nieruchomoscipodlaskie.pl

Własność zamiast użytkowania wieczystego

Rząd przyjął projekt ustawy, zgodnie z którą własność zastąpi użytkowanie wieczyste gruntów zajmowanych w celach mieszkaniowych.

Ustawowe, stopniowe przekształcenie użytkowania wieczystego we własność będzie korzystne dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, którzy starali się o prawo własności, jednak sprzeciwiali się temu właściciele innych mieszkań zlokalizowanych w tym samym budynku.

Dzięki tej propozycji, odpowiadamy na potrzeby naszego społeczeństwa. Na potrzeby tysięcy Polaków, którzy mieli problemy z przekształceniem swojego prawa wieczystego do nieruchomości – do działek leżących pod budynkami jednorodzinnymi, pod budynkami wielolokalowymi – w prawo własności – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Z punktu widzenia właścicieli lokali, jedną z zalet takiego rozwiązania jest to, że opłaty przekształceniowe są możliwe do przewidzenia, natomiast koszty użytkowania wieczystego zmieniają się w czasie. Dzięki temu właściciele nieruchomości unikną sytuacji, w których konieczne wydatki nagle i znacząco rosną. Poza tym mniej pracy będą miały Samorządowe Kolegia Odwoławcze, które aktualnie rozstrzygają, czy zmiana opłaty rocznej jest słuszna, a jej wysokość odpowiednia.

Dzięki ustawie od 1 stycznia 2019 r. wszyscy, którzy w Polsce posiadają mieszkanie albo dom, będą ich pełnymi właścicielami. To ok. 2,5 mln domów i mieszkań. Jesteśmy na to przygotowani, zabezpieczyliśmy również środki na potrzeby ksiąg wieczystych i sądownictwa, tak by ta operacja przebiegała sprawnie – zapewnił wiceminister Artur Soboń.

Jednym z rezultatów ustawy ma być większe poczucie stabilizacji wśród właścicieli nieruchomości mieszkaniowych zlokalizowanych na publicznych gruntach.

Źródło: KRN.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *