do tego przygotować, by cały proces przebiegł sprawnie i satysfakcjonująco!

Wybierz odpowiednią działkę

Zakup odpowiedniej działki pod budowę domu to pierwszy krok w kierunku realizacji marzenia o własnym lokum. Aby upewnić się, że działka, którą jesteśmy zainteresowani, będzie odpowiednia, sprawdźmy jej księgę wieczystą, a także upewnijmy się, że nie jest to grunt rolny, ale działka budowlana. Taką informację można bez problemu znaleźć w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w urzędzie gminy lub miasta. Ważne jest także sprawdzenie otoczenia wokół działki. Warto poznać okolicznych mieszkańców, porozmawiać z sąsiadami, sprzedawcami w pobliskich sklepach oraz dowiedzieć się, czy w pobliżu planowane są jakieś inwestycje. Podpytaj, jak mieszka się w danej okolicy. Postaraj się odwiedzić także teren działki więcej niż raz, o różnych porach (np. w poniedziałkowy poranek i w sobotę wieczór). Sprawdź, jak długo zajmie Ci dojazd do pracy, szkoły, najbliższego sklepu. Pomyśl o tym, by wybrana przez Ciebie lokalizacja odpowiadała potrzebom Twojej rodziny, które będą zmieniać się na przestrzeni lat.

Stwórz kosztorys projektu. 

Jak podaje „Raport o budowie domów w Polsce” przygotowany przez Oferteo.pl, w 53% przypadków ostateczne koszty budowy domu okazują się wyższe niż prognozowane. Przygotowanie dokładnego kosztorysu budowy domu pozwoli dobrze przygotować się finansowo do tego przedsięwzięcia, a jest wręcz koniecznie w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny. Przed rozpoczęciem budowy najlepiej będzie skontaktować się z kilkoma ekipami budowlanymi i umówić się na konkretną wycenę robocizny. Ekip możesz szukać przez rodzinę czy znajomych albo w sieci, na przykład na grupach facebookowych czy stronach producentów materiałów budowlanych. Aby ułatwić sobie to zadanie, skorzystaj z istniejących w internecie kalkulatorów budowlanych, które pomogą Ci sprawdzić widełki cenowe w poszczególnych regionach Polski. Co powinno znaleźć się w przygotowanym przez Ciebie kosztorysie? Wszelkie czynności oraz działania, które wiążą się z procesem budowy domu: kompletowanie materiałów, koszt projektu, robocizny oraz pozwoleń. Dodatkowo dobrze jest przygotować się dodatkowe koszty – najlepiej będzie założyć nadwyżkę wynoszącą co najmniej 10% wszystkich kosztów przedsięwzięcia. 

Sporządź dokładną umowę z ekipą budowlaną

Im bardziej precyzyjne będą ustalenia z ekipą budowlaną, tym sprawniej będą przeprowadzane wszelkie prace, a inwestor będzie spokojniejszy. Po pierwsze, pamiętaj, aby w umowie określić dokładny zakres prac – jeżeli chcesz go zmienić, wówczas przygotuj aneks do umowy. Wzór umowy o roboty budowlane bez problemu znajdziesz w internecie. Dla przykładu: nie ma przepisów prawa, które precyzyjnie definiowałyby, jaki jest zakres robót wchodzący w skład stanu surowego, dlatego lepiej doprecyzować to w umowie. Dodatkowo powinna się tam znaleźć informacja o cenie – dokładnie wyceń poszczególne etapy i płać tylko za wykonaną pracę. Ustal też terminy wykonania robót oraz ewentualne kary umowne. Na poziomie umowy dogadaj się z wykonawcą, kto będzie kupował materiały czy też płacił za wynajem rusztowania. Wyjaśnij, kto odpowiada za mienie na budowie, a także kto będzie nadzorował prace i posprząta teren. Ustal też sposób komunikacji: najlepiej by odbywał się on wyłącznie na linii inwestor – kierownik budowy, a nie inwestor – szeregowy wykonawca.

Optymalizuj swoje wydatki 

Jeżeli budujemy dom na lata, to musimy postawić na jakość robocizny. Równie ważna jest najwyższa jakość materiałów budowlanych, które zagwarantują trwałość konstrukcji i długą, bezproblemową eksploatację. Cement, deski, beton komórkowy, cegły lub pustaki, wełna skalna, okablowanie, rury, okna, dachówki, materiały wykończeniowe – postawmy na produkty o najwyższej jakości, na jaką nas stać. Designerskie meble czy dodatki zawsze będziemy mogli dokupić później, ale fundamentów, instalacji czy innych rozwiązań konstrukcyjnych już nie będziemy w stanie zmienić (albo będzie to czasochłonne i kosztowne). Nie oznacza to jednak, że nie możemy pewnych wydatków zoptymalizować – warto sprawdzić, gdzie będziemy mogli kupić upatrzone materiały w najniższej cenie. Zobacz, które produkty lepiej będzie zamówić  przez internet, a które nabyć stacjonarnie. Jeżeli dysponujesz czasem, udaj się także na targi budowlane, jeżeli takie odbywają się w Twojej okolicy. Monitoruj, kiedy pojawiają się promocje lub wyprzedaże na dane artykuły – zobacz gdzie możesz założyć kartę stałego klienta, która może dać Ci dodatkowe rabaty.

Już teraz zadbaj o przyszłe oszczędności 

Budowa domu to przedsięwzięcie, które wymaga posiadania odpowiednich nakładów finansowych. Ważne jest to, aby w wyliczeniach uwzględniać nie tylko bieżące koszty budowy, ale także późniejsze zobowiązania, takie jak spłata raty kredytu czy bieżące koszty ogrzewania. O ile w przypadku kredytu mamy mniejszą elastyczność (jesteśmy zobowiązani do przestrzegania zapisów umowy), o tyle w przypadku minimalizacji kosztów ogrzewania możemy podjąć konkretne działania. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem obniżającym wydatki będzie zastosowanie odpowiedniego rodzaju materiału izolacyjnego o właściwej grubości. Według wyliczeń ekspertów w raporcie „6 Paliwo” budynek po termomodernizacji (czyli kompleksowo ocieplony) to nawet 70% zaoszczędzonej energii w skali roku, co przekłada się, w zależności od metrażu, od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych oszczędności rocznie. Będzie to duża ulga dla domowego budżetu.

Przykładowe wyliczenia rocznych kosztów ogrzewania w przypadku budynku ocieplanego ekogroszkiem.

Dobór odpowiedniej grubości materiału ociepleniowego jest kluczowy przy szacowaniu rocznego zużycia zapotrzebowania budynku na ciepło. Dlatego warto dobrze się nad tym zastanowić, by rzeczywiście odciążyć budżet i efektywniej wykorzystywać energię na cele grzewcze – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert firmy ROCKWOOL Polska – Warto wybrać materiał trwały, który nie tylko cechuje się odpowiednimi parametrami technicznymi, ale także ochroni budynek przed występowaniem pleśni i grzybów czy zadba o odpowiedni komfort akustyczny. Nie po to przecież budujemy dom, by codzienny komfort i spokój zakłócały nam hałasy dochodzące od sąsiadów czy od ulicy. Nie chcemy też być zmuszeni do wymiany izolacji za 5 czy 15 lat, bo materiał straci swoje właściwości. Warto również pamiętać o tym, że możemy dzisiaj na rynku znaleźć materiały izolacyjne zapewniające najwyższy poziom ochrony przeciwpożarowej, które ograniczają rozprzestrzenianie się ognia. Ma to znaczenie nie tylko w przypadku izolacji elewacji, ale także poddasza, które często pełni funkcje użytkowe, np. pokoju dziecięcego czy sypialni. 

Budowa domu to proces, który wymaga czasu, zaangażowania i dobrego planowania. Jednak radość i poczucie spełnienia, które daje posiadane wymarzonego własnego miejsca na ziemi, jest z pewnością warte podjętego wysiłku. Jeżeli podejdziemy do całego procesu  na spokojnie i przemyślimy kluczowe kwestie, z pewnością z sukcesem zrealizujemy swoje marzenie o komfortowym i bezpiecznym domu dla siebie i swojej rodziny.