nieruchomoscipodlaskie.pl

Coraz mniej osób chętnych na kredyt mieszkaniowy

Banki nie cieszą się już tak wysoką jak rok temu liczbą klientów wnioskujących o pomoc w sfinansowaniu zakupu mieszkania.

Sprzedaż kredytów hipotecznych spadła. Dane udostępnione przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) pokazują, że liczba chętnych na bankową pomoc w sfinansowaniu zakupu mieszkania jest coraz mniejsza. Z każdym miesiącem wzrasta jednak kwota, o jaką wpływają wnioski. Wartość udzielonego finansowania w styczniu 2019 r. w stosunku do kwoty ze stycznia 2018 r. zmalała o 4,6 proc. Odwrotna sytuacja nastąpiła w związku z kwotą. W minionym miesiącu nabywcy lokali mieszkalnych na potrzeby transakcji nieruchomościowych zawnioskowali o sumę wyższą o blisko 12 proc. niż rok wcześniej.

Tym samym sprawdziły się przypuszczenia analityków rynku, którzy wskazywali, że w najbliższym czasie wartość kredytów mieszkaniowych będzie szła w górę przy jednoczesnym spadku ich liczby. Jak podaje BIK, w ostatnim czasie zmieniła się struktura udzielanych kredytów. Zobowiązania przekraczające sumę 250 tys. zł stanowiły w minionym miesiącu 66 proc. wartości udzielonych w styczniu kredytów. Spektakularny wzrost zauważono w odniesieniu do sum powyżej 350 tys. zł – w porównaniu do analogicznego okresu roku 2018 r. ich liczba wzrosła o 48,7 proc., natomiast wartość o 46,4 proc.

W styczniu 2019 r. kredyt mieszkaniowy otrzymało ponad 16 tys. wnioskujących. Wartość wynikająca ze złożonych wniosków ukształtowała się na poziomie 4,24 mld zł.

Źródło: KRN.pl