nieruchomoscipodlaskie.pl

Dom Skandynawski – ciekawa alternatywa dla domów tradycyjnych

Technologia została zaczerpnięta od naszych skandynawskich, dalekich sąsiadów. W tamtych rejonach to jeden z najpopularniejszych sposobów budowy energooszczędnych domów. Został on przystosowany do panujących w tym regionie trudnych warunków atmosferycznych. Mieszkańcy potrzebowali technologii, która podoła mroźnemu, wietrznemu i wilgotnemu klimatowi, a przy tym będzie energooszczędna i ciepła. Ten fakt zdecydowanie zaprzecza wszystkim zakorzenionym wśród Polaków stereotypom, odnośnie domów szkieletowych. Pogoda w Polsce jest równie zmienna, a spore skoki temperatur powodują, że nie każda technologia budowy sprawdzi się na naszych terenach. Skandynawskie domy to jedna z opcji pasująca do kapryśnej atmosfery w tej części świata.

Skandynawska technologia budowy staje się coraz częściej spotykanym wyborem wśród Polaków. Niewątpliwym i największym atutem tego typu inwestycji jest szybki czas realizacji, ok. 3 – 12 miesięcy od momentu podjęcia decyzji o zamiarze budowy domu. Najwięcej czasu w tym przypadku statystycznie zajmuje uzyskanie wszystkich niezbędnych dokumentów i pozwoleń, aby ruszyć z pierwszym etapem prac w terenie – wylaniem betonowych fundamentów. Sam proces budowy, tzw. wychodzenia z ziemi trwa krótko, kształt domu parterowego widać już po kilku dniach pracy. Dzięki możliwościom, jakie zapewnia nam ta technologia, wiele działań związanych z budową można realizować jednocześnie. Przeważnie w czasie powstawania fundamentów na działce, równolegle są już przygotowywane komponenty – ściany i konstrukcja dachu. Możliwość realizowania kilku zadań jednocześnie pozwala na znacznie szybszy czas realizacji w porównaniu z budową domu tradycyjnego. W dzisiejszych czasach przy tak szybko zmieniających się cenach materiałów budowlanych, czas odgrywa kluczową rolę w szacowaniu kosztów inwestycji. W tym momencie zaplanowanie budowy, która będzie długoterminowa (trwająca np. 2 lata) pod kątem finansów jest jak przysłowiowe “wróżenie z fusów”. Komfort psychiczny, jaki zapewnia nam szybka realizacja projektu jest nieoceniony i nie do wycenienia. Aktualnie dużo mówi się o wzrostach cen takich materiałów, jak styropian czy stal, gdy decydujemy się na konstrukcję drewnianą oraz rzetelną firmę wykonującą zlecenie mamy gwarancję niezmienności ceny. Dzięki temu doskonale wiemy, ile wyniesie nas budowa i możemy dokładniej oszacować koszty.

Jasnym jest fakt, iż należy ostrożnie dobierać podwykonawców, bo nawet najskuteczniejsza technologia zaadaptowana niepoprawnie lub niedbale nie przyniesie oczekiwanych efektów. W praktyce domy szkieletowe na pierwszy rzut oka, nie różnią się wyglądem od domów murowanych. Często pokryte taką samą elewacją, nie zdradzają przechodniom, co kryją w środku. 

Domy szkieletowe powstają z naturalnego budulca, co ma wpływ na panujący wewnątrz mikroklimat. Uważa się, że drewniane domy posiadają zdolność do samoregulacji wilgotności, co sprzyja samopoczuciu mieszkańców, zwierząt i roślin. 

Dlaczego więc przy projektowaniu własnego domu nie rozważyć skandynawskiego sposobu budowy? Ściany domów w technologii skandynawskiej niemal w całej swojej grubości stanowią izolację termiczną z wełny mineralnej. Dodatkowo cały dom od wewnętrznej strony uszczelniony jest folią paroizolacyjną, która tworzy szczelną powłokę niczym termos. Ważne jest, aby folia w żadnym miejscu nie była uszkodzona, a m.in. puszki na gniazdka były zamontowane bezpośrednio na folii w taki sposób, aby folia nie była rozcinana. Istotnym elementem budowy jest wykonywanie „blower door test”, czyli testu kontroli szczelności, dzięki czemu nie ma obaw, że dom będzie nieszczelny czy okna lub ich ramy będą przepuszczały przecieki zimnego powietrza. Aby cieszyć się sprzyjającym mikroklimatem i energooszczędnością, nie wolno zapomnieć o odpowiedniej wentylacji. W przypadku opisywanej technologii rekomendowany jest montaż rekuperacji. Jest to idealne rozwiązanie przy drewnianej konstrukcji budynku. Wielu dobrych producentów montaż rekuperacji ma w swoim standardzie. Rekuperator z odzyskiem ciepła w połączeniu z konstrukcją szkieletową to gwarancja zmniejszenia kosztów związanych z ogrzewaniem nawet do 70%.

Często powtarzanym mitem jest stwierdzenie, że budynek szkieletowy może mieć jedynie głośne i skrzypiące poddasze użytkowe, nigdy pełne piętro… Oczywiście jest to nieprawdą, w oparciu o tę technikę powstają ogromne inwestycje, a dzięki odpowiednio zaprojektowanym i dociążony stropom nic nie skrzypi i nie trzeszczy. Skandynawowie przy użyciu tej technologii budują budynki użyteczności publicznej a także lokale mieszkalne w zabudowie szeregowej. Czy naprawdę przykładów musimy szukać za granicami naszego państwa? Oczywiście, że nie! W Białymstoku przy osiedlu Skorupy oraz przy ulicy Skidelskiej również powstały segmenty wybudowane w oparciu o wiedzę i umiejętności Skandynawów. 

Podsumowując, największe atuty budowy domu technologią skandynawską to:

  • Szybki czas realizacji,
  • Gwarancja niezmienności ceny,
  • Sprzyjający mikroklimat,
  • Niski współczynnik przenikalności cieplnej, energooszczędność i dźwiękoszczelność,
  • Gwarancja szczelnej izolacji, dzięki folii paroizolacyjnej i testowi „blower door test”,
  • Dzięki cieńszym ścianom więcej przestrzeni użytkowej w porównaniu do realizacji tego samego projektu domu budowanego technologią tradycyjną,
  • Po wcześniejszym wykonaniu fundamentów kolejne prace można wykonywać o każdej porze roku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej skontaktuj się z naszym doradcą, chętnie odpowie na każde pytanie. Na naszej stronie internetowej www.koronanieruchomosci.pl w ofercie możesz obejrzeć przykładowe projekty domów, które sprzedajemy wraz z działką. Ceny zaczynają się już od 335 000 zł za dom wolnostojący. Istnieje możliwość stworzenia domu “szytego na miarę” ponieważ każdy projekt jesteśmy w stanie zaadaptować do technologii skandynawskiej. Zadzwoń i umów się na spotkanie! 

Doradca ds. nieruchomości

Weronika Karolczuk

Korona Nieruchomości

Legionowa 28 lok. 103A

15-281 Białystok

tel. 794-967-777

tel. (85) 733-37-82

O firmie

Firma KORONA Nieruchomości od 2013 roku świadczy usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami w Polsce i Hiszpanii zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym. Oferujemy pełną obsługę w zakresie sprzedaży, zakupu i wynajmu: lokali mieszkalnych, domów, działek oraz obiektów komercyjnych.

Transakcje przeprowadzamy rzetelnie i skutecznie na każdym etapie; pozostajemy do dyspozycji naszych klientów również po wydaniu nieruchomości. Działamy w oparciu o licencję Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości nr 12825, a transakcje zawarte z udziałem firmy objęte są ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej.

Klienci w naszym biurze są obsługiwani kompleksowo: począwszy od procesu wyboru, zakupu (lub sprzedaży, wynajmu) aż do sfinansowania transakcji (zawsze jesteśmy obecni na akcie notarialnym lub umowie najmu), pomagamy załatwić wszelkie sprawy około transakcyjne tj. ubezpieczenie, wydanie nieruchomości i przepisanie umów z dostawcami mediów.