nieruchomoscipodlaskie.pl

Czym się kierować przy wyborze nieruchomości?

Bloki a domy jednorodzinne – co najczęściej wybieramy?

Wybór odpowiedniego miejsca, gdzie mają wychowywać się nasze dzieci i w którym mamy spędzić resztę swojego życia, musi być odpowiednio przemyślany. Nie powinna to być decyzja podjęta pochopnie lub bazująca na opiniach naszych znajomych. Stworzyliśmy ten artykuł, aby przybliżyć aspekty mieszkania w domu i bloku, aby znacznie ułatwić podjęcie takiej decyzji naszym czytelnikom. Zachęcamy do przeczytania artykułu, w którym przedstawiamy wady i zalety obu nieruchomości. 

Mieszkanie w domu jednorodzinnym

Chyba każdy się zgodzi, że posiadanie własnego domu ma dużo plusów, które decydują o tym, że się na niego decydujemy, ale niestety ma również wiele minusów, o których większość z nas nie zdaje sobie sprawy. Może zacznijmy najpierw od przyjemnych aspektów posiadania własnego domu. Przede wszystkim jest on ostoją prywatności. Mieszkając w domu jednorodzinnym, mamy pewność, że nikt mieszkający pod albo nad nami nie będzie zakłócał naszego spokoju. Osiedla domów jednorodzinnych są najczęściej oddalone od siebie na tyle daleko, że nie słychać odgłosów członków rodziny innego domu. Musimy również liczyć się z tym, że będziemy narażeni na hałas przydomowych prac, które nie oszukujmy się, są obowiązkowe w przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na własne podwórko. Sąsiedzi nie będą nas pytali, o której godzinie mogą kosić trawę lub przygotować opał na zbliżającą się zimę. 

Kolejnym bardzo ważnym aspektem, który również przeważa szalę na korzyść zakupu domu jest jego powierzchnia. Zarówno w domu, jak i na zewnątrz posiadamy odpowiednią ilość miejsca. Każdy domownik będzie miał swój własny kąt oraz zyskamy wspólną przestrzeń na spędzanie czasu w ogrodzie, z mnóstwem zieleni. Będzie to również idealna opcja dla rodzin, które posiadają czworonoga. Własny ogród sprawi, że nasze zwierzę zyska swoją przestrzeń, a my nie będziemy mieli na głowie częstego wyprowadzania naszego pupila na podwórko. Posiadając dom, dojdzie nam wiele dodatkowych pomieszczeń, w których możemy umieścić różne rzeczy,  np. w garażu, piwnicy, strychu czy schowku.

Należy również poruszyć niezbyt przyjemną kwestię odnośnie posiadania własnego domu. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że dojdzie nam mnóstwo obowiązków, których dotychczas nie mieliśmy. Koszenie trawy, podcinanie drzewek, grabienie liści jesienią, przygotowanie opału na zimę oraz różne naprawy, które z czasem będą konieczne. Podczas gdy weekendy spędzaliśmy na odpoczynku z rodziną, teraz będziemy musieli poświęcić je na prace przydomowe. Jest to również ogrom pracy dla każdej Pani domu, są to bowiem dodatkowe pomieszczenia do posprzątania, co zajmie nam znacznie więcej czasu niż w przypadku sprzątania mieszkania w bloku. 

Posiadając dom na obrzeżach miasta, musimy również liczyć się z koniecznością posiadania samochodu. Wszystkie niezbędne placówki będą znajdowały się w dużej odległości od naszego domu, co znacznie utrudni poruszanie się bez pojazdu. Podobnie będzie ze wszelkimi zakupami, wizytami u lekarzy, dojazdami do pracy czy szkoły. Jeśli zatem dwoje rodziców pracuje i mamy dzieci, dwa auta byłyby najlepszym rozwiązaniem na pogodzenie zajęć całej rodziny. 

Spójrzmy również na aspekt bezpieczeństwa. Nie da się ukryć, że mieszkanie w bloku jest znacznie bezpieczniejsze dla naszego majątku. Gdy wyjedziemy, mamy pewność, że dookoła znajdują się sąsiedzi, którzy zerkną na nasze mieszkanie podczas naszej nieobecności, natomiast w domu jednorodzinnym sąsiedzi są znacznie oddaleni od naszej nieruchomości, co nie gwarantuje ciągłego nadzoru naszej nieruchomości. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować monitoring na ścianach naszego domu, co gwarantuje znaczne bezpieczeństwo i ciągły widok na nieruchomość, lecz wiąże się to z dodatkowymi kosztami. 

Mieszkanie w bloku

Mieszkanie w bloku posiada swoich zwolenników, jak i przeciwników. Poznajmy zatem wady i zalety mieszkania w tego rodzaju nieruchomości. Przede wszystkim mieszkanie w bloku daje nam możliwość wyboru dowolnej lokalizacji i gwarancję tego, że niedaleko będzie centrum miasta. Jest to bardzo korzystne, ale także ma swoje wady. Umożliwia nam to poruszanie się w dowolnym kierunku bez konieczności posiadania samochodu. Komunikacja miejska w każdym mieście jest bardzo rozwinięta, dając nam możliwość dostania się do wielu części miasta jednym autobusem. Niestety nie każdy z nas lubi hałas powodowany ruchem samochodowym oraz ciągły ruch pojazdów przy naszym oknie. Jest to dość uciążliwe dla osób ceniących sobie spokój. Nie da się również ukryć, że osoby mieszkające w bloku będą miały znacznie mniej obowiązków domowych niż w przypadku posiadania własnej nieruchomości, jaką jest dom. Tym oto sposobem zyskamy więcej czasu dla siebie, aby spędzić go z naszymi bliskimi. 

Kwestia bezpieczeństwa w bloku również klaruje się znacznie lepiej. W wielu przypadkach wykorzystuje się monitoring osiedli i są one dodatkowo strzeżone. Każde z nich posiada własny dziedziniec z placem zabaw, co daje nam gwarancję tego, że jeśli pozwolimy naszemu dziecku wyjść się pobawić, będzie ono pod nadzorem kamer i innych mieszkańców osiedla. Każde wejście do klatki dodatkowo zabezpieczone jest domofonem, uniemożliwiając wejście osobom nieznajomym. W przypadku gdy wybierzemy się na urlop, mamy pewność, że nasze mieszkanie będzie pod częstym okiem naszych sąsiadów. 

Zatem jeśli mierzymy się z wyborem nieruchomości, podejdźmy do tego w racjonalny sposób i zastanówmy się, czego oczekujemy i co jest dla nas najbardziej istotne. Należy również wziąć pod uwagę innych członków naszej rodziny, których bezpieczeństwo i komfort jest dla nas najważniejszy. Mam nadzieję, że artykuł znacznie pomoże w podjęciu tej decyzji. Wybierzmy mądrze.

Anna Trzeszczkowska