nieruchomoscipodlaskie.pl

Oświetlenie przyszłości

Taśmy z diodami LED mogą być umieszczone w specjalnych profilach, które chronią je przed uszkodzeniem. Dzięki nim na suficie i ścianach stworzymy jednolite linie świetlne, które wpasują się szczególnie do modernistycznych wnętrz.

Sama taśma LED nie wystarczy.

Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań oświetlenia LED są taśmy. Jednak same taśmy wyglądają nieestetycznie (zwłaszcza na suficie i meblach) oraz łatwo ulegają uszkodzeniu (dotyczy to głównie schodów). Dlatego najlepiej jeśli znajdą się wewnątrz specjalnych profili, które są wykorzystywane coraz częściej – do stworzenia oświetlenia dekoracyjnego i głównego.

Czym są profile LED?

Profile mają kształt długiej, wąskiej szyny, zwykle wykonanej z aluminium, która z dwóch stron wykończona jest zaślepkami. Posiadają tzw. osłonkę (klosz), którą wykonuje się z plexi. Mamy do wyboru osłonkę:
– transparentną – wówczas diody LED są bardziej widoczne
– mleczną – przepuszcza mniej światła dając efekt jego rozmycia.

Ochrona taśm.

Profile LED zabezpieczają taśmy przed:
1. Uszkodzeniami mechanicznymi.
Taśmę możemy przypadkowo zawadzić i uszkodzić, szczególnie jeśli jest zamontowana na schodach. Chroni przed tym osłonka, która znajduje się na wierzchu profilu.
2. Odklejaniem się.
Z tyłu taśmy znajduje się pasek samoprzylepny, który wraz z upływem czasu może się odkleić. Profil, który jest solidnie przymocowany do powierzchni, wyklucza taką usterkę.

Utrzymanie czystości.

W przypadku, gdy nakleiliśmy sam pasek LED – czyszczenie jest znacznie utrudnione. Dużo łatwiejszy w utrzymaniu czystości jest profil, gdyż wystarczy jego wierzchnią część przetrzeć zwilżoną szmatką. Jest on barierą dla kurzu i brudu, który zwykle zbiera się na taśmach.

Dłuższa żywotność taśm.

Jedną z właściwości materiału, z którego wykonuje się profile, jest odpowiednie odprowadzanie ciepła. Dlatego taśma nagrzewa się w znacznie mniejszym stopniu. Efektem tego jest przedłużenie żywotności i czasu pracy pasków ledowych.

Efektowny wygląd.

Jednak dla wielu osób najważniejszą zaletą profili ledowych jest ich efektowny wygląd. Pozwalają estetycznie zamontować i wyeksponować oświetlenie liniowe LED – w domach, mieszkaniach czy sklepach. Jeśli na profilu architektonicznym zastosujemy osłonkę mleczną – światło będzie bardziej rozproszone. Wówczas zamiast widocznych, pojedynczych diod uzyskamy jednolitą linię światła, np. o szerokości 24 mm. Należy zastosować wówczas taśmę LED o odpowiedniej gęstości np. 120led/1m.

Sposoby montażu.

Profile LED montuje się przy użyciu sprężyn powierzchniowych, mocowników, klejów montażowych czy rozmaitych systemów i akcesoriów do podwieszania. Na rynku dostępne są także aluminiowe profile techniczne, które tworzą precyzyjny wpust, w płaszczyznach ścian i sufitów z karton-gipsu. Następnie w ich wnętrzu osadzamy właściwe profile ledowe. Montaż w nich może odbywać się dzięki specjalnym zatrzaskom („na klik”).

Możemy wybrać profile, które:
– nie mają widocznych krawędzi aluminiowych, dzięki czemu tworzą linie świetlne w efektowny sposób
– mają widoczne zewnętrzne pasy aluminiowe, jednak są tańsze i prostsze w montażu
– których skrzydełka mocujące pokrywane są gładzią gipsową.

Różne rodzaje.
Na neoled.com.pl możemy wybrać modele profili firmy Kluś, których szerokość wynosi 20-30 mm, a także szersze np. 50 mm. Przeznaczone są one do pracy z maksymalnie 4 paskami LED o szerokości 10 mm, które zapewnią równomierne rozświetlenie osłony. Dostępne są modele, które łączy się w proste i łamane ciągi oraz takie, które można giąć i budować za ich pomocą oprawy wielokątne.

Więcej informacji nt. profili LED https://neoled.com.pl/profile_led. html