nieruchomoscipodlaskie.pl

Krajowy Zasób Nieruchomości czekają zmiany

Ministerstwo inwestycji i rozwoju chce usprawnić zarządzanie gruntami, na których powstaną „Mieszkania Plus”.

Aby przyspieszyć realizację programu „Mieszkanie Plus”, ministerstwo inwestycji i rozwoju chce wprowadzić zmiany, które wpłyną na pozyskiwanie działek. Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) powszechnie nazywany bankiem ziemi będzie dysponował zgromadzonymi terenami w różnoraki sposób. Odtąd grunty pozostające w zasobach KZN w oparciu o umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym będą mogły trafiać do spółek prywatnych. Ma to stanowić dodatkową zachętę dla inwestorów do włączenia się do programu. Na gruntach Skarbu Państwa powstaną zarówno mieszkania na wynajem, jak i z opcją dojścia do własności, a wysokość czynszu zostanie uzależniona od uwarunkowań poszczególnych inwestycji.

W celu pozyskania gruntów od Agencji Nieruchomości Rolnych i Agencji Mienia Wojskowego opracowano specjalne rozwiązania, dzięki którym jednostki te będą otrzymywały 90 proc. dochodów wynikających ze zbycia bądź udostępnienia przekazanych działek. Nowe zasady obejmą również sporządzanie wykazów proponowanych nieruchomości – zniesiona zostanie konieczność uwzględniania w dokumencie tych gruntów, na których ze względu na ich funkcje czy przeznaczenie nie może powstać zabudowa mieszkaniowa.

Eliminacja przeszkód prawnych, które blokują rozwój mieszkalnictwa, stała się jednym z elementów, o którym traktuje obowiązująca ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji projektów mieszkaniowych. Ponadto już od nowego roku ruszą dopłaty do czynszów najmu.

Źródło: KRN.pl