nieruchomoscipodlaskie.pl

Czym jest Smart Home i jakie niesie korzyści?

Poznaj nowy wymiar komfortu i bezpieczeństwa, dzięki Smart Home 

Dom jest miejscem, które ma dla nas szczególne znaczenie. To nasza oaza spokoju, w której koncentruje się życie całej rodziny. Odpoczywamy w nim, podejmujemy kluczowe decyzje, spotykamy się ze znajomymi i rodziną. By czuć się w pełni komfortowo w naszym domu, powinniśmy zadbać o dobranie odpowiedniego oświetlenia, ogrzewania oraz innych systemów wpływających na nasze dobre samopoczucie. Poznajmy zatem system Smart Home, który integruje wszystkie urządzenia i systemy domu, aby w wygodny i bezpieczny sposób sterować i zarządzać ich pracą przy użyciu smartfona.

JAK DZIAŁA SMART HOME?

System inteligentnego sterowania budynkiem łączy istniejące systemy domu, umożliwiając kontrolę nad nimi z poziomu jednej aplikacji. Możliwe jest zintegrowanie oświetlenia, ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, alarmu, monitoringu oraz wielu urządzeń domowego użytku pochodzących od różnych producentów.

Można wyróżnić dwa rodzaje tych systemów: przewodowe i bezprzewodowe. Pierwszy z nich wymaga wcześniejszego zaplanowania instalacji najlepiej na etapie powstawania budynku i instalacji elektrycznej (unikamy w ten sposób kucia ścian). Drugi umożliwia modernizację istniejącej instalacji elektrycznej bez konieczności ingerencji w ściany budynku. Jest to możliwe, dzięki zastosowaniu specjalnych modułów oraz dedykowanej komunikacji bezprzewodowej Z-Wave. Część modułów umieszczana jest w puszce elektrycznej za włącznikami. Pozostałe elementy systemu stanowią dedykowane produkty np. głowica termostatyczna kaloryfera, czy też termostat pokojowy (oba umożliwiające zdalną zmianę temperatury pomieszczeń). Sercem instalacji jest centrala komunikująca się ze wszystkimi urządzeniami.

Sterowanie może odbywać się manualnie łącznikami na ścianie, zdalnie poprzez aplikację lub głosowo (sterowanie głosowe w połączeniu z Google Assistant, Siri itp.). W miejscach, w których brakuje łączników ściennych istnieje możliwość montażu bateryjnych przycisków chwilowych. Zastępują one tradycyjne włączniki światła, czy rolet oraz umożliwiają bardziej zaawansowane zarządzanie. Jeden przycisk może odpowiadać za aktywowanie nawet kilku urządzeń (rozróżniana jest ilość szybkich kliknięć).

ZALETY SYSTEMU SMART HOME

Podstawową zaletą opisanego systemu jest zwiększony komfort użytkowania własnego domu. System sam zadba o to, aby wyłączyć światło w pokoju, w którym nikt nie przebywa, zasłonić okna w nocy, uruchomić zraszacze nad ranem lub rozpocząć odkurzanie pomieszczeń gdy nikogo nie ma w domu. Jeden przycisk czy komenda wystarczą aby budynek przygotował się na wizytę gości, wyjazd służbowy czy też wieczorny seans filmowy. Służą temu zaprogramowane sceny przechowujące informacje na temat naszych oczekiwań w danej sytuacji. Przykładowo aktywacja sceny „Film” może skutkować automatycznym uruchomieniem telewizora, ustawieniem oświetlenia pomieszczenia na 20% jasności, wyłączeniem pozostałych świateł w domu oraz podniesieniem temperatury pomieszczenia o 2oC.

Obok możliwości łatwego sterowania, urządzenia posiadają funkcję pomiaru zużywanej energii elektrycznej przez odbiorniki. Jesteśmy więc w stanie stwierdzić, które urządzenia i w jakich godzinach pobierają najwięcej prądu oraz przeciwdziałać zbędnemu wykorzystaniu energii elektrycznej w naszym domu, co przełoży się na mniejsze rachunki. Aplikacja w połączeniu z falownikiem domowej fotowoltaiki tworzy bilans wyprodukowanej i zużytej energii, co również pomaga określić stopień niezależności energetycznej naszej infrastruktury.

Oprócz komfortu i oszczędności płynących z możliwości inteligentnego sterowania budynkiem, omawiany system znacznie zwiększa bezpieczeństwo nasze i naszej nieruchomości. Umożliwiają to różnego rodzaju czujniki: zalania, dymu, czadu, ruchu oraz funkcja przechwycenia obrazu z kamer i integracja z systemem alarmowym. W przypadku zalania wykrytego przez jeden z czujników automatycznie zamykany zostaje główny zawór wody zapobiegając w ten sposób dalszemu rozprzestrzenianiu się wody. W przypadku wykrycia zadymienia automatycznie uruchamiana jest wentylacja. Powiadomienia odnoszące się do zdarzeń zaistniałych w posiadłości niezwłocznie wysyłane są do aplikacji czy też na maila, dzięki czemu właściciel domu informowany jest na bieżąco o jego stanie.

CZY WARTO WYPOSAŻYĆ DOM W SYSTEM SMART?

Wybór systemu Smart Home wiąże się z mnóstwem korzyści. Komfort, oszczędności, bezpieczeństwo to tylko kilka zalet systemu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że zarządzanie domem nigdy nie było tak łatwe i przyjemne. Już nigdy nie zastanowisz się czy wyłączony został piekarnik albo żelazko. Użyjesz aplikacji aby sprawdzić które urządzenia pobierają energię, a w razie potrzeby zdalnie je wyłączysz. Sam zdecyduj czy warto mieć pełną kontrolę nad swoim domem, a w razie wątpliwości skontaktuj się ze specjalistą.

O firmie 

Firma oferuje usługi: montażu, konfiguracji oraz serwisu systemów: Smart dom (głównie marka FIBARO), wideodomofony (głównie marka BCS), monitoringi (głównie marka BCS) oraz alarmy (głównie marka Satel).   Głównym celem działalności jest integracja systemów w jakie wyposażono budynek. Korzyści jakie można z tego otrzymać to: zwiększenie wygody użytkowania domu, biura itp.; zwiększenie bezpieczeństwa; zmniejszenie rachunków za prąd i wodę; zdalna, pełna kontrola nad budynkiem i jego otoczeniem za pośrednictwem smartfonu, strony internetowej itp. Oferta kierowana jest zarówno do firm jak i osób fizycznych. W celu poznania możliwości systemów Smart Home zapraszam do zapoznania się ze stroną: www.fibaro.com.pl

Dane firmy:

Inteligentna Chata Łukasz Daniłowicz

tel.: 780 504 304

e-mail: inteligentna.chata.ld@gmail.com

www.inteligentnachata.com