nieruchomoscipodlaskie.pl

Wpływ podwyżek stóp procentowych na kredyty hipoteczne

Jaki wpływ na kredyty hipoteczne mają obecne podwyżki stóp procentowych?

A co to jest ta stopa procentowa? – często pytają Klienci.


W bardzo prostym tłumaczeniu – stopa procentowa jest to cena, jaką musimy zapłacić za pożyczone pieniądze w banku, najczęściej wyrażana w procentach w skali roku. Najważniejsza jest stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego, bo to ona ma bezpośredni wpływ na WIBOR (który jest składową oprocentowania kredytu hipotecznego).

Na oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się marża banku plus WIBOR. Marża jest częścią stałą przez cały okres kredytowania, a WIBOR częścią zmienną i to właśnie ta część składowej naszych rat jest odpowiedzialna za jej wahania – szczególnie obecnie.
Jak teraz będzie wyglądać oprocentowanie kredytów hipotecznych, na które wpływają właśnie stopy procentowe? Większość posiadaczy kredytu hipotecznego posiada kredyt z oprocentowaniem zmiennym, co oznacza, że na oprocentowanie składa się marża banku oraz WIBOR 3M lub 6M – w zależności od oferty banku kredytującego. W konsekwencji podwyższenia stóp wzrośnie WIBOR, a co za tym idzie raty naszych kredytów.
Np. w latach 2017-I kw 2020 wibor wahał się na poziomie 1,7-1,73%, od ok III.2020 został on obniżony do poziomu ok. 0,21%, co spowodowało obniżenie rat kredytów. Jednak obecnie wibor został podniesiony przez Radę Polityki Pieniężnej i prawdopodobnie będzie nadal wzrastał.


Zmiany stóp procentowych są w ostatnim czasie dość dynamiczne, co wpływa na wysokość maksymalnej kwoty wyliczanej przy zdolności kredytowej. Konieczne jest złożenie wniosków kredytowych w kilku bankach – każdy bank inaczej przelicza naszą zdolność.
Sprawdź już teraz jak zmienia się Twoja zdolność kredytowa i jaki kredyt możesz otrzymać. Pomoże Ci w tym Ekspert, którego usługi są bezpłatne.
Zapewniamy kompleksowość obsługi, dostosowanej do Twojej indywidualnej sytuacji życiowej i biznesowej. Oferujemy profesjonalne i bezpłatne wsparcie w uzyskaniu finansowania w zakresie kredytów hipotecznych, kredytów gotówkowych i kredytów firmowych.
Nasi doradcy pomogą również w zakresie obsługi kupna i sprzedaży nieruchomości. Ponadto jako jedyne biuro zapewniamy współpracę oraz wsparcie merytoryczne przez cały okres trwania zawartych umów.

Katarzyna Berg, Ekspert Finansowy

O FIRMIE:
Berg Ekspert to zespół doświadczonych ekspertów ds. finansowych i ds. nieruchomości. Wieloletnie doświadczenie na rynku finansowym zdobywali jako doradcy finansowi, pracując w bankowości. Celem jest pomoc w uzyskaniu najkorzystniejszych warunków kredytowych spośród wszystkich dostępnych ofert banków.
Zapewnia kompleksowość obsługi, dostosowanie do indywidualnej sytuacji życiowej i biznesowej, profesjonalne i bezpłatne wsparcie w uzyskaniu finansowania w zakresie kredytów hipotecznych, kredytów gotówkowych i kredytów firmowych, a także pomoc w zakresie obsługi kupna i sprzedaży nieruchomości. Zapewnia współpracę oraz wsparcie merytoryczne przez cały okres trwania zawartych umów.

KONTAKT
Adres: ul. Józefa Mackiewicza 1 lok U5
(osiedle TBS)
15-779 Białystok
Telefon: +48 535 979 077
E-mail: k.berg@bergekspert.pl