nieruchomoscipodlaskie.pl

Wybieramy grzejnik do łazienki

Podczas wyboru grzejnika należy kierować się nie tylko estetyką ale też innymi wytycznymi. W tym artykule podpowiemy wam zatem co jest najbardziej istotne podczas doboru grzejnika łazienkowego.

Odpowiedni dobór grzejnika do łazienki to nie tylko decyzja odnośnie jego koloru czy też kształtu. Istotna jest również moc urządzenia, która w dużej mierze zależy od tego jaką funkcję ma pełnić grzejnik. Czy zamierzamy go wykorzystywać wyłącznie do ogrzewania czy też ma służyć również do suszenia? W tym artykule postaramy się wam zatem podpowiedzieć jaki grzejnik do łazienki wybrać?

Obecnie grzejniki łazienkowe produkowane są w różnych wzorach i kolorach. Także materiały z jakich są wykonane różnią się. Ponadto nowoczesne grzejniki często wyposażone są w dodatkowe akcesoria takie jak wieszaki czy uchwyty. Oprócz funkcji grzewczej grzejniki pełnią też funkcję suszarki do ręczników czy też czysto dekoracyjną.

Przyjrzyjmy się teraz dostępnym na rynku rodzajom grzejników. Znakomita większość posiada standardową drabinkową budowę. Zbudowane są z pionowych kolektorów które połączone są poziomymi rurkami. Sprawia to, że są one proste w montażu i skutecznie sprawdzają się podczas suszenia odzieży.

Najczęściej do budowy grzejników wykorzystuje się rurki stalowe, miedziane lub też aluminiowe. Te pierwsze cieszą się największą popularnością ze względu na walory praktyczne i możliwość doboru różnych kolorów. Pozostałe dwa są dużo rzadziej wybierane ale mają także swoje zalety jak i wady związane z bezwzględnością termalną.

Podczas doboru grzejnika trzeba też mieć świadomość, że różny jest ich sposób zasilania w ciepło. Istnieją modele wodne, które zasilane są grzałką elektryczną.  Coraz to częściej spotkać można również modele wodno-elektryczne, które dają większą elastyczność użytkową.

Podczas wyboru grzejnika najistotniejszym kryterium powinien być dobór mocy. Zasadniczo moc cieplna grzejników łazienkowych jest niższa niż innych modeli ze względu na mniejszą powierzchnię wymiany ciepła. Patrząc zatem na modele grzejników należy zwracać uwagę nie na jego wielkość ale realną moc podaną przez producenta. Aby odpowiednio dobrać moc urządzenia potrzebne będzie posiadanie następujących informacji – temperatury zasilania i powrotu wody w instalacji c.o., zadanej temperatury w danym pomieszczeniu oraz informacji na temat zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu. Znając je należy udać się na stronę producenta lub też dobrego sklepu z grzejnikami ( https://www.dudik.pl/ ) i tam dobrać model do zadanych przez nas parametrów.