nieruchomoscipodlaskie.pl

Dlaczego warto wykupić dodatkowe klauzule w ubezpieczeniu domu?

Czy samo wykupienie polisy ubezpieczenia domu lub mieszkania jest wystarczające? Jak się okazuje, często niestety nie. W takim wypadku, jeżeli chcemy mieć w pełni ubezpieczone nasze mieszkanie lub dom, musimy wykupić razem z ubezpieczeniem dodatkowe klauzule. Dlatego właśnie postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej, które z nich warto zawrzeć razem z polisą ubezpieczeniową.

Ubezpieczenie przedmiotów ruchomych

Jedną z bardziej popularnych dodatkowych klauzul ochronnych jest klauzula przedmiotów ruchomych. Według większości ogólnych warunków ubezpieczenia są to przedmioty, które nie są na stałe przytwierdzone, czyli na przykład meble, czy też sprzęty RTV. Jest to ważne, ponieważ jak wiadomo, takie sprzęty mogą zarówno ulec kradzieży, jak i również zniszczeniu – na przykład w wyniku klęski żywiołowej. Warto pamiętać o dwóch ważnych kwestiach, a mianowicie o zabezpieczeniach antywłamaniowych oraz wysokości sumy ubezpieczenia przedmiotów ruchomych. W momencie, gdy nie będą one spełniały norm określonych w ogólnych warunkach umowy, to ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty pieniędzy. Z kolei w drugim przypadku, jeżeli suma ubezpieczenia będzie niższa niż poniesione straty, to wypłatę dostaniemy tylko do wysokości sumy ubezpieczenia. Warto pamiętać, że niektóre firmy ustalają maksymalną sumę ubezpieczenia.

Ubezpieczenie przedmiotów szklanych

Stosunkowo popularne jest również ubezpieczenie przedmiotów szklanych. W dużym uproszczeniu – obejmuje ono wszystko to, co może się w naszym domu lub mieszkaniu stłuc (choć oczywiście dokładnie regulują to ogólne warunki ubezpieczenia poszczególnych ubezpieczycieli). Przykładowo mogą to być:

  • panele fotowoltaiczne,
  • szyby w oknach oraz meblach,
  • umywalki,
  • płyty indukcyjne,
  • przedmioty ruchome na przykład wazony.

Pamiętajmy jednak, że tutaj również obowiązują sumy ubezpieczenia, dla tego warto wcześniej ocenić, ile tego typu przedmioty są dla nas warte. Takie ubezpieczenie bardzo cenią sobie osoby, które posiadają instalacje fotowoltaiczne, ponieważ koszty jej założenia wciąż są stosunkowo wysokie, także osoby mające w domu małe dzieci, ponieważ często się zdarza, że maluch niechcący na przykład w czasie zabawy stłucze szybkę w meblach.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, jak sama nazwa wskazuje, ubezpiecza nas od szkód, jakie przypadkowo wyrządzimy drugiej osobie. Wbrew pozorom ma to spore znaczenie, jeżeli posiadamy dom lub mieszkanie. Dlaczego? Przykładowo, jeżeli w naszym mieszkaniu dojdzie do awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej i z tego powodu zalejemy mieszkanie sąsiada, to ma on prawo zwrócić się z roszczeniami do nas. Jeżeli nie będziemy mieli takiej klauzuli, to będziemy zmuszeni zapłacić za szkody z własnej kieszeni. Kolejnym przykładem jest odśnieżanie chodnika przylegającego do naszej posesji. Jeżeli to zaniedbamy i w wyniku tego ktoś się poślizgnie i dozna kontuzji, to również ma prawo zwrócić się do nas o odszkodowanie. Co ważne –  w obu przypadkach, nawet jeżeli poszkodowany jest ubezpieczony, to nie oznacza to, że unikniemy kosztów finansowych, ponieważ jego ubezpieczyciel ma prawo zwrócić się do nas z tak zwanym żądaniem regresowym. Bardzo często dodatkowym plusem tej klauzuli jest to, że wielu ubezpieczycieli oferuje objęcie ochroną od odpowiedzialności cywilnej na terenie całego kraju. Oznacza to, że jeżeli wyrządzimy jakąś szkodę w czasie urlopu, na przykład polskim morzem, może ona zostać pokryta z tej klauzuli.

Zapewnienie wsparcia fachowców

Dodatkową klauzulą, którą warto wykupić wraz z ubezpieczeniem domu lub mieszkania, jest klauzula zapewniająca wsparcie wykwalifikowanych fachowców, takich jak między innymi elektryk czy hydraulik. Bo co z tego, że dostaniemy pieniądze z odszkodowania, skoro musimy tych do usunięcia szkód sami szukać, co często jest uciążliwe i czasochłonne. Dlatego też klauzula ta jest popularna wśród osób ceniących wygodę oraz chcących zabezpieczyć się w maksymalny możliwy sposób. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest to, że fachowcy są dostępni 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, również w dni wolne oraz święta. Jest to niewątpliwie dodatkowym plusem, ponieważ znalezienie specjalisty w dni wolne, może okazać się bardzo trudne. Jeżeli chodzi o ich zakres, to wszystko zależy od pakietu, jaki wybierzemy – im jest on droższy, tym z reguły mamy dostęp do większej liczby fachowców oraz usług, jakie oni świadczą.

Dodatkowe zniżki na ubezpieczenie

Wbrew pozorom wykupując dodatkowe klauzule, możemy także zaoszczędzić – bardzo wielu ubezpieczycieli przy zakupie dodatkowych klauzul, oferuje zniżki nie tylko na ubezpieczenie naszej nieruchomości, ale również i ubezpieczenie komunikacyjne. Często też okazuje się, że jeżeli chcielibyśmy wykupić np. ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej osobno, to musielibyśmy zapłacić znacznie drożej. Dlatego też warto rozważyć zakup całego pakietu ubezpieczenia domu lub mieszkania wraz z dodatkowymi klauzulami.