nieruchomoscipodlaskie.pl

Jak zrobić podwieszany sufit?

Sufit podwieszany to obecne bardzo popularna forma aranżacji wnętrz. Jest to rozwiązanie, które skutecznie maskuje wiele niedoskonałości, ukrywa instalacje i obniża pomieszczenia mieszkalne. Do tego nadaje nowego charakteru wizualnego. Najłatwiej zrobić go z płyt gipsowo-kartonowych mocowanych do konstrukcji z profili stalowych. Montaż takich elementów bywa dość czasochłonny i wymaga dokładności. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wykonać jego samodzielnie. Poradzi sobie z nim każda domowa “złota rączka”.

W nowym domu

W nowo budowanym domu sufit podwieszany z płyt g-k montuje się po otynkowaniu ścian wewnętrznych oraz zrobieniu wylewek pod podłogi. W tym czasie powinny być już wstawione wszystkie okna. W chłodniejszych miesiącach najlepiej, aby działało już ogrzewanie, ponieważ temperatura w pomieszczeniu powinna być stała i wynosić minimum 10ºC. Pamiętajmy również, że wilgotność względna w pomieszczeniach, gdzie się znajdują, nie może przekraczać 70%.

Przygotowanie

Przed rozpoczęciem prac najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie. Na wstępie powinniśmy stworzyć projekt sufitu oraz wykonać wszystkie niezbędne pomiary. Gdy wybierzemy się na zakupy dobrze jest przygotować listę. Oprócz płyt gipsowo-kartowych do montażu koniecznie należy kupić: profile, wieszaki, wkręty, łączniki poprzeczne, kołki rozporowe, niwelator laserowy, ołówek, masa szpachlowa, preparat gruntujący, siatka spoinowa, siatka zbrojąca oraz wełna mineralna w przypadku ocieplania sufitu.

Płyty g-k stanowią okładzinę sufitów podwieszanych. Przykręca się je do rusztu drewnianego lub metalowego mocowanego do stropu. Najpopularniejsze są systemowe ruszty metalowe z profili ze stali ocynkowanej. Znajdziemy do nich mnóstwo dopasowanych dodatkowych akcesoriów.

Krok 1

Na samym początku powinniśmy zrobić trasowanie, czyli wyznaczenie poziomu sufitu. Wyznaczamy docelowy poziom sufitu na wszystkich ścianach w pomieszczeniu przy użyciu bardzo precyzyjnych narzędzi, czyli poziomicy, poziomicy wężowej lub niwelatora laserowego. Jeżeli planujemy umieszczenie w suficie oświetlenia, trzeba przed budową rusztu rozplanować punkty świetlne i doprowadzić do nich zasilanie.

Krok 2

Następnie mocujemy profile przyścienne, które umieszcza się na wyznaczonych wcześniej liniach. Montaż robi się za pomocą pasujących kołków, które najczęściej przykręcane są co około 60 cm.

Krok 3

Kolejnym krokiem jest wyznaczenie miejsca, w których znajdą się profile główne oraz wieszaki. Zaznaczamy linię dla profili głównych, a na niej z kolei punkty dla wieszaków, które, podobnie jak kołki, znajdują się najczęściej w odległości 60 cm od siebie. Montaż powinien być zgodny z kierunkiem padania światła w pomieszczeniu.

Krok 4

Teraz przechodzimy do montażu profili głównych. Wcześniej należy przymocować do stropu kołki oraz wieszaki, na których zostanie podwieszona konstrukcja sufitu. To właśnie one utrzymują ciężar całego sufitu podwieszanego. Końce głównych profili opieramy na wierzchu zamontowanych wcześniej profili przyściennych i instalujemy je na wieszakach przy użyciu stalowych prętów mocujących.

Krok 5

Następnie instalujemy profile nośne. Ich końcówki wsuwamy do środka profili przyściennych i przykręcamy do profili głównych. Należy je dokładnie wypoziomować i połączyć ze sobą.

Krok 6

Na koniec montujemy płyty sufitowe. Przycinamy jedną z płyt w taki sposób, by była ona o 50 cm krótsza i w takiej formie umieszczamy ją w jednym z rogów. Kolejne płyty przesuwamy o 50 cm. W miejscach narożnych oraz przy ścianach układamy odpowiednio docięte wcześniej płyty. Wszystkie przykręcamy do profili przy użyciu wkrętów. Następnie szpachlujemy spoiny między płytami g-k za pomocą masy szpachlowej. Po jej wyschnięciu możemy pomalować sufit.

Niedroga inwestycja

Wykonanie sufitu podwieszanego nie jest drogą inwestycją. Zaletą jest również prostota wykonania oraz to, że konstrukcja da się łatwo zdemontować, a w razie kłopotów z oświetleniem – dostęp do instalacji jest równie prosty. Tego typu aranżacja stanowi również doskonałe rozwiązanie jeśli chcemy polepszyć komfort akustyczny we wnętrzach. Sama konstrukcja wyciszy pomieszczenie, a dodatkowa izolację zapewni wełna mineralna.

Aneta Filipczak
https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/jak-zrobic-podwieszany-sufit/10010/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *