nieruchomoscipodlaskie.pl

Cztery pory roku zatrzymane w drewnianej podłodze

Zmienna aura wiosną, ostre słońce latem, wietrzna deszczowa jesień i niskie temperatury zimą. W naturze surowe drewno codziennie jest wystawione na działanie kapryśnych sił przyrody. Jeśli proces ten trwa latami, żywioły pozostawiają na materiale trwałe ślady, przez co zyskuje ono nowy, intrygujący wygląd. Rezultaty działania natury zainspirowały twórców kolekcji Chapel Minster do opracowania metody, dzięki której w zaledwie kilka tygodni, w kontrolowanych warunkach można stworzyć podłogi, których kolor i faktura nikogo nie pozostawią obojętnym.

W przeciwieństwie do laminatów, podłogi wykonane z naturalnego drewna nie imitują przyrody, ale stanowią jej odzwierciedlenie. Tak jak nie ma dwóch identycznych drzew, tak każda deska jest inna. W przypadku kolekcji dębowych podłóg Chapel Minster ów związek z naturą jest jeszcze silniejszy.
Inspiracją do stworzenia klepek i desek sygnowanych tą marką były efekty wpływu żywiołów na surowe drewno. Materiał smagany wiatrem, spalony słońcem i poddany działaniu opadów atmosferycznych zyskuje niezwykle charakterystyczny wygląd. Matki Natury nie da się skopiować, ale można do niej nawiązywać i podobne efekty osiągać w kontrolowanych warunkach.

– Wyjątkowy odcień podłóg Chapel Minster uzyskuje się za sprawą specjalnego, intensywnego procesu koloryzacji, który obejmuje szereg różnych czynności, z których wiele wymaga ręcznej pracy – zdradza Paweł Bekas, ekspert marki Chapel Parket. Jak dodaje, w procesie tworzenia podłóg sygnowanych tym brandem nie korzysta się z bejcy.

– Drewno jest barwione w masie poprzez manipulację odpowiednio dobranymi substancjami, kolor jest więc trwały. Stosowane w procesie produkcji metody i substancje wpływają nie tylko na estetykę podłóg: cechują się intrygującym kolorem, a przy tym także wysokim poziomem twardości. Co więcej, drewno jest zabezpieczane olejem woskowym wzbogaconym związkami krzemu, co podnosi ich odporność na uszkodzenia związane z codziennym użytkowaniem – dodaje Bekas.

Seria od lat jest jednym z bestsellerów marki Chapel Parket.
Kolekcję Chapel Minster tworzą warstwowe elementy w 11 odcieniach. Deski mają 20 mm grubości i są dostępne w 6 różnych szerokościach (począwszy od 145 mm na 345 mm skończywszy. Oferta obejmuje także klepki układane w klasyczną jodełkę, jak i wzór francuski oraz węgierski, mają one od 65 mm do 185 mm szerokości. Z uwagi na warstwową konstrukcję, podłogi Chapel Minster mogą być montowane na ogrzewaniu podłogowym. Wyczerpujących informacji praktycznych dot. warunków instalacji drewna na podłogówce dostarcza strona internetowa marki.
* * *
tekst: Anna Koza/Adventure Media