nieruchomoscipodlaskie.pl

Pięć sposobów na podniesienie wartości sprzedawanego mieszkania

Sprzedaż mieszkania bywa trudnym i czasochłonnym procesem. Zasadniczo wymaga uwagi i zaangażowania właściciela. Coraz więcej osób chce sobie ułatwić to zadania poprzez zaangażowanie pośrednika. Pozwala to zaoszczędzić czas i nerwy. Doświadczony agent nieruchomości zna co najmniej kilka sposobów na szybką i korzystną sprzedaż mieszkania. O tym jak podnieść wartość sprzedawanego lub wynajmowanego lokalui nie wydać przy tym fortuny opowiada Elżbieta Aleksandrowicz z białostockiego biura nieruchomości ARKA.

1. Porządek to absolutna podstawa

Walkę o wyższe ceny dla swojego mieszkania warto zacząć od absolutnych podstaw. Zabałaganiony lokal znacznie trudniej sprzedać czy wynająć.

– Przede wszystkim należy się pozbyć wszelkich zbędnych rzeczy i dokładnie posprzątać każdy zakamarek. Dotyczy to również szaf i szafkach, czyli tych wszystkich miejsc, gdzie potencjalny klient może odruchowo zajrzeć. Bardzo ważne jest też, by usunąć z mieszkania wszystkie rzeczy osobiste – radzi Elżbieta Aleksandrowicz z białostockiego biura nieruchomości ARKA.

Warto umyć okna, wyczyścić tapicerkę na kanapach, uprać dywany i rozprawić się z przestarzałymi meblami.

2. Usterki do usunięcia

Kluczową sprawą jest również naprawienie drobnych, ale widocznych usterek jak np. brak klamek czy listwy przy podłodze. Można tego dokonać samodzielnie – zwykle nie są to prace, które wymagają zaangażowania specjalistów.

– Jest to szczególnie ważne w przypadku oferty wynajmu mieszkania. Najdrobniejsza usterka może od razu zniechęcić klientów, którzy na pewno nie zainteresują się mieszkaniem z zepsutą pralką, czy cieknącym kranem – mówi Elżbieta Aleksandrowicz.

3. Malowanie i odnawianie

Modernizacja mieszkania pozwala na zwiększenie atrakcyjności bez konieczności wydawania ogromnych sum. Odnowienie łazienki, położenie nowej wykładziny podłogowej albo wymiana drzwi i futryn nie wymaga specjalnych nakładów finansowych.

Niektórzy ludzie preferują tapety o wyrazistych wzorach, ale te nie każdemu muszą się podobać.

– Świeżo odmalowane mieszkanie w możliwie jasnych kolorach wygląda na zadbane. Dobrze jest trzymać się neutralnej palety barw. Co nie znaczy, że nie powinno się wstawić kilku kolorowych akcentów, które wyróżnią jedną ścianę od drugiej – mówi Elżbieta Aleksandrowicz.

4. Dodatki zrobią swoje

Pierwsze wrażenie na kupujących to pierwsze sekundy po wejściu do nieruchomości, a przecież diabeł tkwi w szczegółach. Przygotowując nieruchomość pod sprzedaż lub wynajem, koniecznie zatroszcz się o dodatki. Niewielkim kosztem nadasz wnętrzu przytulny charakter i modny wygląd. Doskonale sprawdzą się rośliny, świeże kwiaty w wazonie czy dekoracyjne poduszki. Szczególną uwagę należy poświęcić tekstyliom. W salonie powinny być gładkie zasłony, w sypialni czysta i delikatna narzuta na łóżku, a w kuchni i łazience kolorowe ścierki i ręczniki kąpielowe. Wszystkie elementy wyposażenia powinny pasować do siebie, tworząc spójną i estetyczną całość. Wystrój musi być neutralny, niczym w eleganckim hotelowym apartamencie.

5. Sprawdź księgę wieczystą

Przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż uporządkować należy również jego stan prawny.,W tym celu powinniśmy przynajmniej przejrzeć księgę wieczystą nieruchomości, aby upewnić się, że nie ma w niej niepotrzebnych wpisów, które mogłyby zniechęcić zainteresowanych. Jeśli przy sprzedaży korzystamy z pośrednictwa biura nieruchomości profesjonalny agent zajmie się sprawdzeniem stanu prawnego i usunięciem ewentualnych przeszkód w sprzedaży.

Podsumowując. Potencjalnych klientów na pewno bardziej zainteresuje czyste, zadbane i nowoczesne wnętrze, niż zagracona i przez to niefunkcjonalna przestrzeń. Kilka drobnych dodatków i garść dobrych chęci zdecydowanie wystarczą by znacząco podnieść wartość mieszkania.

– Koszt takich zmian jest zerowy lub bardzo niski w stosunku do potencjalnych korzyści, a także że wszystkie te czynności możemy wykonać bez angażowania właściciela po uzgodnieniu budżetu. Nie każdy ma czas i chęci na takie prace – podsumowuje przedstawicielka biura nieruchomości ARKA.

Przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż:

* Zabierz z łazienki używane ręczniki i szlafroki, a ułóż czyste i nowe.

* Posprzątaj blat w kuchni, postaw na nim coś ładnego.

* Postaw świeże kwiaty, dodasz w ten sposób odrobinę luksusu.

* Schowaj buty i kurtki z przedpokoju, żeby nikt się nie potykał o twoje rzeczy.

* Oddaj lub wyrzuć zbędne rzeczy, zrobisz w ten sposób więcej przestrzeni.

O FIRMIE

Biuro nieruchomości ARKA zajmuje się pełną obsługą sprzedaży/kupna nieruchomości. Agenci nieruchomości specjalizują się w perfekcyjnym przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży, wykonują Home Staging, oferują profesjonalne sesje zdjęciowe, filmy. Przedstawiciele ARKI korzystają z nowoczesnych narzędzi marketingowych i publikują oferty na najpopularniejszych portalach ogłoszeniowych.

KONTAKT

Elżbieta Aleksandrowicz

Lipowa 29

15-424 BIAŁYSTOK

Dane kontaktowe

Telefon: 691220220