nieruchomoscipodlaskie.pl

Zakładanie i pielęgnacja trawnika w sierpniu

Sierpień to doskonały moment na zakładanie trawnika. Temperatury gleby oraz powietrza sprzyjają wzrostowi trawy i rozwijaniu się kiełków. Firma Krysiak przedstawia 5 zasad, o których warto pamiętać, jeśli decydujemy się na zakładanie i pielęgnację trawnika w okresie późnego lata.

Zasada 1: Odpowiednio przygotujmy podłoże pod trawnik

– Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest oczyszczenie i spulchnienie ziemi. Ten proces pozwoli dotlenić ziemię, tworząc przestrzeń, w której kumulować się będzie woda i powietrze. To z kolei sprawi, że gleba lepiej przyjmie wszelkiego rodzaju nasiona – tłumaczy Grzegorz Kowalczyk, ekspert firmy Krysiak. Dodaje, że ręczne spulchnianiem ziemi, jest bardzo wymagającym zajęciem dlatego dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie glebogryzarki (np. glebogryzarki spalinowej tylnej FAWORYT SGT48-196L).

Zasada 2: Pamiętajmy o odchwaszczaniu

Istnieją dwa sposoby na usuwanie zbędnych chwastów – ręczne wykonanie zabiegu oraz z użyciem środków chemicznych. W drugim przypadku należy pamiętać o tym, by nie potraktować specyfikami krzewów, gdyż rośliny ulegną wtedy znacznemu zniszczeniu. W przyszłości (najlepiej po upływie co najmniej roku), oprócz odchwaszczania dobrze jest także przeprowadzić wertykulację. Jej celem jest usunięcie szkodliwych chwastów i resztek organicznych, ale także odpowiednie napowietrzenie i umożliwienie dotarcia wody w głąb ziemi. Dobrej jakości wertykulator (np. wertykulator elektryczny FAWORYT KCW 1532) sprawi, że trawa będzie bardziej odporna na choroby grzybowe lub pojawienie się chwastów. Dodatkowo wertykulator FAWORYT posiada funkcje stopniowej regulacji głębokości napowietrzania, a w zestawie oprócz wałka do wertykulowania znajduje się także wałek aeratora.

Zasada 3: Do nawożenia używajmy właściwych mieszanek

Korzystajmy z mieszanek bogatych w fosfor i potas. Pierwszy z nich wpłynie na system korzeniowy traw, umożliwiając im odpowiedni rozrost, drugi uodporni trawnik na choroby, suszę czy mróz.

Zasada 4: Regularnie przycinajmy trawę

– Zanim przejdziemy do koszenia upewnijmy się, że ostrza kosiarki są ostre, w innym przypadku trawa zostanie poszarpana i jej liście będą połamane – przestrzega Grzegorz Kolwalczyk, ekspert firmy Krysiak. Druga kwestia to, jak podkreśla – trawa przycięta zbyt nisko źle znosi suszę, dlatego podczas sierpniowych upałów dobrze jest pozostawić trawnik na wysokości nie mniejszej niż 6 cm.

Zasada 5: Podlewajmy niezależnie od stanu pogody

Nawet jeśli w naszym regionie pojawiają się silne opady, nie możemy zapominać o regularnym podlewaniu nowo założonego trawnika. Znajdujące się w pobliżu drzewa i krzewy poprzez system korzeniowy pobierają duże ilości wody z gleby, więc mimo intensywnego deszczu nie mamy pewności, że nasz trawnik zostanie odpowiednio nawodniony.

Jeśli zastosujemy powyższe 5 zasad, zakładanie i pielęgnację trawnika w sierpniu nie będzie stanowić dużego wyzwania. Trawa bez problemu wytrzyma okres jesienno-zimowy, a wiosną wciąż będzie zachwycać nasze oko, pięknie komponując się z pozostałymi elementami ogrodu.