nieruchomoscipodlaskie.pl

Kupujesz działkę pod budowę domu? Te 10 rzeczy powinieneś wiedzieć!

Na rynku znajdziemy wiele ofert nieruchomości na sprzedaż. Czasami są one podobne do siebie, a czasami znacząco się różnią. Skąd to jednak wynika? Co sprawdzić, zanim dokonamy zakupu działki, aby uchronić się przed problemami podczas budowy domu? Dziś opiszemy, na co zwrócić uwagę poszukując działki budowlanej.

1. Wypis z planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy.

Przed zakupem nieruchomości obowiązkowo musimy sprawdzić jakie oznaczenie ma działka w planie zagospodarowania przestrzennego. To właśnie ten dokument opisuje przeznaczenie danego terenu. Znajdziemy tam informacje, czy działka przeznaczona jest pod zabudowę, czy też uprawę roli a może na pastwisko. Dodatkowo dowiemy się jaką część działki będziemy mogli zabudować.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zobowiązani jesteśmy o uzyskanie warunków zabudowy dla danego terenu. Nie musimy być właścicielem działki, aby uzyskać przedmiotowy dokument.

UWAGA: Należy pamiętać, aby oprócz planu zagospodarowania sprawdzić na mapie zasadniczej rodzaj użytkowania gruntów. Jeżeli plan zagospodarowania przewiduje na danej działce zabudowę, a mapa zasadnicza określa ten grunt np. jako rolny, dodatkowo może się okazać, iż potrzebna będzie decyzja o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej.

2. Sąsiednia zabudowa

Analizując plan zagospodarowania, warto zwrócić uwagę na sąsiednie nieruchomości oraz ich przeznaczenie w planie. Pozwoli nam to stwierdzić, co może powstać w okolicy. Jeżeli będą to domy jednorodzinne, raczej nie będzie problemu. Gorzej natomiast, gdy nasza przyszła działka sąsiaduje z terenem przeznaczonym pod działalność usługową.

3. Dostęp do mediów.

Przed zakupem dobrze jest sprawdzić dostępność oraz odległość do poszczególnych mediów. Informacje takie również znajdziemy na mapie zasadniczej. Warto również uzyskać warunki przyłączenia do poszczególnych sieci od dostawców mediów. Może się bowiem okazać, iż przebiegający w sąsiedztwie wodociąg nie będzie w stanie obsłużyć dodatkowego obiektu budowlanego.

4. Wymiary działki

Każdy wie, iż działki kwadratowe oraz prostokątne są lepsze do zagospodarowania niż te o nieregularnych kształtach. Warto dodatkowo zwrócić uwagę na same wymiary działki jak długość i szerokość oraz powierzchnia działki. Z tych informacji będziemy mogli wywnioskować, jak szeroki dom, będziemy mogli wybudować lub też o jakiej powierzchni. Pamiętajmy, iż działki nigdy nie można całkowicie zabudować. Plan zagospodarowania opisuje jaką część działki można zagospodarować oraz jaka część musi pozostać biologicznie czynna.

5. Studium zabudowy

Przed opracowaniem planu zagospodarowania przestrzennego wykonywane jest tzw. studium zabudowy, czyli określenie ogólnej polityki przestrzennej. Późniejsze opracowanie planu powinno być z nim zgodne. Warto zatem udać się do urzędu i zapytać, jakie są plany zagospodarowania terenu wokół działki, którą zamierzamy zakupić. Nie zwracajmy tutaj uwagi na to, czy stoją budynki, czy też nie. Może akurat na naszej działce lub w jej okolicy planowana jest droga? Warto to sprawdzić.

6. Rodzaj gruntu

Sprawdzenie rodzaju gruntu, na którym znajduje się nasza działka, może przyczynić się do znacznych oszczędności. Chodzi tutaj o poziom wody gruntowej oraz rodzaju gruntu. Parametry takie otrzymamy w opinii geotechnicznej. Warto się z nią zapoznać przed zakupem nieruchomości. Wysoka woda gruntowa może skutkować koniecznością wykonania ciężkiej i kosztownej izolacji. Słaba nośność gruntów to z kolei wiąże się z droższymi fundamentami.

7. Księga wieczysta

W księdze wieczystej sprawdzimy powierzchnię działki, jej właściciela oraz co najważniejsze czy jest obciążona jakimkolwiek kredytem! Bardzo ważne, aby wybrana przez nas działka nie posiadała obciążeń. Jeśli w księdze wieczystej, którą możemy sprawdzić m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości , są różnego typu zapisy, skorzystajmy z pomocy osoby, która wyjaśni nam, czego to dotyczy i jakie konsekwencje możemy ponieść, zakupując taki grunt. Dodatkowo w księdze wieczystej sprawdzić należy, czy na działce widnieją jakiekolwiek służebności. Może to być np. służebność przesyłu, dla dostawcy mediów lub służebność przejazdu dla sąsiedniej nieruchomości.

8. Usytuowanie względem stron świata

Architekt poradzi sobie oczywiście z każdym problemem. Jednak ich rozwiązania mogą być bardziej kosztowne w zależności od sytuacji. Dlatego już przed budową powinniśmy się zastanowić czy sypialnie powinniśmy mieć na wschód, czy zachód oraz z której strony zaplanować wejście do budynku.

9. Ukształtowanie terenu

Jak wiadomo, im teren jest bardziej stromy, tym droższa budowa. Na bardzo stromych stokach należy, wykonać zatem fundamenty schodkowe, co oczywiście zwiększa koszty budowy lub zaprojektować piwnicę w celu wykorzystania przestrzeni oraz ukształtowania terenu.

10. Układ komunikacyjny oraz bliskość miasta

Inną rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to sama lokalizacja nieruchomości. Każdy ma swoje wymagania, ale powinniśmy zwrócić uwagę na bliskość komunikacji, szkół, aptek, oraz innych ważnych dla nas punktów usługowych. Brak niektórych z nich może być bardzo problematyczny.

Adrian Jochymczyk
RynekPierwotny.pl

https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/kupujesz-dzialke-pod-budowe-domu-te-10-rzeczy-powinienes-wiedziec/10254/